Jak zjistit, zda nejste uvedeni v registru dlužníků
Registry dlužníků vznikly, aby ochránily poskytovatele před dlužníky a neplatiči. Seriózní poskytovatelé půjček, ale i dodavatelé energií a telekomunikačních služeb, si tímto způsobem vzájemně předávají informace o všech pohledávkách svých klientů. To jim zároveň pomáhá při hodnocení zákazníkovo bonity.
Jak ověřit, že vaše jméno nemá negativní záznam v žádném registru?
Získat negativní zápis v registrech dlužníků není zas tak složité. Stačí nezaplatit pár splátek nebo se splácení vyhnout úplně. Spousta lidí zjistí, že mají negativní záznam v některém z registru dlužníků teprve tehdy, když žádají například o hypotéku.
Abyste se podobnému nepříjemnému zjištění vyhnuli, ověřte svou úvěrovou historii předem. Stačí požádat o výpis z vybraného či všech níže uvedených registrů dlužníků.
Kolik za výpisy zaplatíte?
Výpis z registru dlužníků BRKI a NRKI
Za online výpis zaplatíte 180 Kč.
Za papírovou verzi zaplatíte 300 Kč + poštovné.
Výpis si můžete případně vyzvednout osobně v Klientském centru CRIF na Praze 4 a ušetřit tak na poštovném.
Výpis z registru dlužníků SOLUS
Výpis lze zaslat elektronicky v podobě SIN kódu zaslaným SMS zprávou za 50 Kč (zaplatit musíte bankovním převodem).
Za zaslání výpisu poštou zaplatíte 320 Kč.
Za výpis zaslaný prostřednictvím SMS zprávy zaplatíte 99 Kč (plus cenu za SMS).
Jak fungují registry dlužníků
Registry dlužníky využívají nejen bankovní a nebankovní poskytovatelé půjček, ale také energetické společnosti a mobilní operátoři. Všechny společnosti mezi sebou mohou prostřednictvím registrů dlužníků sdílet informace o všech klientech, kteří využívali nebo využívají jejich služeb.
Hlavním účelem těchto registrů je maximální zjednodušení ověření platebních schopnosti každého žadatele o úvěru či službu.
Poskytovatelům půjček ověření platební shcopnosti žadatele nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru. Na základě tohoto zákona nesmí žádný poskytovatel půjček poskytnout půjčku osobě, která prokazatelně nemá na její splácení.
Mezi další důvody patří přirozeně ochrana majetku poskytovatele půjček nebo jiných služeb před neplatiči.
Za pozitivní vedlejší důsledek fungování registru dlužníků lze považovat i ochranu dlužníků. Tím, že se předlužené osoby ocitnou na jakési “černé listině” a finanční společnosti jim neposkytnou půjčku, jsou chráněni před dalším navyšování dluhů.
Registry dlužníků v České republice
V České republice poskytovatelé nahlíží do těchto registrů:
Bankovní registr klientských informací (BRKI) - registr dlužníků, který obsahuje informace o závazcích klientů bankovních společností.
Nebankovní registr klientských informací (NRKI) - registr dlužníků, který obsahuje informace o závazcích klientů nebankovních poskytovatelů půjček.
Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelů (SOLUS) - registr dlužníků, který vedle bank a nebankovních finančních společností využívá i energetické společnosti a poskytovatelé telekomunikačních služeb. SOLUS je výhradně negativní registr, ve kterém vám vznikne záznam jen v případě, že nebudete splácet včas své závazky nebo je neuhradíte vůbec.
Pozor si dávejte na tzv. Centrální registr dlužníků ČR. Byl spuštěný v roce 2005 soukromým podnikatelem a politickým aktivistou Jiřím Jehličkou. S tímto registrem dlužníků nespolupracují žádné významné finanční instituce a jeho data jsou považovaná za nevěrohodná a bezcenná. Již několikrát byl tento registr obviněn z klamavých praktik.