druhy půjček

Jaké existují druhy půjček?

Dostali jste se do tíživé finanční situace a potřebujete nějakou finanční injekci? Pak možná budete řešit, jestli o pomoc požádat banku nebo nebankovní instituci. Podmínky půjček v bance jsou obvykle mnohem přísnější, než u nebankovních společností. Navíc existuje nepřeberné portfolio úvěrových produktů, ve kterých není tak snadné se zorientovat. Pojďme se proto společně podívat, jaké druhy půjček vlastně existují.

Bankovní vs. nebankovní půjčky

Půjčky obecně rozdělujeme na ty bankovní a nebankovní. Jak už název jednotlivých produktů napovídá, bankovní půjčky poskytuje banka, ty nebankovní pak nebankovní společnosti. Drtivá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do své banky. Tady na ně ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces, který končí v řadě případů zamítnutím.

Důvodem může být nízká bonita, nedostatečný nebo nepravidelný příjem či negativní záznam v registru dlužníků. V takovém případě ale není potřeba zoufat. Nebankovní půjčky se mohou pochlubit mnohem mírnějšími podmínkami. A řada společností ani do registrů nenahlíží, nebo nebere negativní záznam jako překážku. Menší nevýhodou můžou být vyšší úroky (nejedná se ale o pravidlo) a vysoké sankce za porušení podmínek.

Jaké druhy půjček existují?

Půjčka bez doložení příjmu:

Dřív šlo o produkt, u kterého poskytovatele nezajímala výše příjmu žadatele. Podle novely spotřebitelského zákona je ale pravidelný a dostatečný příjem jednou z podmínek poskytnutí úvěru. Přesto však existují společnosti, které ten to typ půjčky nabízí. Jde ale o půjčky bez doložení příjmu zaměstnavatelem. Žadatel tak nemusí dokládat potvrzení o příjmech, společnosti ale mají vlastní způsoby, jak jeho výši a pravidelnost ověřit.

Půjčka bez registru:

Půjčku nabízí pouze nebankovní společnosti, pro které není negativní záznam v registrech překážkou. Mnohé navíc do registrů vůbec nenahlížejí. Půjčka je určená zejména těm žadatelům, kteří v bance neuspěli.

Půjčka bez dokládání účelu:

Často se nám nechce sdělovat bance nebo nebankovní společnosti, jak s vypůjčenými prostředky naložíme. Pro tyto případy je tady půjčka bez dokládání účelu. Ta je o něco dražší, než účelová půjčka (například na bydlení, rekonstrukci nebo pořízení automobilu), představuje ale jistou dávku svobody a anonymity.

Mikropůjčky:

Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčky nižšího objemu (zpravidla do 5 000 Kč), které vám mohou vytrhnout trn z paty třeba před výplatou. Uhradíte s nimi nájem, faktury od telefonního operátora nebo další nízké výdaje, které jednoduše nesnesou odkladu.

Hotovostní půjčka:

Tento druh půjčky je určen pro žadatele, kteří si nechtějí (nebo nemohou) nechat vyplatit peníze na bankovní účet (např. z důvodu exekuce). Hotovostní půjčku tak získáte v hotovosti díky návštěvě kurýra společnosti, případně si peníze vyzvednete na čerpací stanici nebo ve vybrané trafice.

Půjčky bez ručení a ručitele:

Dříve bylo samozřejmostí poskytnout věřiteli zástavu nebo alespoň ručení druhé osoby. Dnes to naštěstí již neplatí a tak i relativně větší nebankovní půjčky lze sjednat bez ručitele nebo ručení nemovitostí. O půjčku lze navíc často zažádat online. Odpadá tak zbytečná a zdlouhavá návštěva pobočky a otravná byrokracie.

P2P půjčky:

Název produktu je odvozen od anglické zkratky peer to peer nebo person to person. Produkt lze velmi zjednodušeně charakterizovat jako půjčku od lidí pro lidi.. Ve své podstatě je to vlastně půjčka od soukromé osoby, která peníze půjčuje žadateli – jiné soukromé osobě. Ve vztahu tak nesehrává žádnou roli bankovní instituce anebo nebankovní zprostředkovatel půjčky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.