Solární panely na střeše

Jaké fotovoltaické panely si pořídit v roce 2020?

3. 3. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Fotovoltaické, nebo také solární panely slouží k výrobě elektřiny ze slunce. Dobrou zprávou je, že jejich cena klesá a účinnost roste. Ještě lepší pak, že na jejich pořízení můžete získat dotaci. Koupě jednoho 300Wp solárního panelu se pohybuje zhruba okolo 3500 Kč. Nejekonomičtější přitom je, když elektřinu ze solárních panelů spotřebováváte přímo doma. Podpoříte tak nejen energetickou nezávislost, ale ušetříte také na platbách za energie. Jaké fotovoltaické panely se vyplatí pořídit v roce 2020?

3 základní skupiny a jejich specifika

Na našem trhu se setkáte se třemi základními skupinami fotovoltaických panelů:

  1. Panely s monokrystalickými články: V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji používají panely s monokrystalickými články. Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 centimetrů, plocha článků je stejnoměrná a jejich barva je většinou tmavá (odstíny hnědé, až černé). Pokud je váš dům orientován na místo, kam dopadá dostatek slunečních paprsků, je pořízení panelů s monokrystalickými články ideální volbou. Monokrystalické panely mají ze všech tří typů nejvyšší účinnost, jejich pořízení je ale poněkud nákladnější. Na druhou stranu s nimi stačí osadit menší plochu.

  2. Polykrystalické solární panely: Další skupinou jsou polykrystalické solární panely, jejichž výroba je nejjednodušší a levnější, proto je můžete pořídit výhodněji. Příznivá cena je ale na druhou stranu „vykoupena“ o něco nižším výkonem, než v případě výše zmíněných monokrystalických článků. Při výběru je vhodné porovnat plochu vaší střechy či místa na zahradě, kam chcete panely instalovat, s množstvím elektřiny, které potřebujete vyprodukovat. Pořízení polykrystalických panelů je vhodné ve chvíli, kdy máte pro jejich osazení dostatek prostoru a zároveň neřešíte přehnané energetické nároky.

  3. Amorfní panely: Třetím typem jsou amorfní panely, při jejichž výrobě se na sklo nebo na plastovou fólii nanáší tenká vrstva křemíku. Ze tří jmenovaných typů mají nejnižší účinnost, mezi jejich přednosti ale patří schopnost vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla. Elektřinu proto dokážou dost dobře produkovat i na jaro nebo na podzim a vhodné jsou tam, kde nelze panely umístit do ideální pozice a je nutné je instalovat například východním nebo západním směrem.

Solární panely

Novinky ve fotovoltaice pro rok 2020

Rok 2020 je pro pořízení fotovoltaických panelů doslova jako stvořený. Začátkem ledna se totiž případným zájemcům otevírá možnost sáhnout si na finance z programu Úspory energie, kde je na fotovoltaiku vyhrazeno 0,5 miliardy korun. Tento program je ale spíše zaměřen na větší projekty. Domácnostem jsou už tradičně vyhrazeny finance z programu Nová zelená úsporám.

Novinkou v případě prvního zmíněného programu je posunutí minimální částky pro udělení dotace na 2 miliony korun. Mezi další novinky patří i to, že na podporu nově dosáhnou i hotelová, restaurační, sportovní, zábavní či rekreační zařízení. Fotovoltaikou navíc půjdou nově osázet i střechy či stěny novostaveb, což minulé podmínky neumožňovaly. Stále je ovšem potřeba počítat s omezením pro realizaci projektu mimo území hl. města Prahy.

  • Výjimka potvrzující pravidlo: O dotaci na fotovoltaiku mohou žádat také majitelé bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností na území celé republiky!

Co se týče programu Nová zelená úsporám, tam zůstávají podmínky pro rok 2020 totožné. I letos tak mohou v oblasti podpory C – Efektivní využití zdroje energie žádat majitelé rodinných domů dotaci na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc Kč a na termické solární systémy od 35 do 50 tisíc Kč.

Náš tip: Při zkombinování programu s kotlíkovou dotací můžete využít dvacetitisícový bonus!

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.