Muž přepočítává faktury

Jaké budou ceny energií v roce 2021?

24. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Placení faktur za energie se nevyhne žádná domácnost. Nikdy se nejedná o nic příjemného, navíc v posledních letech ceny energií rostly. Jak to bude vypadat na trhu s elektřinou a plynem v příštím roce? Zjistěte, jaké budou ceny energií 2021.

Ceny energií na burze klesly

Pandemie koronaviru, která naplno vypukla v březnu roku 2020, výrazně zahýbala s cenami energií na velkoobchodních burzách. Vše je způsobené zpomalením ekonomiky – po elektřině a plynu je mnohem menší poptávka. Tento stav vytváří tlak na cenu, která následně klesá. Hlavní dodavatelé energií nakupují ve velkém množství a s předstihem. V jejich cenících se nižší cena na burze promítne až ve chvíli, kdy se jedná o dlouhodobý trend. Okamžitě zlevněné bývají produkty, jejichž cena je závislá na vývoji na burze.

Poptávka po elektřině a plynu je v důsledku celosvětové pandemie a útlumu ekonomiky nižší dlouhodobě. Elektřina na Pražské energetické burze stála během letošního podzimu okolo 42 eur za megawatthodinu. V porovnání se stejným obdobím roku 2019 šlo o téměř 20% pokles. Ceny plynu tamtéž se propadly ještě více – meziročně až o 28 %. Megawatthodina plynu stála okolo 14 eur. Velcí dodavatelé tak během podzimu značně upravili ceny energií.

Řada dodavatelů zlevnila elektřinu, zhruba o 10 %

Největší český dodavatel energií firma ČEZ zlevnila elektřinu napříč ceníky v průměru o 9 %. Při průměrné roční spotřebě domácnosti, která v ČR činí zhruba 3,5 MWh, zákazník ušetří asi 800 korun. Slevu na šetrnější elektřinu představil E.ON. „Soustředit se budeme zejména na produkty se zelenou elektřinou. Při přechodu na tyto produkty ušetří naši klienti od 1. října proti standardním ceníkům deset procent a noví zákazníci dokonce až 3500 korun. Chceme tak motivovat lidi k odběru zelené energie, která je více šetrná k přírodě a kterou vykupujeme primárně od lokálních výrobců po celé ČR,“ řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí firmy Martina Slavíková.

Zlevnění elektřiny prezentovali i další dodavatelé. Bohemia Energy garantuje nižší cenu, než kterou má zákazník u dominantního dodavatele. Při uzavření smlouvy do konce roku 2020 platí navíc ještě Garance měsíce zdarma, tedy odečtení 1/12 z ceny za odebranou silovou elektřinu. U innogy je od listopadu levnější elektřina u základního produktu Standard v průměru o 9 %. MND přišly se slevou 12 % oproti základnímu ceníku a garancí cen do konce června roku 2022. O 10 % zlevnil elektřinu také Centropol.

Ne všichni hlavní dodavatelé jdou s cenou elektřiny dolů

Zlevnění nechystá Pražská energetika (PRE). „Doby, kdy jsme k nějakému datu uváděli plošně úpravy ceny, jsou minulostí. Stalo se tak naposledy v loňském létě a to znamená, že od té doby profitují naši zákazníci z cen léta 2019. Mezi tím ostatní dodavatelé ceny elektřiny zvýšili. Nyní se tedy vrací tam, kde my jsme vlastně celou dobu,“ říká mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec serveru Aktuálně.cz.

V roce 2021 bude levnější také plyn

Pod vlivem situace na burze zlevňuje i plyn. Innogy, největší dodavatel plynu v České republice, snížil od října ceny u základního produktu plyn Standard o 5 %. „Zkrátka ale nepřijdou ani zákazníci, kteří s námi v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie,“ popisuje Seznam Zprávám předseda představenstva innogy ČR Tomáš Varcop.

Druhý největší hráč na trhu s plynem, společnost ČEZ Prodej, zlevnila ještě výrazněji. Od října se mohou zákazníci produktu Plyn na dobu neurčitou těšit z automatického poklesu cen o 11 %. Společnost MND má pro topnou sezónu 2020/2021 v plánu zlevnění okolo 6 %. Další dodavatelé situaci na trhu vyhodnocují, patří mezi ně například E.ON nebo Pražská plynárenská.

Nezapomínejte na srovnání cen energií

Z konkrétních kroků dodavatelů je zřejmé, že se ceny energií zlevnily. Jak se budou vyvíjet dále, je otázka. Záleží především na tom, jakým způsobem bude svět nadále ovlivňovat pandemie koronaviru a v jakém stavu bude ekonomika. Stejně tak reakce dodavatelů na tento stav nemusí být zcela jednotné. Zákazníci by proto neměli podceňovat srovnání cen energií. Za stejnou službu můžete u jednotlivých poskytovatelů zaplatit rozdílné částky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.