Pojistky technik žena

Jakou velikost jističe použít v rodinném domě?

21. 10. 2021
|
Délka čtení: 15 min.

Správným zvolením hlavního jističe zajistíte spolehlivý chod všech spotřebičů, minimalizujete výpadky elektřiny a navíc můžete i ušetřit. Zjistěte, jakou velikost jističe použít v rodinném domě, kdy je na místě jeho výměna a jak správně zapojit jistič.

Elektrický jistič: Klíčové je vybrat správnou velikost

Elektrický jistič slouží k přerušení dodávek elektřiny v případech poruchy, zkratu nebo přetížení vodičů. Přerušením toku elektřiny dochází k ochraně připojených spotřebičů.

Nejdůležitější úkolem, který vás čeká při výběru a zapojení jističe, je zvolení správné velikosti. Udává se v ampérech (A) a stanovuje maximální možný elektrický příkon ve vaší domácnosti. V praxi má tedy hlavní jistič vliv na to, kolik přístrojů můžete paralelně zapojit a používat.

Výhodná elektřina

Přemýšlíte, jak ušetřit za elektřinu?

Jednou z možností je změna dodavatele. Srovnejte si jednotlivé nabídky v naší kalkulačce a zvolte tu nejvýhodnější.

Podle velikosti jističe platíte dodavateli fixní poplatek

Velikost hlavního jističe by měla přiměřeně vyhovovat vašim potřebám. Jistič, který umožní výrazně větší spotřebu, vám sice zajistí pohodlí a možnost připojit velké množství elektrospotřebičů naráz, ale vyjde vás dráž.

Poskytovateli elektřiny totiž platíte poplatek za tzv. rezervovaný příkon, který je závislý právě na velikosti jističe. Naproti tomu s menším jističem něco ušetříte, ale v jeden okamžik budete moci využít jen omezené množství spotřebičů.  Vystavujete se také riziku častých výpadků elektřiny, pokud maximální příkon překonáte.

V rodinných domech bývá celkový příkon spotřebičů vysoký

Zatímco v bytech, kde topíte a ohříváte vodu jinak než elektřinou, si často vystačíte s jističem 1×25 A, v rodinných domech jsou častěji používané hlavní jističe  o velikosti 3×20 A nebo 3×25 A. Ve velkých rodinných domech, kde spotřebu zatěžuje navíc bazén, klimatizace nebo zemědělské stroje, jsou namístě jističe s ještě větším maximálním příkonem.

Číslice 1 a 3 před údajem v ampérech značí jednofázové nebo třífázové elektrické rozvody.

Věděli jste?

V rodinných domech převažují třífázové rozvody, protože umožňují mít zapojeny energeticky náročné spotřebiče v různých, na sobě nezávislých fázích.

Jak spočítat velikost jističe pro svoji domácnost?

Nejlepší cestou, jak správně vybrat elektrický jistič, nebo ověřit, zda je jeho velikost ideální pro vaši domácnost, je všechno propočítat.

Výpočet velikosti jističe

Vycházejte ze vzorečku:

I = P / U

I je proud, P značí příkon spotřebičů ve Wattech (W) a U je napětí. Účinnost ve výpočtu zanedbáváme.


Sečtěte tedy celkový příkon všech spotřebičů ve vašem domě – údaj o příkonu byste měli najít vyznačeny přímo na spotřebičích, případně v jejich manuálech. Při sčítání příkonů spotřebičů zohledňujte, zda je využíváte současně.

Výpočet si ukážeme na konkrétním příkladu. Řekněme, že celkový příkon všech spotřebičů činí 16560 W. Napětí je dané normou a v České republice činí 230 Voltů (V). Hodnota rozvodu bude 1 nebo 3 podle typu fáze, pro výpočet vezmeme v úvahu třífázové rozvody.

  • I = 16560 / (230 × 3) = 24 A


Nejvhodnějším řešením tak bude hlavní jistič o velikosti 3×25 A za předpokladu, že v blízké budoucnosti neplánujete pořízení nového energeticky náročného zařízení. V takové situaci rovnou počítejte s větší rezervou.

Vypočítejte, jak velký příkon spotřebičů můžete v domácnosti zapojit: Modifikací téhož vzorečku na P = U × I můžete spočítat maximální možný příkon, který vám aktuálně nainstalovaný jistič dovolí. Například jistič o velikosti 3×20 A umožní maximální celkový příkon 13800 W, protože P = 230 × (3 × 20).

Nejste si stoprocentně jistí, jaký elektrický jistič je právě u vás doma? Na některých jističích nemusí být údaj o velikosti uveden – podívejte se do faktur za elektřinu, tam ho najdete stoprocentně.

Výměna jističe: Cena se pohybuje v řádu tisíců korun

Výměna jističe vám může přinést finanční úspory za energie v případech, kdy je elektrický jistič v objektu předimenzovaný a reálný provoz v domácnosti je výrazně nižší, než na kolik je nastavený rezervovaný příkon. Do této situace se můžete dostat, když se stěhujete do domu, ve kterém se využívaly zemědělské stroje, cirkulárka apod. Také v rekreačních chatách a chalupách bývá jistič často zbytečně velký.

Výměnu jističe si však pečlivě rozmyslete a propočtěte – neváhejte celou záležitost prodiskutovat s odborníkem. Cena za výměnu jističe se totiž pohybuje v řádu několika tisíc korun. Kromě samotného zařízení platíte ještě za revizní zprávu od technika. Důležité je rozhodnutí zvážit v dlouhodobém horizontu. To, že je vaše spotřeba nízká nyní, neznamená, že tomu tak bude i v budoucnu.

Při opětovné výměně za větší elektrický jistič zaplatíte navíc ještě distributorovi elektřiny za navýšení  rezervovaného příkonu. V obou případech se neobejdete bez pomoci kvalifikovaného elektrikáře a technika distributorské společnosti. Ten musí elektroměr s novým jističem zaplombovat tak, aby nemohlo dojít k manipulaci s měřidly.

Úspora při výměně jističe za menší není nijak závratná

Neočekávejte však žádné závratné úspory. Návratnosti investice za výměnu jističe se dočkáte zpravidla až v horizontu několika let. V ČR je nejužívanější jistič 3×25 A. Pokud byste se rozhodli vyměnit ho za 3×20 A, ušetříte na poplatku za rezervovaný příkon pouze desetikoruny měsíčně.

Větší změny obvykle nelze v rodinných domech provést, protože je domácnost závislá na elektřině kvůli ohřevu vody nebo vytápění. Výměnu jističe za menší si dobře rozmyslete také v případech, že máte děti, a tudíž často běží současně pračka, myčka, sporák apod.

Ceny elektřiny

Zajímá vás, jaké jsou ceny elektřiny?

Spočítejte si v naší kalkulačce, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Jak správně zapojit jistič?

Zapojení nového hlavního jističe vám provede elektrikář. Po zapojení jističe je obvykle potřeba udělat ještě revizi – revizní zprávu poté předložíte svému distributorovi spolu s žádostí o navýšení nebo snížení rezervovaného příkonu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.