Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

22. 2. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

Lidé mají rádi svůj prostor, klid a technologický komfort. Podle toho se vyvíjejí rodinné domy a byty, jejichž parametry sleduje Český statistický úřad (ČSÚ). Typická domácnost byla ještě na začátku 21. století menší a lidnatější. Tehdy zabírala 76 m2, dneska už zaujímá 88 m2. Tenkrát byla domovem pro 2,41 osoby, nyní spolu hospodaří průměrně 2,15 osoby. V rodinných domech a bytech se mezitím objevily nové přístroje.

Moderní spotřebiče pracují úsporně

Skoro všichni Češi skladují svoje potraviny v lednici a perou prádlo v automatické pračce. Většina má doma také počítač a elektrický sporák, polovina myje nádobí v myčce a čtvrtina suší prádlo v sušičce, přestože tyto spotřebiče byly ještě na začátku 21. století vzácné. Přibývají jedinci, kteří elektřinou ohřívají vodu nebo vytápějí. Naše souhrnná spotřeba proto dlouhodobě stoupá, nárůst však není dramatický.

Ještě když myčky a sušičky byly raritou, české domácnosti spotřebovaly 14,5 terawatthodiny (TWh) elektřiny ročně. Nyní jsme na 15,8 TWh/rok. Elektrospotřebiče jsou sice početnější, ale pracují úsporněji než dříve. Například stará lednice spotřebuje přes 450 kilowatthodin (kWh) ročně, zatímco její plnohodnotné moderní nástupkyni stačí 150 kWh/rok. Úspornější jsou také nové zářivky nebo televizory, jak ostatně dokazují jejich energetické štítky.

Průměrná spotřeba elektřiny v ČR

Českou republikou vedou přenosové a distribuční soustavy, které vyžadují stabilní napětí. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto sleduje, kolik elektřiny spotřebujeme v jednotlivých distribučních sazbách. Typická česká domácnost odebere 1 436 kWh ve vysokém tarifu a 1 494 kWh v nízkém tarifu = dohromady 2 930 kWh/rok. Ale podívejme se na různé distribuční sazby:

SazbaVysoký tarifNízký tarifCelkem

D01d

665 kWh

0 kWh

665 kWh

D02d

1 616 kWh

0 kWh

1 616 kWh

D25d

1 848 kWh

1 768 kWh

3 616 kWh

D26d

2 140 kWh

4 527 kWh

6 666 kWh

D27d

2 506 kWh

2 196 kWh

4 702 kWh

D35d

1 612 kWh

5 067 kWh

6 679 kWh

D45d

810 kWh

7 625 kWh

8 435 kWh

D56d

893 kWh

11 703 kWh

12 596 kWh

D57d

1 019 kWh

7 160 kWh

8 179 kWh

D61d

455 kWh

645 kWh

1 099 kWh

Průměr

1 436 kWh

1 494 kWh

2 930 kWh

Tabulka průměrné spotřeba elektřiny v kWh/rok

Jak se liší distribuční sazby

Zlom nastává ve chvíli, kdy do zásuvky zapojíte elektrický bojler, přímotop, akumulační kamna, tepelné čerpadlo nebo elektromobil. Průměrná individuální spotřeba následně stoupne o 1 189 až 12 378 kWh/rok. Domácnosti jsou proto rozděleny do různých distribučních sazeb podle toho, jestli elektřinou ohřívají užitkovou vodu, vytápějí a nabíjejí elektromobil, nebo používají úspornější spotřebiče:

  • Pokud používáte úsporné spotřebiče, potom pravděpodobně patříte do distribuční sazby D01d nebo D02d. V takovém případě svítíte, perete a nabíjíte ve stálé cenové hladině, které říkáme vysoký tarif (VT).

  • Pokud elektřinou ohříváte užitkovou vodu, vytápíte, nabíjíte elektromobil nebo preferujete zvýhodněný víkendový režim, potom máte právo na distribuční sazbu D25d, D26d, D27d, D35d, D45d, D56d, D57d nebo D61d. V takovém případě průběžně přecházíte mezi dražším vysokým a levnějším nízkým tarifem (NT).

Když ve dvoutarifní distribuční sazbě platí vysoký tarif, nejnáročnější spotřebiče bývají automaticky dálkově zablokované, aby nespotřebovávaly drahou elektřinu. Jakmile domácnost přejde na levnější cenovou hladinu, opět se spustí její elektrický bojler, přímotop, akumulační kamna nebo tepelné čerpadlo. A kdykoli jsou dostupné ledničky, pračky, sporáky a další úspornější spotřebiče.

Měření a výpočet spotřeby elektřiny

Každou spotřebovanou kilowatthodinu měří a zaznamenává elektroměr, který najdete ve speciální skříni před rodinným domem nebo bytem. V distribučních sazbách D01d a D02d stačí jednoduché elektrické hodiny. Ostatním domácnostem slouží složitější elektroměry, které měří zvlášť vysoký a nízký tarif. Spotřebu v současném zúčtovacím období spočítáte tak, že od aktuální hodnoty odečtete poslední celkový stav.

Příklad: Na poslední faktuře byl zaznamenán celkový stav 5 000 kWh ve vysokém tarifu a 10 000 kWh v nízkém tarifu. Nyní elektroměr ukazuje 6 000 kWh ve VT a 12 000 kWh v NT. Takže od poslední fakturace bylo spotřebováno 1 000 kWh ve VT a 2 000 kWh v NT.

Chci výhodnější cenu energií

Trápí vás vysoké účty za energie? Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější.

Novostavby šetří tepelnou energii

Dynamickým vývojem prochází celá architektura, počínaje projektovou dokumentací a konče cihlami nebo okny. Staré rodinné domy spotřebují na vytápění přes 200 kWh/m2/rok. Nejlepší novostavby dosahují stejného tepelného komfortu, přestože propálí méně než 15 kWh/m2/rok. Proto není rozhodující podlahová plocha ani prostor, který vytápíte, nýbrž domovní schránka a její tepelná izolace.

Zateplený rodinný dům bývá provozně levnější než menší, ale chátrající byt. V nejlepších novostavbách postačuje na vytápění pouhých 1 500 kWh/rok, a proto více energie jde na přípravu teplé vody. Přitom platí jednoduchý vzoreček: Potřebujete 0,001161 kWh, abyste 1 litr čisté vody ohřáli o 1 °C. Takže pokud ohříváte bojler kupříkladu o 50 °C a stačí vám 40 litrů/osobu/den, potom spotřebujete 848 kWh/osobu/rok.

Jak pohodlně snížíte svoje výdaje

Elektřina v posledních letech zdražila, nicméně přesná cena závisí na individuální distribuční sazbě, spotřebě, vybraném dodavateli a ceníku. Když sečteme všechny fakturační poplatky, kilowatthodina momentálně vyjde na 5,02 až 23,12 Kč! Ročně jde o desetitisícové částky, a proto popřemýšlejme o úsporách.

  • Využijte dotaci v programu Nová zelená úsporám. Investujte do fotovoltaických panelů a baterie, do tepelného čerpadla nebo fototermických kolektorů, abyste ušetřili na elektřině a teple.

  • Udržujte přiměřenou pokojovou teplotu, v obývacím pokoji a pracovně stačí 21 °C. Zhasínejte v prázdných místnostech. Vypínejte spotřebiče, aby nesosaly energii v pohotovostním režimu. Jakmile dobijete baterku, vytáhněte nabíječku ze zásuvky.

  • Vyzkoušejte chytrou domácnost. Přes mobilní aplikaci nastavíte teplotu a osvětlení v různých místnostech. Kdykoli zkontrolujete svoji aktuální spotřebu a případně dálkově vypnete nebo zapnete libovolné přístroje.

  • Kupujte elektřinu za levnější cenu, od výhodnějšího dodavatele. Možnosti vám přepočítá naše online kalkulačka.


Přečtěte si další tipy, jak ušetřit na energiích

Očekávaná spotřeba elektřiny v příštích letech

Podívejme se na libovolný developerský projekt a zjistíme, že technický pokrok postupuje dál. V novostavbách jsou běžná tepelná čerpadla, rekuperační jednotky pro automatické větrání a nabíječky pro elektrokola. Stále rozšířenější jsou klimatizace, vyhřívané bazény a fotovoltaické elektrárny. Elektřina se stává hlavní komoditou naší civilizace. V dalších letech proto očekávejme, že průměrná domácnost spotřebuje přes 3 000 kWh/rok.

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.