Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.
Na začátku jde o čas
Poté, co telefon přijde do kontaktu s vodou, je důležité jednat rychle. Mobil okamžitě vypněte a pokud je to u daného modelu možné, tak vyjměte baterii. Předejdete tím zkratům, které jsou pro zařízení v tu chvíli nejnebezpečnější. Z povrchu telefonu hadříkem setřete veškerou vodu. Do konektorů a vnitřních prostorů přístroje se nesnažte dostat – zde byste mohli nadělat více škody než užitku. Tato místa musí vyschnout samovolně. Nezapomeňte odstranit veškeré kryty a obaly, aby se k mobilu snáze dostal vzduch.
Hlavně žádný fén
V rámci vysoušení telefonu se obloukem vyhněte fénu, topení, sušičce a dalším zdrojům tepla. Vysoké teploty mohou zařízení ještě více poškodit, případně se vytvářená pára může dostat pod displej. Přímé zdroje tepla proto rovnou zavrhněte, i když se jejich využití nemusí na první pohled jevit jako špatný nápad.
Telefon musí v této fázi schnout více přirozenou cestou. Jakkoliv to může znít bláznivě, pomůže vám s tím rýže. Ta totiž skvěle pohlcuje vlhkost. To nejlepší, co v danou chvíli můžete udělat, je vložit mobil do krabičky, zasypat ho rýží a krabičku uzavřít. Podobné vysoušení chvíli trvá – přístroj by měl v rýži zůstat alespoň 24 hodin. Alternativu rýže (pouze za účelem vysoušení telefonu, nikoliv při přípravě rizota) tvoří například stelivo pro kočky. Dobře funguje také silikagel, tedy ty drobné kuličky, které se v malých papírových pytlíčcích dávají třeba do krabic s botami.
Po zhruba 24 hodinách zkuste telefon zapnout. Pokud nereaguje, vyměňte savý materiál a celý proces ještě na dalších 24 hodin zopakujte. V případě, že mobil ani po této druhé „rýžové proceduře“ nenastartujete, váš pokus o záchranu s největší pravděpodobností selhal.
Data ze znovuzrozeného telefonu zazálohujte
Podařilo se vám mobilní telefon zapnout a vše nasvědčuje tomu, že kontakt s vodou přežil bez úhony? Ještě se neradujte předčasně. Některé vady se mohou projevit se zpožděním. Zařízení může vypovědět službu za pár hodin či dnů. Proto si všechna důležitá data z telefonu okamžitě zazálohujte. Jinak riskujete, že o své oblíbené fotky a soubory přijdete. Při pokusu o zálohu možná zjistíte, že USB konektor nefunguje. Pak vám nezbyde nic jiného, než se spolehnout na cloudová úložiště.
Pokud telefon nepracuje správně a vy si pohráváte s myšlenkou jít jej reklamovat, tak si raději ušetřete cestu. Výrobci do vnitřních prostorů mobilu umisťují indikátory, které se při styku s kapalinou zbarví nebo jiným způsobem označí. Pracovníci daného reklamačního oddělení tak okamžitě vidí, z jakého důvodu váš přístroj nefunguje. Na utopený mobil se záruka pochopitelně nevztahuje.
Voděodolné telefony vám ušetří starosti
V některých případech můžete utopený mobil přejít s chladnou hlavou – vybrané modely jsou voděodolné. Informaci o odolnosti zařízení proti vodě vám dá tzv. stupeň krytí, který se skrývá za zkratkou IP (Ingress Protection).
Za písmeny IP uvidíte v popisu telefonu dvě čísla, například IP67. První číslice udává míru ochrany proti nebezpečnému dotyku a vniknutí cizích těles. Stupeň ochrany proti vniknutí vody vyjadřuje druhé číslo. Čím vyšší je tato hodnota (na stupnici od 0 do 9), tím vyšší odolnost vůči vodě mobil vykazuje. Dostatečnou ochranu vám poskytnou stupně krytí 7 a vyšší. Přístroje s tímto stupněm krytí odolají minimálně půlhodinovému ponoru do jednoho metru hloubky.
Nešťastný konec vašeho telefonu vás tak může přimět k výběru voděodolného modelu. Nejedná se však o jediné možné řešení. Telefon před vodou ochráníte také vodotěsným krytem či pouzdrem. Tato investice v řádu několika stovek korun rozhodně stojí za zvážení. Příští letní sezónu vám může ušetřit spoustu zbytečných starostí. Vodotěsné pouzdro si díky šňůrce jednoduše zavěsíte kolem krku. Kvalitnější výrobky vám přes průhlednou část umožní plnohodnotné ovládání telefonu.