Energetický štítek

Jak získat energetický štítek?

17. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Energetický štítek je dokument, který na základě zákonu z roku 2013 musí stavitel či vlastník zajistit při stavbě, rekonstrukci, prodeji nebo například pronájmu nemovitosti.

Termín energetický štítek se vžil pro Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Jedná se o dokument, ze kterého se dozvíte, kolik energie konkrétní objekt spotřebuje. Na základě toho je budova zařazena do klasifikačních tříd energetické náročnosti. Kupec nemovitosti tak získává určitou představu o tom, jak vysoké poplatky bude mít za vytápění, ohřev teplé vody, chlazení apod.

Kdo může energetický štítek vystavit?

Energetický štítek je oprávněna vydat pouze osoba k tomu pověřená. Platný Průkaz energetické náročnosti budovy vám vystaví tzv. energetický specialista, který je k tomu oprávněn certifikátem Ministerstva průmyslu a obchodu. Na webových stránkách ministerstva je k dispozici pravidelně aktualizovaný seznam certifikovaných energetických specialistů.

Při filtrování v kategorii „Druh oprávnění“ označte „Energetická certifikace budov“. Oprávnění konkrétního energetického specialisty můžete ověřit při vyhledání jeho jména. Když neznáte žádnou osobu, která by vám s energetickým štítkem pomohla, tak oceníte vyhledávání podle jednotlivých krajů ČR.

Kdo o energetický štítek žádá?

Energetický štítek musí mít v požadovaných situacích k dispozici majitel konkrétní nemovitosti, kterému je PENB také vystaven. V praxi je samozřejmě vydáván také firmám a jedincům, které mají ve vyřizování těchto záležitostí pověření právě od majitele. U větších bytovek nebo panelových domů obstarává energetický štítek družstvo nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ). To může komplikovat situaci tehdy, když dané organizace správně nefungují.

České zákony s možnými potížemi při domluvě u společného bydlení počítají. Při prodeji nebo pronájmu bytové jednotky proto existuje možnost PENB nahradit doložením faktur za energie za poslední tři roky. V inzerci však taková nemovitost musí být uváděna pod nejhorší energetickou třídu G. SVJ se neposkytnutím průkazu vystavuje hrozbě sankcí.

Nejjednodušší to bývá u novostaveb

Pokud potřebujete zajistit energetický štítek u novostavby, neměl by vás čekat žádný složitý proces. Velmi často vám získání PENB obstará projektant domu nebo firma, která má na starosti jeho realizaci. Není-li tato služba zahrnuta ve výstavbě na klíč, poptejte u firmy možnost získání energetického štítku sami. Jestli to z nějakého důvodu není možné, vyhledejte v seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu energetického specialistu ve vašem okolí a kontaktujte ho. Případně si na internetu najděte firmu, která se získáváním energetických štítků zabývá. V každém případě budete pro vyřízení potřebovat projektovou dokumentaci vaší novostavby.

U starších budov to může být komplikovanější

Jak postupovat u již stojících budov? Zde vám pochopitelně odpadá varianta, že by za vás papírování vyřídil projektant či stavební firma. Nezbývá tedy než kontaktovat někoho, kdo je oprávněn energetický štítek vystavit. Jestliže máte k dispozici projektovou dokumentaci domu, tak bude celý proces snadný. Potíže mohou nastat, když projektovou dokumentaci nemáte nebo není kompletní.

V takovém případě kontaktujte příslušný stavební úřad a zažádejte o vydání kopie projektové dokumentace k vašemu domu. Existuje reálná šance, že zde budou dokumenty archivovány. Jestli ani stavební úřad nepomohl – což se zejména u starších budov může stát – nezbyde vám jiná možnost, než kontaktovat odborníka, který provede zaměření a další potřebné formality přímo v budově. Na základě této osobní návštěvy a konkrétních zjištění může oprávněná osoba energetický štítek vystavit. Počítejte však s tím, že celková cena bude vyšší.

Na kolik energetický štítek vyjde?

Ceny vypracování Průkazu energetické náročnosti budovy se pohybují v řádu několika tisíc korun zejména v závislosti na velikosti objektu. Pokud nemáte k dispozici projektovou dokumentaci budovy a je třeba provádět zaměřování, tak počítejte spíše s částkou přesahující 10 tisíc korun.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?