Hlavice radiátoru

Jak vybrat radiátor?

Jako nejlevnější palivo bývá uváděno uhlí, případně dřevo nebo peleta. Ale pokud chcete vědět přesně, kolik utratíte za každou jednotku tepelné energie, máte před sebou jiné dilema: elektřina vs. plyn. První varianta vychází příznivě v rodinných domech a bytech, které mají minimální spotřebu. Jinak vítězí spíše druhá možnost. Náklady na vytápění plynem závisí také na lokalitě a vybraném dodavateli.

Základním parametrem je výkon

To hlavní, co by vás při výběru radiátoru mělo zajímat, je jeho výkon. Pokud nebude tento parametr zvolen adekvátně vytápěnému prostoru, radiátor nebude plnit svoji funkci. Primárně rozhoduje, jak velkou plochu budete vytápět. Výkon radiátoru orientačně zjistíte tak, že na každý metr čtvereční budete počítat s 60–100 W. Problém je v tom, že do hry vstupuje celá řada dalších faktorů, jako například okolní teplota, orientace místnosti, prosklení oken, úniky tepla ve spárách kolem oken a další tepelné ztráty.

S přesným výpočtem pomohou odborníci

Přesný výpočet výkonu topné soustavy jako laik s největší pravděpodobností nezvládnete a jestli jej budete chtít, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na odborníka. V opačném případě můžete spoléhat na zmiňovaný orientační výpočet.

Obecně platí, že radiátor by měl mít vyšší nebo stejný výkon, než jaké jsou tepelné ztráty objektu. Zároveň musí odpovídat výkonu a typu kotle. Opomíjet nesmíte ani specifika konkrétních místností, typicky třeba koupelen. Výkon radiátoru v koupelně by měl rozhodně atakovat horní hranici uvedeného rozmezí, tedy alespoň 100 W na metr čtvereční.

Litinové radiátory stále najdou využití

Nejstarším typem radiátorů jsou litinové radiátory. Mnoho lidí ale dnes raději přechází na novější deskové modely. Litinové radiátory se do moderně zařízených domácností esteticky příliš nehodí. Mezi další nevýhody patří složitá manipulace způsobená vysokou hmotností a pomalý náběh. Ten je sice vykoupen delší setrvačností při výhřevu, ale litinové radiátory těmito vlastnostmi znemožňují citlivou a rychlou regulaci teploty v místnosti.

Litinové radiátory však nevymizely a pořád se prodávají. Mají totiž také celou řadu výhod. Jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodně se doplňují s kotlem na pevná paliva. Zejména pro svou odolnost jsou litinové radiátory často instalovány ve veřejných prostorách a na dalších místech, kde by mohlo dojít ke znehodnocení radiátorů například kvůli vandalismu.

Občas moc na výběr není

V některých systémech vytvořených pro mnoho litinových radiátorů může být jejich výměna za ty deskové značně komplikovaná. Výměnou by se výrazně zmenšil objem vody v soustavě a mohlo by dojít k poklesu výkonu či jiným komplikacím. Litinové radiátory v těchto případech představují v podstatě jedinou rozumnou volbu.

Do domácnosti dnes hlavně deskový radiátor

V domácnostech jsou v současné době nejrozšířenější deskové radiátory. Jsou vyráběny z ocelového plechu nebo z lisovaných hliníkových desek. Hlavní výhodou je jejich lehkost, rychlejší regulace a široká nabídka velikostí i výkonů. Deskové radiátory se hodí do systémů s nízkou teplotou vody – velmi dobře se kombinují s tepelným čerpadlem či kondenzačním kotlem. Oproti litinovým modelům jsou úspornější a ekologičtější.

Nevýhodou deskových radiátorů je nižší odolnost proti poškození a limity v oblastech použití. Nehodí se například do vlhkého prostředí. Tento problém se dá vyřešit instalací deskového radiátoru z pozinkovaného plechu.

Designové radiátory aneb když vás nudí bílá

Je vaše domácnost vyladěná do posledního detailu a bílý radiátor klasického tvaru do tohoto konceptu vůbec nezapadá? Pak vás nejspíš osloví designové radiátory. Z široké škály barev, tvarů a různých zaoblení si vyberou i ti nejnáročnější zákazníci. Radiátor nemusí sloužit jen jako funkční zařízení, ale také jako estetický doplněk.

V určitých situacích vám může pomoci olejový radiátor

Všechny typy radiátorů nemusí být připojeny k ústřednímu topení, existují rovněž samostatné jednotky. Jednu z podobných možností představuje olejový radiátor. Jde o přenosné topné těleso, které je vhodné pro nepravidelné vytápění. Olejový radiátor je většinou vybaven kolečky, takže jej jednoduše přemístíte podle potřeby. Jediné, co potřebujete zajistit, je dosah elektrické zásuvky. Elektrická spirála zahřívá olej, který je uvnitř radiátoru.

Olejový radiátor není jedinou možností, pokud hledáte zařízení, které bude fungovat jako samostatná jednotka. Alternativou je například elektrický radiátor, různé druhy přímotopů nebo infrazářičů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.