O půjčku už dnes můžete žádat několika způsoby. Kromě klasické osobní návštěvy pobočky už řada bankovních i nebankovních institucí umožňuje podat žádost on-line. Ti hodně pokrokoví vás nepotřebují osobně vidět ani u podpisu smlouvy a řeší on-line úplně vše. Ti opatrnější přece jen trvají na osobním setkání, kde jen podepíšete, na čem jste se dopředu dohodli.
Ať už ale o půjčku budete žádat jakkoli, vždy po vás daná finanční instituce bude chtít nějaké doklady.
Potvrzení o příjmu u zaměstnanců
Nejčastějším dokladem, který musíte doložit, je potvrzení o výši vašeho čistého příjmu za poslední 3 měsíce. To vám na přání vystaví zaměstnavatel, respektive jeho účetní. Některé banky mají na toto potvrzení i vlastní speciální formulář, který pouze donesete účetní k vyplnění.
Platnost tohoto dokumentu je standardně 30 nebo 60 dnů od vystavení, a tak nemá smysl o něj žádat předčasně, abyste jej měli „do zásoby“.
Pokud nežádáte o půjčku sami, ale máte spolužadatele (například u hypotéky), musí i on doložit veškeré dokumenty, tak jako vy.
Někde po vás místo potvrzení od zaměstnavatele mohou vyžadovat razítkem potvrzené a zaměstnavatelem podepsané výplatní pásky za poslední 3 měsíce, případně 3 poslední výpisy z účtů, na který vám chodí výplata. Některé banky mohou vyžadovat i zaslání jedné koruny z tohoto účtu na její, aby došlo k ověření, že účet je skutečně váš.
V některých případech ale banky žádné potvrzení nevyžadují. Zejména ve chvíli, kdy u ní máte vedený běžný účet a chodí vám tam výplata, takže banka dlouhodobě vaše příjmy zná.
Pokud o úvěr žádáte sami, ale jste v manželství, budete pro účely úvěru potřebovat písemný souhlas druhého z manželů. Tuto podmínku vyžadují některé banky při úvěru nad určitou částku. A to i přes fakt, že už se svým manželem či manželkou nežijete, ale nejste formálně rozvedeni.
Zkušební a výpovědní lhůta je problém
Někde mohou vyžadovat i potvrzení o tom, že nejste ve zkušební době, nebo že s vámi není vedené jednání o ukončení pracovního poměru. Či že už přímo nejste ve výpovědní době.
Obojí je bohužel na překážku, a to jak u vás, tak i u případného spolužadatele. Oba tak musíte donést písemné potvrzení, že ani jedna situace se vás netýká.
Daňové přiznání u podnikatelů
Pokud jste OSVČ, pak příjem budete dokládat jiným způsobem. Bance jednoduše předložíte daňové přiznání za poslední rok, ze kterého už bude zřejmé, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Někdy může banka vyžadovat daňové přiznání i za dva roky zpětně, a navíc potvrzené Finančním úřadem.
Pokud máte kromě těchto příjmů i příjmy z pronájmu nějaké nemovitosti, je rovněž potřeba bance doložit vlastnický list k této nemovitosti a nájemní smlouvu.
Dokládat pak budete muset i příjmy z kapitálového majetku, například z cenných papírů.
Potvrzení o provádění povinných odvodů
Kromě toho bude banka chtít vidět vaše živnostenské oprávnění, tedy živnostenský list a případně koncesi.
A dále je potřeba doložit potvrzení o zaplacení daně a potvrzení z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotní pojišťovny o tom, že na jejich účet provádíte pravidelné platby.
Potvrzení o bezdlužnosti
Pokud žádáte o půjčku jakožto podnikatel, budete možná muset doložit i potvrzení o bezdlužnosti vůči Finančnímu úřadu.
To vám za poplatek vystaví samotný Finanční úřad, a to do 30 dnů. Standardně však lhůta bývá kratší a potvrzení můžete získat i za týden.
Výjimkou jsou situace, kdy vlastníte více nemovitostí v různých krajích či okresech. V takovém případě se celé vystavení potvrzení protáhne. Finanční úřad totiž musí obeslat svá pracoviště a ode všech získat potvrzení o tom, že nikde nedlužíte na daňi z nemovitosti.
Důchodový výměr u důchodců
O půjčku pochopitelně mohou žádat i ti, kteří jsou již v důchodu. V takovém případě dokládáte příjem předložením důchodového výměru nebo oznámením o valorizaci důchodu.
A patříte-li mezi rentiéry, předkládáte originál dokladu o výsluhové rentě.
Dva doklady totožnosti
Při žádosti o půjčku je potřeba standardně předložit dva doklady totožnosti. Mezi ty se počítá občanský průkaz, cestovní pas, ale i rodný list, zbrojní průkaz či letecký průkaz. Zkrátka průkaz vydaný orgánem veřejné správy, ve kterém je uvedeno vaše jméno, příjmení, datum narození a je z něj patrná vaše podoba či jiný údaj, na základě kterého je možné vás identifikovat.
Předkládané doklady pochopitelně musí být platné.
Doklady ke kupované nemovitosti
Pokud žádáte o hypotéku, bude potřeba doložit podklady ke kupované nemovitosti. Zejména stavební povolení, územní rozhodnutí, geometrický plán a výpis z katastru nemovitostí. Doložit musíte i ocenění nemovitosti, které většinou musí provést odhadce, kterého má banka nasmlouvaného.
V některých případech si ale banka tyto informace obstará sama a vám tak jedna starost odpadne.
Je úvěr účelový či nikoli?
Pokud žádáte o neúčelový úvěr, je pro vás situace snazší. V případě účelového úvěru je potřeba doložit ještě dokument, ve kterém je popsáno, na co budou dané peníze použity.
V případě, že žádáte o úvěr a ručíte jinou nemovitostí, je potřeba doložit i vlastnické právo k této nemovitosti.
Co banka, to jiná pravidla
Velmi pravděpodobně po vás banka či instituce, u které budete o půjčku žádat, nebude chtít všechny vyjmenované doklady. Každá banka má pravidla nastavena trochu jinak, a tak se může stát, že bude každá vyžadovat jinou kombinaci dokladů.
Velmi také záleží na tom, o jakou půjčku žádáte. Jestli o hypotéku, úvěr na rekonstrukci, spotřebitelský úvěr nebo jen kontokorent.
Naopak už by po vás ale v bance neměli chtít nic navíc. Při žádosti se proto vždy dopředu informujte, které z uvedených dokladů po vás budou požadovat.