Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle

Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

13. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

Nejnižší pořizovací cenu mají tradiční pevná paliva. Kilowatthodina tepelné energie, kterou získáte spálením dřevěného polínka či uhelné brikety, stojí kolem 1,3 Kč. Ale připočítejme starosti a námahu. Odběratelé pevných paliv opakovaně obvolávají svoje dodavatele, aby objednali novou zásilku. Potom čekají na náklaďák, který přiveze kýženou komoditu. Polínky nebo briketami naplní celou kůlnu. Následně přikládají palivo do krbu, kamen anebo kotle.

Majitelé plynových a elektrických kotlů mají pohodlnější život. Jsou připojení na centrální distribuční soustavu, odkud bezpracně odebírají potřebnou komoditu. Ale jsou ohroženější energetickou krizí, která v současnosti trápí Českou republiku a celou Evropskou unii. Kilowatthodina stojí kolem 3,4 Kč, pokud byla vyrobena kondenzačním plynovým kotlem. A jakmile zapnete elektrokotel, zaplatíte zhruba 6,7 Kč/kWh.

Náš tip

Majitelé náročných elektrospotřebičů mají nárok na zvýhodněné distribuční sazby, například D25d (bojler) nebo D57d (vytápění). Přesná útrata záleží také na zvoleném dodavateli. Česká republika zavádí cenové stropy pro elektrickou energii a zemní plyn, ale mnozí soukromí obchodníci drží svoje ceny níže.

Rozhoduje aktuální ceník a spotřeba

Na současnou krizi jsou připraveni lidé, kteří mají svoje domy a byty izolované. Důkladně zateplili svoje stěny, okna a střechy. Větrají přes rekuperační jednotku, která využívá teplo vydýchaného vzduchu. V nízkoenergetické domácnosti panuje tepelná pohoda, přestože na vytápění spotřebujete méně než 50 kWh/m2/rok. Komfortní a ještě výhodnější jsou takzvané pasivní domy, jejichž vytápěcí systémy nevyužijí ani 15 kWh/m2/rok.

Pokud investujete do kvalitního zateplení, v úsporné domácnosti nepotřebujete drahé tepelné čerpadlo. Postačí vám kondenzační plynový kotel, elektrokotel, nebo elektrické přímotopy a bojler, které případně doplňte dotovanou fotovoltaickou elektrárnou.

Zajímavost: Českou distribuční soustavou proudí elektřina, která pochází zejména z uhlí (44 %), jádra (40 %) a zemního plynu (10 %). Tuto statistiku zveřejnila státní společnost OTE. Na trhu jsou však dodavatelé, jejichž elektrická energie pochází pouze z bioplynových stanic, fotovoltaických panelů, větrníků, vodních a dalších „obnovitelných zdrojů”.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Plynový kotel versus elektrokotel

Přepočítejme různé příklady, abychom porovnali náklady na uvedené technologie. Jako vzor použijeme pomyslný dům, ve kterém bydlí čtyřčlenná rodina. Na přípravu teplé vody padnou 3 000 kWh/rok. Vytápěná plocha zabírá 100 m2. Obyvatelé přemýšlejí, zda ponechají svůj dům nezateplený (250 kWh/m2/rok), nebo zateplí (na 100 kWh/m2/rok). Uvažují také o důkladné rekonstrukci do pasivního standardu (na 10 kWh/m2/rok).

A nyní technologie. Rodinka koupí buďto kondenzační plynový kotel (za 40 000 Kč) a nový komín (za 60 000 Kč), nebo elektrokotel (za 30 000 Kč). Teplovodní soustava vyjde řádově na 100 000 Kč. Alternativou jsou levnější elektrické přímotopy a obyčejný bojler (za 20 000 Kč), eventuálně napojený na dotovanou fotovoltaiku (za 170 000 Kč). Odhadněme celkové náklady: ceny samotných technologií + jejich desetiletého provozu.

Desetileté nákladyPlynový kotelElektrický kotel

V nezatepleném domě

1 152 000

2 006 000

V zatepleném domě

642 000

1 001 000

V pasivním domě

336 000

398 000

Započítáváme maximální ceny elektrické energie a zemního plynu, které oznámila česká vláda.

Náš tip

Moderní plynové a elektrické kotle fungují automaticky, podle zadaného programu. Ale občas pozvěte technika, aby zkontroloval jejich provoz. Nejjistější bude, když revize proběhne každoročně. Pravidelnou kontrolu nabízejí někteří dodavatelé elektrické energie a zemního plynu, přičemž cena kolísá kolem 1 500 Kč/rok.

Plyn dovážíme, elektřinu vyvážíme

Sledujeme aktuální ceny, ale neznáme budoucí vývoj. Kdyby celosvětová spotřeba zemního plynu zůstala na současné úrovni, jeho známé globální zásoby by vydržely ještě dalších 52 let. Ovšem Česká republika není bohatá na fosilní paliva, takže v tomto ohledu závisí na problematickém dovozu. Ruské dodávky momentálně váznou, zatímco nové plynovody a terminály pro norský, americký, katarský, alžírský nebo ázerbájdžánský plyn teprve vznikají.

Naproti tomu tuzemské elektrárny uspokojují českou poptávku a ještě mají přebytky, které prodávají do zahraničí. Takže elektřina vypadá jako dostupnější komodita než zemní plyn.

Zajímavost: Český statistický úřad spočítal, že třetina tuzemských obcí není připojena na plynovod. Plynovodní přípojka přitom stojí kolem 55 000 Kč + 2 800 Kč za každý započatý metr. Naproti tomu všechny obce v České republice jsou elektrifikovány, čili připojeny na centrální elektrické vedení.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Co umí kondenzační plynový kotel

Spalováním zemního plynu vzniká teplo, které zahřívá vodu nebo vzduch. Vedlejším produktem jsou horké spaliny, zejména vodní pára. Staré plynové kotle a kamna vypouštějí svoje exhalace do komína. Přitom mizí také část vyrobeného tepla. Takže odběratel zaplatí třeba 10 000 kWh zemního plynu, ale pokud jeho kamna dosahují 90% účinnosti, reálně využije pouhých 9 000 kWh.

Moderní kondenzační kotle pracují efektivněji. Odpadní vodní páru zchladí, aby zkapalněla (zkondenzovala). Přitom získají její teplo, kterým ohřejí vodu v bojleru nebo radiátorech. Pokud odběratel zaplatí 10 000 kWh zemního plynu, reálně získá až 11 000 kWh tepelné energie.

Zajímavost

Podle Evropské unie v budoucnosti nahradíme zemní plyn čistým vodíkem, který se vyrábí z vody a po spálení se stává vodní párou. Potřebné technologie seženete už na současném trhu. Kondenzační kotel, ve kterém spálíte zemní plyn i čistý vodík, bývá označen kupříkladu jako „hydrogen ready”.

Pro koho se hodí elektrický kotel

Elektrokotel v domácnosti neprodukuje žádné spaliny, a proto nevyužívá kondenzační technologii. Přitom běží na drahou elektřinu. Ale hodí se pro spotřebitele, kteří touží po pohodlí a jistotě, bydlí v zatepleném domě a nedosáhnou na žádný plynovod ani dálkový teplovod. Elektrokotel, včetně teplovodní soustavy a radiátorů, má totiž zhruba 2x nižší pořizovací cenu než tepelné čerpadlo. Nevyžaduje lidskou obsluhu a nezávisí na importu zahraničních fosilních paliv, nýbrž na stabilních tuzemských elektrárnách.

Existují 2 základní typy elektrických kotlů:

  • Přímotopný elektrokotel okamžitě ohřívá vodu v radiátorech, je levnější a menší.

  • Akumulační elektrokotel ohřívá vodu v zásobníku, který slouží jako tepelný zdroj pro radiátory. Je dražší a větší. Ale překoná případný několikahodinový blackout (výpadek distribuční soustavy), protože má zásobu tepelné energie v zásobníku (v akumulační nádrži).


Elektrické topení

Dotační programy jsou omezeny

Česká republika momentálně nepodporuje nové plynové ani elektrické kotle. Dotuje technologie, které čerpají energii z obnovitelných zdrojů. Občanům přispívá na tepelná čerpadla, automatické kotle na biomasu (dřevo, slisované dřevěné pelety) nebo na fotovoltaické panely. Proto existují programy Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Nejchudší domácnosti dostanou příspěvek, který pokryje až 95 % investičních nákladů. Zbytek doplatí samy, nebo využijí zvýhodněnou komerční půjčku na udržitelné technologie.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.