Zapínání indukčního sporáku

Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

13. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

Jaký typ varné desky je nejlepší

Jak u sporáku, tak u samostatných varných desek máte na výběr ze dvou hlavních zdrojů energie pro vaření: plynu nebo elektřiny. Elektrické varné desky pak mají buď klasické litinové, sklokeramické nebo indukční plotny. A právě vaření na indukci je v posledních letech velmi oblíbené.

Nicméně každý rád vaří na něčem jiném, každý typ varné desky má své výhody a nevýhody. Orientovat se podle rad přátel a známých vám někdy může zamotat hlavu. 

Podle čeho vybrat varnou desku

Při výběru varné desky zvažte více faktorů:

  • rozměry desky a její umístění, a to s ohledem na uspořádání kuchyně i dostatek prostoru pro větrání,

  • jak často a pro kolik lidí vaříte, to může mít vliv na požadovaný výkon,

  • bezpečnost, zejména pokud jsou v domácnosti malé děti, starší lidé nebo domácí mazlíčci,

  • cenu, tedy kolik chcete do varné desky investovat,

  • úklid a údržbu

  • náročnost a nákladnost případných oprav,

  • obsluhu a ovládání,

  • případnou úsporu energie a peněz při vaření.

Vaření na plynu – rychlé, levné a efektivní

K výhodám vaření na plynu patří rychlost a levný a efektivní provoz díky přesné regulaci výkonu. S plynem nemusíte čekat, až se zahřeje plotýnka. Relativně nízké jsou pořizovací náklady plynové desky a co se týče energií, plyn je levnější než elektřina.

Zásadní výhodou plynové varné desky je její odolnost. Proto se s plynovými sporáky setkáte ve většině profesionálních kuchyní. V restauracích se zkrátka pracuje rychle, s větším a těžším nádobím. Na sklokeramické nebo indukční desky musíte dávat větší pozor. Další výhodu je možnost přepojení plynových varných desek a sporáků na levnější propan butan. A také možnost vaření i při výpadku elektřiny.

Nevýhodou je horší údržba a čištění. Na roštu i ploše desky se při hoření zbytky jídla připalují. Navíc kvůli vaření na otevřeném ohni zůstávají rošt, plotýnky a jejich okolí déle horké, proto se ho někteří lidé obávají i z důvodu bezpečnosti. Určité riziko zde samozřejmě existuje, při nepozornosti snadno můžete spálit nějaký předmět v okolí, například utěrku.

Věděli jste?

Objevují se také zprávy o škodlivosti látek, které vznikají spalováním plynu, a jejich vlivu na naše zdraví. Není ale potřeba panikařit, rizika minimalizujete tím, že při používání plynových sporáků budete dostatečně větrat.

Plynová varná deska určitě vyžaduje profesionální instalaci a bezpečné rozvody. Současné modely disponují moderní systémy, které zvyšují jejich bezpečnost. Například pojistky, které při nechtěném zhasnutí ohně uzavřou přívod plynu, nebo systémy automatického zapalování.

Výhody a nevýhody vaření na plynu - grafika

Vaření na indukci – rychle a úsporně

Indukční varné desky mají vysoký výkon, díky kterému je vaření rychlé, a nemají skoro žádné zbytkové teplo. Teplo totiž vzniká přímo ve dnu hrnce nebo pánve, proto se varná plocha tolik nezahřeje a po sundání hrnce nebo pánve velmi rychle vychladne. Díky tomu je snadná i jejich údržba. Rozlitá jídla se na indukční varné desce nepřipékají, stačí ji šetrně otřít. Oproti plynu je vaření na indukci bezpečnější, nepracujete totiž s otevřeným ohněm.

Nevýhodou je nutnost používat speciální nádobí. Na indukci můžete vařit jen v nádobí s obsahem železa, starší teflonové nebo nerezové na indukční desce nepoužijete. 

Dnešní nabídka indukčních varných desek je tak velká, že některé koupíte za podobnou cenu jako ostatní typy varných desek, záleží na konkrétní značce a technických parametrech.

Další častou obavou je prasknutí varné desky. I když jsou vyrobeny z kvalitních tvrzených materiálů, může se stát, že při nešikovném pádu hrnce nebo těžkého nádobí indukční deska opravdu praskne. Dražší jsou také případné opravy. U indukční desky prostě nelze jen tak vyměnit nějakou součástku, ale je nezbytný zásah odborníka.

Výhody a nevýhody vaření na indukci - grafika

Vaření na sklokeramice – kompromis mezi plynem a indukcí

Sklokeramické varné desky mají něco z výhod a nevýhod plynových i indukčních varných desek. Mají podobně elegantní design jako indukce, ale k vaření dochází přenosem tepla ze zahřívané varné desky na nádobu. Výhodou je možnost použít jakékoliv nádobí, nevýhodou delší chladnutí varné plochy a s tím související náročnější čištění. I když jde o hladký povrch, zbytky jídla se na horké plotně připékají.

Oproti plynu jsou opět bezpečnější, protože nepracujete s otevřeným ohněm, ale mají zvýšené riziko křehkosti a možného poškrábání jako u indukčních varných desek. Obvykle jsou o něco levnější než indukce.

Výhody a nevýhody vaření na sklokeramice - grafika

Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

Každý sporák nebo varná deska funguje jinak. Liší se pořizovací cenou, náklady na provoz, údržbou a životností. Neexistuje proto jednoznačné doporučení, která varianta varné desky je nejúspornější.

Nejméně zaplatíte za pořízení plynových a elektrických sporáků s litinovými varnými deskami. O něco dražší jsou sporáky se sklokeramickou deskou a sklokeramické varné desky a obecně nejdražší jsou varné desky indukční. Záleží na zvoleném výrobci a celkově technických parametrech výrobku.

Nejnáročnější na provoz jsou elektrické sporáky s litinovou varnou deskou. Litinové plotýnky se dlouho zahřívají a mají delší dobu regulace teploty. Navíc dochází k velkým tepelným ztrátám. Spotřebují tak více elektřiny než varné desky sklokeramické a indukční.

Indukční desky mají nejmenší tepelné ztráty a vaří nejrychleji. Představují tak největší úsporu na spotřebě elektřiny a mají nejekonomičtější provoz. Plyn je obecně levnější než elektřina, vaření na plynu je rychlé díky přímému ohřevu na otevřeném ohni a teplotu můžete regulovat prakticky okamžitě.

Nejdražší případné opravy vás čekají u indukčních varných desek, které mají zase nejjednodušší údržbu a čištění. Plynové varné desky a sporáky vyžadují odbornou instalaci a pravidelné revize, které musíte zaplatit. Elektrické sporáky a varné desky si většinou zvládnete zapojit sami.

Mezi jednotlivými typy varných desek a sporáků není po sečtení a zvážení všech nákladů zase takový rozdíl. Co ušetříte u levnějších z nich na vstupní ceně, obvykle doplatíte vyšší spotřebou, tedy nákladnějším provozem.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Stále platí energetické stropy vlády na ceny plynu a elektřiny. Někteří dodavatelé ale nabízejí nižší ceny energií pod stanovenými limity.

Na Srovnejto.cz vám porovnáme dostupné nabídky. Stačí vyplnit pár základních údajů v naší kalkulačce. Lepší nabídku už nikdy nepropásnete.

Pavla Pavelková - autor, copywrtiter
Pavla PavelkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Vývoj ceny elektřiny
    31. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!