Zapojení plynoměru

Jaká je cena za připojení plynoměru?

28. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Chcete ve své domácnosti začít využívat zemní plyn? Pak se neobejdete bez připojení plynoměru. To nemusí být levná záležitost, zejména pokud zároveň musíte vybudovat přípojku. Bez poplatků to ale nebude, ani když přípojku máte. Podívejte se, jaká je cena za připojení plynoměru.

Připojení plynoměru: cena, když nemáte přípojku plynu

V podobném případě počítejte s tím, že vás připojení plynoměru nevyjde zrovna nejlevněji. Budete totiž muset zajistit a uhradit výstavbu přípojky plynu. Cena za realizaci se bude lišit především podle způsobu provedení, použitých materiálů a délky plynové přípojky.

Počítejte s tím, že jen několik metrů výkopu vás může vyjít na desítky tisíc korun – když si na to najmete firmu a neprovedete tuto část projektu svépomocí. Cena za přípojku v délce dvou metrů se pohybuje okolo 25 tisíc korun.

Náš tip

Částky se mohou v rámci jednotlivých firem lišit, rozhodně je na místě nechat si zpracovat více cenových nabídek a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější.

Co budete pro přípojku plynu potřebovat?

Připravte se na to, že vás čeká náročný proces i administrativně. Budete muset:

  • Podat žádost o připojení u příslušného distributora plynu. Tím je buď E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě, Pražská plynárenská v Praze nebo GasNet ve zbytku republiky.

  • Zajistit kompletní projektovou dokumentaci.

  • Získat stavební povolení. K žádosti bude nutné připojit smlouvu s distributorem plynu a projektovou dokumentaci.

  • Zařídit vnitřní instalaci a revizní zprávu.


Poté už si jen vyberete dodavatele, se kterým uzavřete smlouvu o dodávce zemního plynu. Dodavatel zažádá distribuční společnost o instalaci plynoměru. Technik bude při instalaci požadovat revizní zprávu s dokladem o provedené tlakové zkoušce.

Kalkulačka cen plynu

Kolik momentálně zaplatíte za plyn?

Vyplňte v naší kalkulačce několik základních údajů a zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Připojení plynoměru: cena znovupřipojení

Pokud už přípojku plynu máte, bude vaše výchozí situace snazší a celý proces mnohem levnější. Postup bude vypadat následovně:

  • U jednoho ze tří distributorů na českém území podáte žádost o připojení. Distributorovi předáte kopii revizní zprávy (zápis o ověření technického stavu). K jeho ověření musí dojít po termínu demontáže měřidla a dokument musí být předložen během instalace nového plynoměru.

  • Žádost bude ze strany distributora technicky posouzena. Myslete na to, že aby bylo znovupřipojení odběrného místa možné, nesmíte mít jako zákazník evidovanou neuhrazenou pohledávku vůči provozovateli distribuční soustavy. Došlo-li z vaší strany dříve k neoprávněnému odběru plynu, nebude vám umožněno uzavřít novou smlouvu, dokud neuhradíte veškeré existující dluhy vůči provozovateli.

  • Po schválení žádosti obdržíte návrh smlouvy, který po prostudování podepíšete.

  • Poté si vyberete dodavatele zemního plynu, se kterým uzavřete smlouvu.

  • Dodavatel zažádá o připojení plynoměru. K němu by mělo dojít během několika pracovních dní.


Poplatek a náklady spojené se znovupřipojením vás u distributora vyjdou na zhruba 800 korun. Revize plynového zařízení se liší v závislosti na velikosti jednotky a konkrétní firmě. V průměru stojí okolo 1 000 korun.

Hledáte nového dodavatele plynu?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce a vyberte tu nejvýhodnější.

S veškerou administrativou vám rádi pomůžeme a vše zvládnete z pohodlí domova.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.