Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí

Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

5. 12. 2022
|
Délka čtení: 9 min.

Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

Velkoobchodní burzy se zemním plynem a s elektřinou zažívají bouřlivé měsíce. Cena plynu se utváří podle nabídky a poptávky. Když je vyšší poptávka, cena plynu roste. K růstu ceny přispívá i pokles nabídky. Za poslední rok se zkombinovaly oba tyto faktory a ceny energií tak trhají rekordy.

Cena zemního plynu vystřelila nahoru už v loňském roce kvůli oživení ekonomiky a zvýšení poptávky po plynu na konci pandemie. Spotřeba rostla také kvůli zapojení plynových elektráren v Německu, které nahradily uhelné elektrárny. Navíc plynové zásobníky byly po kruté zimě prázdné takřka po celé Evropě a Rusko zastavilo naplňování vlastních zásobníků v Německu.

To všechno vedlo ke zdražení zemního plynu už před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. Po začátku války se kvůli omezení dodávek z Ruska vyšplhala cena plynu na extrémní hodnoty. K vystupňování problémů s dodávkami přispěl i výbuch, který poškodil plynovod Nord Stream.

Chci výhodnější plyn

Kolik aktuálně zaplatíte za plyn?

Zjistěte, jaké ceny plynu v této situaci nabízí jednotliví dodavatelé.

Cena zemního plynu 2023

Aby se vysoké ceny, za něž dodavatelé nakupují plyn na burze, nepromítly do ceníků domácností v plné výši, přistoupila česká vláda ke stanovení cenového stropu. Za každou spotřebovanou kilowatthodinu si tak dodavatel může v roce 2023 účtovat nanejvýš 3,025 Kč včetně DPH.

Velcí hráči dosud zdražovali pozvolna, protože se jim podařilo nakoupit levnější plyn s předstihem. Překotným zdražováním tak trpěli především zákazníci menších dodavatelů. V nových cenících však vidíme, že i velcí dodavatelé jako ČEZ a E.ON přistoupili k výraznému zvýšení cen – u produktů pro rok 2023 se cena plynu pohybuje kolem 5 Kč/kWh.

Naštěstí pro odběratele platí cenový strop, a tak ani přes vysoké ceníkové ceny nezaplatí více než 3,025 Kč/kWh. Dá se tedy předpokládat, že pokud nemáte zafixovanou cenu z předchozích let, budete v roce 2023 platit právě zastropovanou cenu.

Kolik stojí kubík plynu a jak se tvoří cena?

S nárůstem ceny zemního plynu musí počítat všichni. A nepůjde o jednotky procent, jako tomu bylo v předchozích letech. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že cena zemního plynu je z větší části tvořena obchodní složkou, a právě ta letí nahoru. Zbytek tvoří takzvané regulované ceny, které každoročně stanovuje Energetický regulační úřad, jenž dohlíží na energetický trh v České republice.

Regulovaná část ceny zemního plynu

Tato část ceny zemního plynu se skládá ze tří položek: ceny za přepravu plynu, ceny za distribuci plynu a ceny za služby operátora trhu.

„Přeprava plynu zahrnuje dopravu komodity z hranic České republiky do vstupních bodů jednotlivých distribučních soustav, dopravu plynu do zásobníků a ze zásobníků. Distribuce pak zahrnuje dopravu plynu plynovody do odběrných míst zákazníků,“ vysvětluje na svých stránkách Energetický regulační úřad.

Obchodní složka ceny plynu

Podstatnější položkou v ceně plynu je neregulovaná neboli obchodní část. Tedy ta, která nyní zdražuje. Jedná se o platbu za komoditu a účtuje se v megawatthodinách (MWh), dříve v kubíkách (m3).

Kolik za obchodní složku zaplatíte, standardně záleží na vašem dodavateli a jeho cenové politice a obchodní strategii. V současné době ale do obchodních cen zasáhl stát, a tudíž budete platit nanejvýš částku stanovenou cenovým stropem. Ten byl stanoven nejen na odebrané množství ve výši 3 025 Kč/MWh, ale také pro stálý měsíční plat, tedy poplatek za službu dodavateli. Jeho výše byla stanovena na maximálně 157,30 Kč měsíčně včetně DPH.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kubík versus megawatthodina plynu

Zmatky mohou nastat ohledně jednotky, v níž je plyn počítán. Na plynoměru totiž většinou bývá údaj v kubíkách – metrech krychlových, ale ceníky a faktury dodavatelů počítají s megawatthodinami, respektive kilowatthodinami.

Dříve se cena zemního plynu skutečně počítala v kubíkách. Ale protože jeho výhřevnost není konstantní, byly zavedeny energetické jednotky, které vyjadřují množství dodané energie, tedy kilowatthodiny (kWh), respektive jejich tisícinásobky megawatthodiny (MWh). Pro jistotu ještě dodáme, že 1 000 kWh je 1 MWh.

Pro převod MWh na m3 poslouží následující vzorec.

1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh

Spočítejte si, kolik stojí kubík plynu

Vypočítat si cenu zemního plynu v kubíkách není nic těžkého. Potřebujete k tomu znát jen několik údajů:

  • spotřebu domácnosti,

  • dodavatele,

  • ceník produktu.


Každý z dodavatelů má několik produktů a k nim se vážou různé ceníky, tedy i ceny zemního plynu. Ověřte si proto ve smlouvě, jaký produkt máte. Potom si můžete stáhnout ceník zemního plynu a cenu plynu za m3 si vypočítat.

Modelový příklad

Pro náš modelový příklad počítáme s cenou plynu stanovenou cenovým stropem. Domácnost, pro níž výpočet děláme, plynem vytápí a ročně spotřebuje 24 MWh energie. Za jednu MWh tedy zaplatí 3 025 korun včetně DPH.

Prvním krokem je vynásobit 24 × 3025. To dělá 72 600 korun.

K tomu je nutné připočítat měsíční poplatky, které jsou 157,30 korun. Platí se každý měsíc, proto je vynásobíme 12. Vyjde 1887,60 korun.

Tímto jste vypočítali obchodní část ceny ve výši 74 487,6 korun. K té je potřeba připočíst ještě regulovanou cenu plynu. Pro rok 2023 bude známa až na konci roku, proto prozatím počítáme s cenami stanovenými pro letošní rok. V distribučním území GasNet činí 257,27 Kč/MWh a stálý plat 164 Kč měsíčně.

Regulovaná část ceny se vypočítá jako 24 × 257,27 + 12 × 164. To je 8 142,48 Kč.

Oba výsledky sečteme, což dá dohromady 82 630 korun. Takovou cenu zaplatí domácnost za roční spotřebu 24 000 kWh. Jedna kWh tak vyjde na 3,44 korun.

Teď už zbývá jen vypočítat cenu za kubík plynu. Nejdříve si převedeme 24 000 kWh na kubíky – je to 2 275 metrů krychlových. A potom tímto číslem vydělíme výslednou roční sumu 82 630 korun. Za kubík zemního plynu tak domácnost zaplatí 36,32 korun.

Cena kubíku plynu se bude lišit podle zvoleného produktu a dodavatele. Proto berte příklad pouze jako návod, jak si vypočítat svoji vlastní aktuální cenu za m3 plynu.

Dejte pozor na smlouvu s dodavatelem

Možná se budete chtít porozhlédnout, jestli některý dodavatel nenabízí cenu plynu pod cenovým stropem. Nejnižší cena plynu ale neznamená vše. Při změně dodavatele zvažte i nabízený servis a samozřejmě obchodní podmínky.

Smlouvy, které upravují vztah mezi odběratelem a dodavatelem, se opírají o energetický zákon. „Důležité však je, aby smlouva nebo její dodatek obsahovaly jednoznačné a srozumitelné ujednání o ceně dodávky plynu a době, po kterou sjednaná cena platí,“ uvádí na svém webu Energetický regulační úřad.

Ujednání ve smlouvě tak musí být jasné a srozumitelné.

V případě fixace ceny na určité sjednané období je proto nezbytné, aby ve smlouvě byla jasným a srozumitelným způsobem uvedena cena plynu, a to vyjádřením v korunách za dodávanou jednotku energie. Pouze takové ujednání o ceně je pro spotřebitele jasné a srozumitelné, současně poskytuje možnost srovnání s cenou stávajícího nebo jiného dodavatele.

Michal Keborttiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu

Před podpisem smlouvy byste si ji vždy měli detailně pročíst a vědět, kolik budete za zemní plyn platit. Pomocnou ruku mohou podat i online kalkulačky zemního plynu, na nichž si můžet vše snadno spočítat a ověřit.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.