Holka na gauči v bytě

Jak zapojit plynovou přípojku do domu?

27. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Chtěli byste využívat zemní plyn, ale na vaší adrese není k dispozici plynová přípojka? Její výstavbu si musíte zajistit svépomocí a také ji kompletně uhradit. Část nákladů ale můžete získat zpět díky prodeji plynové přípojky. Zjistěte, co všechno budete ke zřízení plynové přípojky a nového odběrného místa potřebovat.

Připojení k distribuční soustavě

Ještě než se pustíte do vybudování plynové přípojky do domu, musíte požádat distributora o připojení k síti. K tomu slouží žádost, kterou najdete na webových stránkách každého distributora:

Dále musíte zajistit, že v důsledku vašeho připojení nedojde k ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu soustavy. Pokud distributor vaši žádost schválí, pošle vám návrh na uzavření smlouvy o připojení k distribuční soustavě.

Součástí smlouvy jsou následující podmínky:

  • místo připojení odběrného místa k distribuční soustavě,

  • předpokládaný termín připojení k distribuční soustavě,

  • materiál plynovodu/přípojky a způsob připojení,

  • tlakovou úroveň místa připojení,,

  • umístění hlavního uzávěru plynu

  • typ a umístění měřicího zařízení a způsob měření distribuovaného množství plynu,

  • způsob majetkoprávního vypořádání nově zbudovaného plynárenského zařízení,

  • podmínky připojení a odpojení odběrného místa.

Smlouvu musíte podepsat do 12 měsíců od jejího obdržení a při budování samotné plynové přípojky budete vycházet z podmínek v ní určených.

Plynová přípojka vyžaduje stavební povolení

Jakmile uzavřete smlouvu o připojení k distribuční síti, můžete si objednat u autorizovaného projektanta projekt plynové přípojky. Ten předložíte na stavebním úřadě spolu s uzavřenou smlouvou o připojení k distribuční síti. Vyřízení stavebního povolení by nemělo trvat déle než 30 dní.

Po získání projektové dokumentace a stavebního povolení si vyberte zhotovitele plynové přípojky. Její cena závisí především na použitém materiálu a způsobu provedení. Pokud povede plynová přípojka do domu několik metrů, můžete ušetřit, když si výkop uděláte sami.

Po provedení revizí může být plynová přípojka zprovozněna

Po vybudování plynové přípojky a vnitřních rozvodů je potřeba získat schválení od revizního technika. Ten přípojku zkontroluje a pokud je vše v pořádku, vystaví revizní zprávu. To znamená, že získáte povolení k připojení do sítě.

V tu chvíli už jen stačí vybrat si dodavatele plynu a uzavřít s ním smlouvu o sdružených službách dodávky plynu. V součinnosti s vybraným dodavatelem požádáte o instalaci plynoměru. To je poslední krok a do vaší domácnosti může začít proudit zemní plyn.

Plynovou přípojku můžete odprodat

Pokud chcete, aby se vám alespoň část nákladů na vybudování plynové přípojky vrátila, můžete ji prodat provozovateli distribuční soustavy. Kupní cena je stanovena dohodou a vychází mimo jiné ze zatížení plynovodní přípojky. Cena nesmí být vyšší než regulovaná hodnota stanovená Energetickým regulačním úřadem.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.