Jaký je postup připojení plynu do domu?
Připojení plynu do domu představuje poměrně administrativně náročný proces. Žádost o připojení k distribuční soustavě, vypracování projektové dokumentace, získání stavebního povolení, revizní zpráva – to všechno budete pro zřízení plynové přípojky potřebovat. Zjistěte, jaký je správný postup krok za krokem.
Podejte žádost o připojení k distribuční soustavě
Prvním krokem pro připojení plynu do domu je podání žádosti o připojení u příslušného distributora plynu:
E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě,
Pražská plynárenská v Praze,
GasNet ve zbytku republiky.
K žádosti o připojení k distribuční soustavě budete potřebovat:
vaše kontaktní údaje,
údaje o odběrném místě (adresa, číslo parcely),
plánované spotřebiče a jejich příkon (kotel, sporák apod.),
předpokládanou roční spotřebu zemního plynu,
situační plánek (katastrální mapu, projektový plán) s vyznačením plánovaného přívodu plynu.
Každý distributor má na webových stránkách vzor žádosti ke stažení, podat ji můžete osobně, poštou nebo online. Distributor vás může vyzvat k předložení kompletní projektové dokumentace – tu budete v každém případě potřebovat pro stavební úřad, pokud ještě na pozemku není zřízena plynová přípojka. Do 30 dnů vám přijde vyjádření a návrh na uzavření smlouvy. Tu musíte podepsat do 12 měsíců od jejího obdržení.
Získejte stavební povolení
O vybudování plynového přípojky musíte informovat stavební úřad. K žádosti o stavební povolení připojte projektovou dokumentaci a uzavřenou smlouvu s distributorem plynu. Stavební povolení byste měli obdržet během 30 dní.
Po získání stavebního povolení se můžete pustit do montáže odběrného zařízení. Nejdříve je potřeba výkop montážní jámy a zabudování skříňky pro HUP, plynoměr, případně regulátor tlaku. Připojení plynu do domu musí být vedeno kolmo na budovu a musí zůstat přístupné pro případné opravy.
Zařiďte vnitřní instalaci a revizní zprávu
Zároveň je potřeba nechat vybudovat vnitřní rozvody plynu a připojení plynových spotřebičů. Po dokončení vnitřního připojení plynu si nechte zhotovit revizní zkoušku odběrného zařízení a tlakovou zkoušku od revizního technika. Tlaková zkouška slouží pro kontrolu těsnosti rozvodů, ještě než se do nich pustí plyn. Pokud je vše v pořádku, získáte revizní zprávu.
Vyberte si vhodného dodavatele
Teď již máte vše nainstalované a připravené ke spuštění. Zbývá tedy vybrat si svého dodavatele plynu. Pro získání nejvýhodnější nabídky si udělejte srovnání pomocí kalkulačky cen plynu. Poté uzavřete s vybraným dodavatelem smlouvu o dodávce zemního plynu a ten zažádá distribuční společnost o instalaci plynoměru. Při instalaci měřidla je potřeba předložit technikovi revizní zprávu a doklad o provedené tlakové zkoušce.
Kolik stojí připojení plynu do domu?
Celkové náklady na připojení plynu do domu se liší podle způsobu provádění, použitém materiálu a délce plynové přípojky. Výrazně můžete ušetřit na výkopových pracích, pokud si je provedete svépomocí. Několik metrů výkopu vás totiž u firmy vyjde na desítky tisíc korun. Cena přípojky v délce dvou metrů se pohybuje kolem 25 tisíc korun. Abyste nenaletěli na první nevýhodnou nabídku, vyplatí se nechat si zpracovat cenovou nabídku od několika firem.