Jednání o úvěru

Jaké jsou úvěry pro právnické osoby?

15. 5. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Úvěry využívají nejen soukromé, nepodnikající fyzické osoby, ale také podnikatelé a firmy se statusem právnické osoby. Nabídka půjček určených právnickým osobám je velmi pestrá, podmínky různorodé. Obvykle záleží nejen na výši půjčky a poskytovateli, ale také jejím účelu a samozřejmě na finanční situaci žádající právnické osoby.

Podnikatelé vedle občanů představují další významný klientský segment, o který mají finanční společnosti enormní zájem. Největší zisky jim přitom plynou právě z poskytnutých úvěrů, a proto pro ně mají neustále připravené výhodné úvěrové nabídky. Jaké jsou hlavní typy úvěrů pro podnikatele?

Účelové versus neúčelové podnikatelské úvěry

Základní typ podnikatelské půjčky představují neúčelové a účelové úvěry. V obou případech musí podnikatel splňovat požadavky kladené na příjmy a výdaje. Jedná se o bonitu, která rozhoduje o tom, zda podnikatel půjčku získá či nikoliv.

Neúčelové podnikatelské úvěry mají tu výhodou, že je lze použít na libovolný účel. Právnické osoby je tedy mohou použít například při investování do nového podnikání, do dalšího vývoje zavedené firmy či její expanze na další trhy nebo k nákupu nezbytného zařízení a vybavení.

Účelové podnikatelské úvěry lze použít pouze na konkrétní předem určený účel, který je právnická osoba povinna doložit (faktury, účtenky apod.). Účelové půjčky se nejčastěji používají při nákupu nemovitostí, automobilů či strojů a jiného zařízení.

Provozní úvěry pro právnické osoby

Tento druh podnikatelského úvěru patří mezi hodně oblíbené a jsou určené primárně k financování věcí souvisejících s provozem firmy. Půjčku lze použít například na nákup materiálu potřebného pro výrobu produktů či zboží určeného na sklad a následně k dalšímu přeprodeji. Provozní úvěry nejčastěji využívají začínající podnikatelé, aby mohli bez problémů financovat narůstající množství zakázek.

Začínající podnikatelé

Leasing pro podnikatele

Leasing je typ úvěru, který mnohem častěji využívají podnikatelé než běžní občané. Klasický finanční leasing se používá především k financování strojů, zařízení, jiného vybavení a vozového parku, který zahrnuje jak osobní, tak i užitková a nákladní vozidla.

Největší tři výhody finančního leasingu představují snadná dostupnost, příznivé podmínky a možnost daňových úlev. Finanční leasing charakterizuje fakt, že daná věc přechází do majetku právnické osoby až v momentě uhrazení poslední splátky. Do té doby je majetkem leasingové firmy.

Kreditní karty a kontokorentní úvěry pro právnické osoby

Kreditní karty a kontokorenty rovněž patří k úvěrovým produktům, které využívají jak běžní občané, tak i právnické subjekty. Víceméně fungují stejným způsobem, rozdíl bývá ve výši částky. Zatímco u občanů se jedná o tisíce až desítky tisíc, u podnikatelů se jedná o částky v řádech stovek tisíc.

Kontokorentní úvěry umožňují podnikatelům v případě potřeby čerpat bankovní účet do mínusu a to až do stanovené výše. Zpravidla je kontokorent používán jako finanční rezerva nebo slouží podobně jako provozní úvěr k nákupu zboží či služeb.

Kreditní karty slouží rovněž jako rezerva nebo provozní úvěr s tím, že mají jednu důležitou výhodu. Tou je bezúročné období. V případě, že podnikatel čerpané finance uhradí v rámci bezúročné lhůty, nezaplatí žádný úrok za poskytnutí půjčky.

Investiční podnikatelské úvěry

Tento typ úvěru právnické osoby používají k dalšímu rozvoji a rozšíření podnikání, jako je například nákup dalšího zařízení a vybavení, stavbu větší provozovny, zakládání dalších provozoven a poboček apod. Investiční úvěry jsou určené především pro zavedené firmy s jistými příjmy a rostoucím objemem zakázek.

Něco jako investiční půjčku pro právnické osoby nabízí také Evropský investiční fond a to zejména pro menší a střední podniky s počtem zaměstnanců nižším než 250. Ti mohou využít finance z Evropského investičního fondu na rozvoj firmy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.