tepeni-radiator

Jak vybrat elektrokotel do rodinného domu?

Vytápění elektřinou mnozí zatracují kvůli vysokým nákladům na provoz. V určitých případech však elektrokotel může představovat naopak nejvýhodnější způsob vytápění. Zjistěte, do jakých domů se vytápění elektřinou hodí a jak vybrat elektrokotel.

Výhody a nevýhody elektrokotle

Největší výhodou elektrokotle jako zdroje vytápění je čistý provoz a snadné ovládání. Na rozdíl od vytápění uhlím nebo dřevem nemusíte shánět palivo a řešit jeho skladování. Instalace elektrokotle je velmi jednoduchá –⁠ nepotřebuje odvod spalin a díky nízké hlučnosti ho můžete umístit přímo do interiéru. Pořizovací náklady na elektrokotel jsou ve srovnání s plynovým kotlem výrazně nižší a ušetříte také za pravidelnou údržbu, protože je nenáročná.

Hlavní nevýhodou elektrokotle jsou vyšší provozní náklady. Cena elektřiny v posledních letech spíše rostla a do budoucna se očekává podobný trend kvůli odstavování uhelných a jaderných elektráren.

Do jakých domů se elektrokotel hodí?

Právě kvůli vyšším provozním nákladům se elektrokotel hodí především do perfektně zateplených novostaveb, jejichž tepelné ztráty, a tím pádem spotřeba elektřiny na vytápění, je nízká. Uplatnění najde elektrokotel zejména v pasivních domech, ale slouží dobře rovněž jako doplňkový zdroj tepla u rodinných domů s vyšší energetickou náročností. Oblíbená je kombinace elektrokotle s tepelným čerpadlem nebo krbovými kamny. Při využití tepelného čerpadla se elektrokotel spouští ve dnech s velkými mrazy, kdy účinnost tepelného čerpadla klesá.

Zajímavou alternativou je využití elektrokotle pro vytápění rekreačních objektů. Elektrokotel je možné ovládat na dálku například přes mobilní aplikaci, a tak si můžete zatopit ještě před příjezdem na chatu nebo chalupu. Do trvale neobydlených staveb se elektrokotel hodí také pro temperování v zimních měsících.

Jak vybrat elektrokotel –⁠ na co se zaměřit?

Elektrické kotle se vyrábějí ve dvou základních typech:

  • přímotopné elektrokotle,

  • elektrokotle s akumulací tepla.

Výhodou přímotopných elektrokotlů je jejich okamžitý výkon. O ohřev vody se stará topná spirála a horká voda je následně rozvedena do topné soustavy. Elektrokotel s akumulací tepla obsahuje nádrž na vodu, která se ohřívá pouze v době, kdy běží nízký tarif elektřiny –⁠ proto bývá jeho provoz výhodnější. Na druhou stranu musíte počítat s prostorem pro umístění akumulační nádrže na vodu.

Nejdůležitějším parametrem, který určuje výběr správného elektrokotle, je jeho výkon. Ten se odvíjí zejména od tepelných ztrát objektu, ale záleží také na dalších faktorech (poloha domu, solitérní stavba či hustá zástavba, klimatické podmínky atd.).

Jak vybrat výkon elektrokotle?

Kromě tepelných ztrát je pro určení optimálního výkonu elektrokotle důležité zjistit celkový vytápěný objem místností. Stačí vynásobit šířku, délku a výšku místnosti a sečíst tuto hodnotu pro všechny vytápěné místnosti v domě.

Elektrokotle se vyrábí s výkonem 4–⁠60 kW, proto dokáží pokrýt potřeby vytápění pro opravdu rozmanitou škálu velikostí budov. Velmi důležité je, aby kotel nebyl zbytečně předimenzován, ale ani poddimenzován. Kotel s vyšším výkonem je samozřejmě dražší na pořízení, ale navíc budete muset platit vyšší paušální poplatky za silnější jistič. Pokud neznáte tepelné ztráty objektu, vyplatí se investovat nejdříve několik tisíc do nezávislého odborníka, který vám je spočítá. Teprve poté si nechte navrhnout optimální výkon elektrokotle –⁠ porovnat si můžete nabídky od několika firem.

Elektrokotel: Cena se odvíjí od výkonu

Cena elektrokotle se odvíjí především od jeho výkonu. Pořizovací náklady na elektrokotel pro běžný rodinný dům se čtyřčlennou domácností začínají na 10–⁠15 tisících korun. Na českém trhu se setkáte nejčastěji s elektrokotli výrobců Bosch, Protherm nebo Mora.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.