tepeni-radiator

Jak vybrat elektrokotel do rodinného domu?

Vytápění elektřinou mnozí zatracují kvůli vysokým nákladům na provoz. V určitých případech však elektrokotel může představovat naopak nejvýhodnější způsob vytápění. Zjistěte, do jakých domů se vytápění elektřinou hodí a jak vybrat elektrokotel.

Výhody a nevýhody elektrokotle

Největší výhodou elektrokotle jako zdroje vytápění je čistý provoz a snadné ovládání. Na rozdíl od vytápění uhlím nebo dřevem nemusíte shánět palivo a řešit jeho skladování. Instalace elektrokotle je velmi jednoduchá –⁠ nepotřebuje odvod spalin a díky nízké hlučnosti ho můžete umístit přímo do interiéru. Pořizovací náklady na elektrokotel jsou ve srovnání s plynovým kotlem výrazně nižší a ušetříte také za pravidelnou údržbu, protože je nenáročná.

Hlavní nevýhodou elektrokotle jsou vyšší provozní náklady. Cena elektřiny v posledních letech spíše rostla a do budoucna se očekává podobný trend kvůli odstavování uhelných a jaderných elektráren.

Do jakých domů se elektrokotel hodí?

Právě kvůli vyšším provozním nákladům se elektrokotel hodí především do perfektně zateplených novostaveb, jejichž tepelné ztráty, a tím pádem spotřeba elektřiny na vytápění, je nízká. Uplatnění najde elektrokotel zejména v pasivních domech, ale slouží dobře rovněž jako doplňkový zdroj tepla u rodinných domů s vyšší energetickou náročností. Oblíbená je kombinace elektrokotle s tepelným čerpadlem nebo krbovými kamny. Při využití tepelného čerpadla se elektrokotel spouští ve dnech s velkými mrazy, kdy účinnost tepelného čerpadla klesá.

Zajímavou alternativou je využití elektrokotle pro vytápění rekreačních objektů. Elektrokotel je možné ovládat na dálku například přes mobilní aplikaci, a tak si můžete zatopit ještě před příjezdem na chatu nebo chalupu. Do trvale neobydlených staveb se elektrokotel hodí také pro temperování v zimních měsících.

Jak vybrat elektrokotel –⁠ na co se zaměřit?

Elektrické kotle se vyrábějí ve dvou základních typech:

  • přímotopné elektrokotle,

  • elektrokotle s akumulací tepla.

Výhodou přímotopných elektrokotlů je jejich okamžitý výkon. O ohřev vody se stará topná spirála a horká voda je následně rozvedena do topné soustavy. Elektrokotel s akumulací tepla obsahuje nádrž na vodu, která se ohřívá pouze v době, kdy běží nízký tarif elektřiny –⁠ proto bývá jeho provoz výhodnější. Na druhou stranu musíte počítat s prostorem pro umístění akumulační nádrže na vodu.

Nejdůležitějším parametrem, který určuje výběr správného elektrokotle, je jeho výkon. Ten se odvíjí zejména od tepelných ztrát objektu, ale záleží také na dalších faktorech (poloha domu, solitérní stavba či hustá zástavba, klimatické podmínky atd.).

Jak vybrat výkon elektrokotle?

Kromě tepelných ztrát je pro určení optimálního výkonu elektrokotle důležité zjistit celkový vytápěný objem místností. Stačí vynásobit šířku, délku a výšku místnosti a sečíst tuto hodnotu pro všechny vytápěné místnosti v domě.

Elektrokotle se vyrábí s výkonem 4–⁠60 kW, proto dokáží pokrýt potřeby vytápění pro opravdu rozmanitou škálu velikostí budov. Velmi důležité je, aby kotel nebyl zbytečně předimenzován, ale ani poddimenzován. Kotel s vyšším výkonem je samozřejmě dražší na pořízení, ale navíc budete muset platit vyšší paušální poplatky za silnější jistič. Pokud neznáte tepelné ztráty objektu, vyplatí se investovat nejdříve několik tisíc do nezávislého odborníka, který vám je spočítá. Teprve poté si nechte navrhnout optimální výkon elektrokotle –⁠ porovnat si můžete nabídky od několika firem.

Elektrokotel: Cena se odvíjí od výkonu

Cena elektrokotle se odvíjí především od jeho výkonu. Pořizovací náklady na elektrokotel pro běžný rodinný dům se čtyřčlennou domácností začínají na 10–⁠15 tisících korun. Na českém trhu se setkáte nejčastěji s elektrokotli výrobců Bosch, Protherm nebo Mora.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena plní pračku špinavým prádlem
    22. dubna 2025|Jana Březinová
    Jakou spotřebu mají nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti?

    Úspor za elektřinu často dosáhnete i malou změnou. Třeba tím, že doma najdete největší energetické žrouty a omezíte jejich spotřebu správným používáním. Někdy se vyplatí vyměnit i celý spotřebič za úspornější model. Víte, který spotřebič má nejvyšší spotřebu?

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    21. dubna 2025|Petr Woff
    Emisní povolenky budou povinné taky pro zemní plyn, ale přesto můžete na energiích ušetřit

    Evropská unie nařizuje uhelným a plynovým elektrárnám, aby platily za oxid uhličitý, který vypouštějí do vzduchu. Průmyslníci proto povinně kupují takzvané emisní povolenky. Stejná povinnost zanedlouho dopadne také na dodavatele zemního plynu, který pravděpodobně znovu zdraží. Jestli chcete levnější energie, přejděte na výhodnější ceník, nebo využijte dotace na zateplení a chytré technologie.

  • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
    08. dubna 2025|Jana Březinová
    Energetické třídy spotřebičů: Jak se v nich vyznat a které zařízení je největší žrout elektřiny?

    Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. Od roku 2021 se používá nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize a žárovky. Letos se zavádí i pro sušičky a smartphony. Jak se ve štítcích vyznat?

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.