Banky i nebankovní poskytovatelé půjček klienty obvykle rozlišují na dvě základní skupiny - na občany a na podnikatele. Oběma skupinám nabízí jak stejné, tak i specifické bankovní produkty. Jedním z těch stejných jsou půjčky a úvěry. Podnikatelské úvěry se od těch občanských liší v parametrech a požadavcích na žadatele.
Stejně jako pro soukromé osoby mají banky i nebankovní poskytovatelé půjček připravenou pestrou nabídku podnikatelských úvěrů určených pro různé účely. V případě podnikatelů se zpravidla jedná o daleko vyšší částky a na podnikatele jsou kladeny vysoké požadavky ohledně jejich bonity neboli platební schopnosti.
Podmínky, které musí podnikatel žádající o úvěr splnit:
daňové přiznání za jedno až dvě ukončená období
trvalé bydliště a sídlo firmy na území ČR
kladný výsledek hospodaření
firma nesmí být v konkurzu, likvidaci či vyrovnání
podnikatel nesmí mít dluhy u Finančního úřadu, zdravotní pojišťovně či Správě sociálního zabezpečení
Neúčelové a účelové úvěry pro podnikatele
Jak pro občany, tak pro podnikatele představují základní typ úvěru neúčelové půjčky, které je možné využít na cokoliv. Podnikatelé neúčelové půjčky využívají na to, co je zrovna potřeba. Peníze mohou použít například na nákup potřebného vybavení, zařízení, strojů, automobilů, nemovitostí, ale i k investování do dalšího vývoje či expanzi na nové trhy.
Opakem neúčelových půjček jsou účelové podnikatelské úvěry, které jsou určené pouze na jednu konkrétní věc. Poskytovatel účelové půjčky určuje, na co je může být použitá a za jakých podmínek. Podnikatel je povinen doložit, že půjčku na určený účel skutečně využil.
Jak u neúčelových, tak i účelových půjček musí podnikatel splnit požadavky nezbytné pro získání půjčky. K tomu je obvykle nezbytná dostatečná bonita, kterou dokazuje pomocí daňového přiznání.
Kontokorentní podnikatelské úvěry a kreditní karty
Tyto typy úvěrů slouží převážně jako finanční rezerva, která je neustále po ruce. Podnikatel tak může hradit různé platby, platit za materiál, zboží či služby, pokud zrovna nemá dostatek vlastních financí.
Kontokorent je součástí běžného účtu a v případě potřeby podnikatel může čerpat do mínusu a to do výše kontokorentu. Nevýhodou bývá relativní vysoká úroková sazba. Kontokorent se vyplatí tehdy, pokud jej podnikatel pravidelně dorovnává a v mínusu nesetrvává déle než jeden měsíc.
Podobný způsobem funguje kreditní karta, která však má vlastní účet, k němuž je karta vázaná. Podnikatel může finance opakovaně využívat a splácet. Hlavní výhodou je bezúročné období, za které si poskytovatel služby neúčtuje žádný úrok za čerpání. Podnikatel však musí čerpané prostředky v této lhůtě uhradit.
Provozní podnikatelský úvěr
Tento úvěr je určen především pro začínající podnikatele, kteří potřebují finance na rozjezd podnikání. Provozní úvěr se používá k nakoupení potřebného materiálu, zboží, služeb a další vybavení souvisejícího přímo s provozem firmy.
Finanční leasing
Klasický finanční leasing se nejčastěji využívá k nákupu automobilů (osobních, užitkových i nákladních), strojů, zařízení a dalšího vybavení. Finanční leasing se od běžné neúčelové půjčky liší tím, že zakoupená věc za výhodnějších podmínek zůstává v majetku leasingové společnosti a to až od uhrazení poslední splátky.
Pozor na podnikatelské úvěry bez daňového přiznání
Tyto úvěry pro podnikatele nejsou už příliš rozšířené. Požadavek na doložení příjmu je zcela naprosto běžný a slouží k ověření bonity podnikatele. Banky daňové přiznání požadují v každém případě, takže nabídky na tento typ úvěru bez doložení příjmu se mohou objevit v nabídce nebankovních společností.
Společnosti nabízející podnikatelské úvěry bez daňového přiznání si však mohou finanční situace prověřovat jiným způsobem. Jakákoliv podnikatelská půjčka bez doložení daňového přiznání nepůsobí bezpečným a ověřeným dojmem a může se jednat o nelegálně poskytovanou půjčku s nevýhodnými podmínkami.