Solární panely

Jaké se chystají změny v připojování nových fotovoltaických elektráren?

22. 2. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Fotovoltaický trh v Česku se od solárního boomu před deseti leti držel spíše v pozadí. Teprve v druhé polovině loňského roku přišel nový boom, který tak ohlásil dynamický postup kupředu. Co za náhlým rozvojem stojí a na jaké změny se můžeme těšit letos?

První boom ohledně solárních elektráren zažilo Česko v letech 2009 až 2010. Nyní o deset let později to vypadá, že fotovoltaiky čeká návrat na výsluní. Již od druhé poloviny loňského roku se totiž mluví o nových plánech podporujících fotovoltaiku, které doprovází ostré diskuse o jejím podílu na celkové výrobě elektrické energie v blízké budoucnosti.

Počet instalací fotovoltaických elektráren narůstá

Ceny elektřiny každým rokem rostou. Stále více českých domácností i firem proto přemýšlí nad různými možnostmi, jak snížit celkové náklady na energie a provoz domácnosti (podniků) všeobecně. S tím, jak v posledních letech klesly ceny obnovitelných zdrojů, se jako jedno z nejlepších řešeních nabízí fotovoltaické elektrárny.

Jenom v roce 2018 o proplacení části nákladů na instalaci domácích solárních elektráren požádalo více než 1 500 domácností. Oproti předchozímu roku počet žádost narostl dvojnásobně. Loni přibylo dalších 2 905 nových solárních elektráren a stejný trend se očekává i letos. Zájem projevují nejen domácnosti, ale také investoři, kteří znovu začínají investovat do fotovoltaických projektů.

Jednou z příčin růstu zájmů jsou klimatické změny

Ve prospěch fotovoltaiky hovoří negativní klimatické změny, za kterými dle většiny odborníků stojí škodlivé emise skleníkových plynů. Roste tak tlak na podporu obnovitelných zdrojů a uzavírání tradičních uhelných elektrických elektráren. Situace je natolik vážná, že se neřeší, zda uhelné elektrárny zavřít, ale čím je nejlépe nahradit a kdy je bude možné bez obav zavřít.

Solární elektrárna

V České republice uhelné elektrárny vyrobí téměř 50 % elektřiny. Obnovitelné zdroje se na výrobě elektřiny podílí necelými 13 %, z toho fotovoltaické elektrárny tvoří pouhá 3 %.

Nyní česká vláda čelí tlaku ze strany Evropské unie, která požaduje plán, jak do roku 2030 Česká republika sníží emise skleníkových plynů o 40 %, k čemuž se upsala v rámci Pařížské dohody o změně klimatu. Podpora fotovoltaických elektráren v tomto plánu bude hrát významnou roli, jelikož má mezi obnovitelným zdroji zdaleka největší potenciál.

Český fotovoltaický trh a změny v připojování v roce 2020

V průběhu roku 2020 čeká český fotovoltaický trh velké změny v oblasti legislativy. Změny se budou týkat nových podmínek pro připojování FVE do sítě (tzv. PPDS). Zveřejnění aktualizace PPDS není zatím dosud známo, ale mělo by jít o upřesnění požadavků provozovatele přenosové soustavy na výrobny na základě požadavků nařízení Evropské komise 2016/631 (tzv. RfG).

“Nařízení RfG bude součástí nových podmínek pro připojování v platnosti od letošního roku. Všechny žádosti o připojení k distribuční soustavě podané po platnosti nových PPDS, budou před prvním paralelním připojením nových zdrojů vyžadovat tzv. certifikáty RfG,” uvedl Aleš Hradecký, předseda CAFT (Cech akumulace a fotovoltaiky), a dodal: “Jelikož v současnosti neexistuje v Česku žádná autorizovaná certifikační autorita v oblasti RfG pro střídače, požádali jsme o odložení zavedení povinnosti až do roku 2020. Oceňuji, že na náš návrh kladně zareagovalo ERÚ. Stejně tak CAFT prostřednictvím Komory OZE požádal jednotlivé Distributory o odklad vymahatelnosti tohoto nařízení, podobně jako je tomu v sousedních zemích.”

Další změny by se měly vztahovat k požárním předpisům pro nové fotovoltaické instalace a mimo jiné padla také zmínka o nových dotacích pro fotovoltaické elektrárny a baterky (např. dotační program OPPIK pro firmy, které mohou získat až 70% finanční podporu na nové baterie a FVE).

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně nastavené pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody nejen fotovoltaiky. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.