Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě – změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.
Na jakou rychlost internetu máte nárok
Víte, jakou rychlost internetu vám poskytovatel garantuje? Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Poskytovatelé totiž operují s několika různými pojmy. Proto si nejprve dobře prostudujte svoji smlouvu. Zajímejte se především o běžně dostupnou rychlost internetu. Ta by měla být k dispozici 95 % času. Zároveň musí dosahovat alespoň 60 % inzerované rychlosti, tedy hodnoty, kterou poskytovatel uvádí ve svých reklamních materiálech.
Dalším důležitým údajem je minimální rychlost internetu. Její hodnota nesmí být nižší než 30 % inzerované rychlosti. Jak běžně dostupnou, tak minimální rychlost dnes musí poskytovatelé pevného internetu uvést ve smlouvě.
Zásady správného měření
Aby měření rychlosti internetu mělo vypovídající hodnotu, musíte dodržovat několik zásad. V opačném případě mohou výsledky vykazovat nepřesnosti. Jakými pravidly byste se měli řídit?
Počítač či notebook připojte k internetu pomocí kabelu, nikoliv přes Wi-Fi.
Ujistěte se, že máte aktualizovaný operační systém a webový prohlížeč. Vypněte všechny programy a aplikace, které využívají připojení k internetu.
Odpojte od internetu všechna ostatní zařízení. Připojení by neměl v době měření využívat nikdo jiný.
Proveďte několik měření (ČTÚ jich doporučuje provést minimálně 6) v intervalu cca 90 minut. Mezi jednotlivými měřeními nechte časové rozestupy.
Certifikované měření od ČTÚ
Možností, jak změřit rychlost internetu, máte celou řadu. Většina poskytovatelů nabízí měření přímo na svých webových stránkách. Pokud se obáváte, že by poskytovatelé mohli výsledky zkreslovat, vsaďte na některý z nezávislých subjektů. ČTÚ zajišťuje měření rychlosti internetu prostřednictvím nástroje NetTest. Tato služba v loňském roce nahradila dříve doporučovaný NetMetr.
Hlavní výhoda NetTestu spočívá především v možnosti certifikovaného měření. Nástroj při něm plně automaticky provede opakované měření, jehož výstupem je PDF dokument s výsledky, který můžete použít při reklamaci u poskytovatele internetu.
Další nástroje na měření rychlosti internetu
Velice oblíbený je rovněž Speedtest. Tento nástroj si stáhnete i ve speciálních aplikacích pro Windows, Mac či Chrome. Počítejte však s tím, že je Speedtest kompletně v angličtině. K dispozici jsou sice také jiné jazykové mutace, ale čeština v nabídce není. Se změřením rychlosti internetu vám pomůže i populární Netflix. Tato streamovací platforma na svém webu odkazuje na službu Fast.com. Použít ji můžete i v případě, že nepatříte mezi předplatitele Netflixu.
Pokud hledáte rychlé a jednoduché měření rychlosti internetu, vyzkoušejte měřič na Srovnejto. Kromě rychlosti stahování a odesílání zjistíte také hodnotu odezvy. Ta se označuje anglickým termínem ping a vyjadřuje, jak rychle data putují od vašeho zařízení na cílový server. Krátká odezva je klíčová zejména pro komunikaci v reálném čase, například při videohovorech nebo hraní online her.
Bez ohledu na to, jaký nástroj zvolíte, vám při opakovaných měřeních nejspíš vyjdou rozdílné výsledky. To je naprosto v pořádku, při měření může docházet k minimálním odchylkám. Pokud se ale čísla liší v řádu jednotek nebo dokonce desítek procent, zkuste měření opakovat prostřednictvím jiného nástroje.
Nechte si zdarma srovnat nabídky největších poskytovatelů
Aktuální rychlost internetu vám již nevyhovuje? Není divu, nároky na připojení se každoročně zvyšují. Srovnejto vám zdarma porovná nabídky největších poskytovatelů internetu. Stačí, když do online kalkulačky zadáte základní požadavky. Během okamžiku uvidíte přehledné srovnání relevantních nabídek. Naši specialisté vám s výběrem té nejlepší rádi pomohou a vyřeší za vás i případné sjednání služeb. Vy tak vše vyřídíte z pohodlí svého domova.