Mince u plynu

Jaká je cena plynu za m3? Získejte porovnání cen plynu

4. 11. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Cena plynu za m3 v průběhu letošního roku spíše klesala. Vývoj velkoobchodních cen na burze v první půlce roku pozitivně ovlivnila pandemie koronaviru, ve druhé polovině roku je ale situace přesně opačná. Podívejte se na porovnání cen plynu.

Z čeho se skládá cena zemního plynu?

Ve svém vyúčtování najdete dvě části ceny plynu – první složka, tzv. regulovaná část ceny zemního plynu, je pevná pro všechny dodavatele. Na faktuře ji najdete především jako poplatky za distribuci a činnost operátora trhu. Regulovaná cena plynu se mění vždy na začátku roku na celý kalendářní rok. Pro rok 2020 určil Energetický regulační úřad ceny zemního plynu nepatrně vyšší, v průměru o 0,53 %, ale konkrétní navýšení se liší pro jednotlivé distribuční oblasti. K největšímu nárůstu došlo v Praze.

Druhá část ceny zemního plynu tvoří tržní cena, kterou si určuje každý dodavatel individuálně. V první řadě vychází z ceny zemního plynu na burze, ale promítá se do ní také marže a poplatky každého dodavatele. Na faktuře ji najdete jako cenu za kilowatthodinu a fixní měsíční poplatky.

COVID-19 změnil cenu plynu za m3

Pokud bychom se podívali na porovnání cen plynu na začátku tohoto roku s rokem 2019, došlo k výraznému propadu velkoobchodních cen. Na vině byla zejména teplá zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu z USA, který se dováží do Evropy. Proto již někteří dodavatelé přistoupili na začátku roku 2020 ke zlevňování. Pak ale do situace zasáhla ještě pandemie koronaviru.

2. dubna 2020 cena zemního plynu na burze poklesla na minimum až k 1,55 USD/MMBtu. Hned poté se ode dna zase odrazila a přes léto se vyvíjela velmi nestabilně. Od poloviny srpna se však ubírá přesně opačným směrem, než tomu bylo na jaře. V polovině října dosáhla až k 2,88 USD/MMBtu, což znamená oproti dubnovému minimu nárůst o 85 procent. Velkoobchodní cena zemního plynu se tak opět dostala na úroveň cen ze začátku roku 2019.

Jak se ke změnám cen plynu staví dodavatelé?

Ceny zemního plynu na burze poklesly v první polovině roku opravdu výrazně, a to by se mělo promítnout i do ceníků dodavatelů. Když se podíváme na největší dodavatele plynu v České republice, zjistíme, že ke zlevňování přistoupili z velkých hráčů zatím jen ČEZ a Innogy.

„Máme pro naše zákazníky i celou Českou republiku dobrou zprávu. Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie COVID klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji. Plníme tak svůj slib, že pokud ceny na burzách vydrží níže delší dobu, budou z toho mít prospěch i naší zákazníci,“ uvedl k novému ceníku společnosti ČEZ Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie. V průměru u produktu Plyn na dobu neurčitou klesly ceny o 11 %, a to s platností od 1. října. Zákazníci se nižší ceny plynu za m3 dočkají automaticky, pro změnu nemusí nic dělat.

Od stejného data změnila ceník plynu také společnost Innogy. K největšímu poklesu ceny plynu došlo u nejmenší spotřeby do 1890 kWh/rok, a to o 0,087 Kč/kWh. Další velcí dodavatelé zemního plynu, jako je E.ON nebo Pražská plynárenská, své ceníky měnili naposledy na začátku roku 2020, a tak do nich jarní pokles cen během první vlny pandemie zatím nepromítli. Zjistěte, kteří dodavatelé nabízí nejlevnější plyn a udělejte si porovnání cen plynu.

Jak si přepočítat cenu plynu za m3?

Když si chcete udělat porovnání cen plynu, není jednoduché vyznat se v rozdílných jednotkách. Zatímco dříve byla ve faktuře dodavatele udávána cena plynu za m3, od roku 2001 se užívá energetická jednotka kilowatthodina (kWh) nebo megawatthodina (MWh).

Přepočet metrů krychlových na kilowatthodiny není jednoznačný, protože záleží na tlaku, teplotě a kvalitě zemního plynu. Přibližně odpovídá 1 m3 asi 10,55 kWh plynu.

Na velkoobchodní burze se množství plynu uvádí v jednotce MMBtu – million British thermal units (milion britských tepelných jednotek). 1 MMBtu odpovídá přibližně 1,055 GJ, což je ekvivalentem 28,26 m3 za dané teploty a tlaku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.