Dveře žluté

Jak výhodná jsou pohybová čidla a kam je umístit?

1. 4. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Pohybová čidla představují zajímavou variantu, jak ušetřit na spotřebě elektrické energie. Zjistěte, kam je nejlépe umístit, jaké světelné zdroje se k nim hodí a jak jsou ve skutečnosti výhodná.

Pohybová čidla: Jak fungují?

Pohybová čidla, označovaná také jako senzor či detektor pohybu, slouží k automatickému zapínání a vypínání osvětlení. Čidlo snímá, zda v určité vzdálenosti od něj dochází k pohybu – pokud ano, sepne a rozsvítí napojený světelný zdroj. Po uplynutí nastaveného časového limitu se světelný zdroj opět vypne. Světlo tedy svítí jen omezenou, požadovanou dobu. Právě v tom tkví princip úspory elektrické energie.

Základní typy pohybových čidel

Detekce pohybu může probíhat různými způsoby. Podle nich rozlišujeme tři základní typy pohybových senzorů – PIR čidla, HS čidla a US čidla.

  • PIR je zkratka anglického Passive Infrared, tedy „pasivní infračervený”. Tato čidla snímají infračervené záření vycházející z tepla snímaného člověka či jiného objektu.

  • HF (High Frequency – vysokofrekvenční) čidla reagují na změnu homogenity elektromagnetického pole, kterou pohyb způsobí.

  • US (Ultra Sonic – ultrazvuk) čidla vnímají jemné změny v odraženém zvuku vyvolané pohybem.

Svítidlo v sobě může mít jedno ze zvolených čidel již zabudované. Druhou možností je propojení samostatného senzoru pohybu a svítidla bez čidla. Tato varianta bývá z designového hlediska tou horší, ale zase dokáže zajistit optimální snímání celé požadované oblasti, což umístění světla ne vždy dovolí.

Kam umístit pohybová čidla na světlo?

Vzhledem k principu fungování se pohybová čidla hodí do prostor, ve kterých se zdržujete krátkou dobu, případně jimi jen procházíte. Typickým příkladem jsou schodiště, chodby, vstupy do domů, sklepy nebo garáže.

V některých prostorách je lepší použít tzv. čidla přítomnosti. Ta fungují na stejném principu, ale mají větší citlivost. Obvykle se umisťují do míst, kde se člověk pohybuje méně, ale zůstává tam omezenou dobu – například na veřejné toalety.

Pohybová čidla umožňují nastavení doby sepnutí svítidla podle typu místnosti, nejčastěji se pohybují v rozmezí 5 sekund až 15 minut. Ve specifických případech oceníte funkci spolupráce mezi více čidly – například když na schodišti při vstupu do dalšího patra potřebujete, aby došlo k rozsvícení dříve, než čidlo v dalším patře zabere pohyb osoby.

Žárovky

Jaké světelné zdroje se používají k pohybovým čidlům?

V kombinaci s pohybovým čidlem je nejvhodnější používat klasické žárovky, halogenové žárovky, případně LED žárovky, jimž nevadí vysoká četnost spínání. Naopak zdroje, kterým nějakou dobu trvá, než se naplno rozsvítí, nejsou pro takové využití vhodné. Jedná se především o výbojky, zářivkové trubice nebo úsporné žárovky.

Jak výhodná jsou pohybová čidla na světlo?

Konkrétní úspora je dána tím, jaký je rozdíl mezi spotřebou bez použití pohybového čidla a s ním. Jde v podstatě o porovnání doby svícení s čidlem a bez něj. Tato doba se bude vždy lišit v závislosti na konkrétních místech, kde systém nainstalujete.

Pohybová čidla nalézají využití především ve velkých komerčních prostorách a na veřejných místech, kde by doba svícení bez čidla byla vysoká nebo dokonce nepřetržitá. Firmy, které instalují spínací systémy do výrobních hal a skladů, uvádějí, že při využití pohybových čidel dochází ke snížení doby svícení přibližně o 30–40 %.

Kolik elektřiny ušetří pohybová čidla v domácnosti?

V domácnosti se až na výjimky k podobně velkým úsporám elektřiny nejspíš nedostanete. Na druhou stranu vám pohybová čidla nabídnou větší pohodlí při svícení na chodbách a schodištích. Navíc si ušetříte starosti s nezbednými dětmi, které po sobě zapomínají zhasínat. V neposlední řadě mohou pohybová čidla na světlo sloužit jako ochrana před nevítanými hosty, pokud je umístíte kolem domu nebo v zahradě.

Chcete dosáhnout extra úspory? Pak nainstalujte pohybová čidla společně s LED žárovkami. Ty spotřebují až sedmkrát méně elektřiny než klasické žárovky a mají daleko delší životnost.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.