Žena se ohřívá u elektrického přímotopu

Jak vybrat elektrický přímotop, aby vás nezruinoval?

23. 4. 2021 | Aktualizováno: 9. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrický přímotop má pověst žrouta energie. Při správném výběru a používání ale nemusí nijak zásadně provětrat vaši peněženku. Podívejte se, jak vybrat elektrický přímotop, aby vás nezruinoval.

Elektrický přímotop není hlavní zdroj energie

Používejte elektrický přímotop za účelem, ke kterému byl vyroben. Takto by se dalo do jedné věty shrnout pravidlo, díky němuž nebudete nepříjemně překvapeni z faktur za elektřinu. Elektrický přímotop je doplňkové topidlo. Nemá být nepřetržitě v provozu celou topnou sezónu – od toho máte klasické zdroje tepla.

Náš tip

Kdy zapnout elektrický přímotop?

Například když přijdete vymrzlí zvenku a potřebujete se akutně a především rychle zahřát.

Pokud máte s dalšími osobami v domě výrazně jiné teplotní preference, či chcete vytápět určitý prostor více než zbytek domácnosti.


Elektrické přímotopy ocení i lidé, kteří hledají snadno přenosný zdroj tepla. Ti, co topí tuhými palivy, zase za pomoci přímotopu mohou přečkat konec jara a začátek podzimu bez toho, aniž by museli roztápět kotel.

Zkoumejte příkon přímotopu

Základní parametr, který vám dá informaci o tom, kolik za provoz přímotopu zaplatíte, je příkon. Příkon stanovuje, kolik elektrické energie zařízení spotřebuje za určitou časovou jednotku. Udává se ve wattech, případně watthodinách. Nicméně i když bude příkon uveden jen ve wattech, mělo by jít o hodnotu, kterou elektrický přímotop spotřebuje za jednu hodinu.


Vzhledem k tomu, že má elektrický přímotop téměř stoprocentní účinnost převodu energie na teplo, občas narazíte pouze na údaj o výkonu. Ten by měl u tohoto typu zařízení příkonu v podstatě odpovídat. Většina výrobců ale uvádí obě hodnoty.

Příkon elektrických přímotopů se běžně pohybuje v rozmezí 500–3000 W. Na vytopení jednoho metru krychlového byste měli počítat 30–50 W. Tento údaj ovlivňuje řada faktorů, zejména typ elektrického přímotopu a úroveň izolace vytápěného objektu. Výjimkou nejsou ani vícestupňové přímotopy, u kterých lze příkon regulovat. Může jít například o dva různé stupně výkonu – poloviční a maximální.

Elektrický přímotop: Spotřeba

Kromě příkonu ovlivní konečnou částku na faktuře podmínky, které máte nastavené s dodavatelem elektřiny. Konkrétní představu získáte velmi jednoduše. Řekněme, že jste si vybrali elektrický přímotop s příkonem 1000 W (= 1 kW). Za elektřinu platíte zhruba 6,05 Kč/kWh, tedy aktuální průměrnou cenu pro domácnosti. Hodina topení tímto elektrickým přímotopem vás vyjde na 6 korun.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.


Zda je to hodně, nebo málo, záleží na vašich finančních možnostech a na tom, jak často přímotop plánujete využívat. Řada lidí se díky různým zvýhodněným tarifům dostane na mnohem výhodnější ceny elektřiny. Když topíte elektřinou, tak máte například nárok na zvýhodněnou dvoutarifní sazbu D45d či D35d. V prvním případě musí instalovaný příkon přímotopů odpovídat minimálně 40 % proudové hodnoty hlavního jističe, v tom druhém dokonce 50 %.

Jak vybrat přímotop?

Na začátku si musíte ujasnit, jaký typ elektrického přímotopu hledáte. Existuje totiž několik poměrně odlišných typů.

  • Konvektory: Nejběžnější a zároveň nejstarší typ. Konvektory spodem nasají studený vzduch, který prochází topným tělískem a ohřátý vychází horní částí zpět ven. Tyto přímotopy jsou lehké a jednoduše se přesouvají. Výhodou je také nízká pořizovací cena. Nevýhodu představuje víření prachových částic v prostoru a skoro nulová tepelná setrvačnost.

  • Teplovzdušná topidla/ventilátory: Teplo je vyráběno prostřednictvím odporových článků a poté ventilátorem poháněno do místnosti. Lehká, snadno přenosná a levná zařízení, která ale víří prach a mají vysokou spotřebu.

  • Radiátory: Tělesa podobná klasickým radiátorům. Jsou naplněna akumulačním olejem, který je pomocí elektrického proudu ohříván. Potěší vás tepelnou setrvačností a faktem, že nevíří prach. Nicméně jsou těžší a nějaký čas trvá, než se radiátor zahřeje.

  • Topné panely: Zpravidla keramické panely vydávají silné sálavé teplo. Nedochází k žádnému víření prachu, teplo je akumulováno, spotřeba není nijak extrémní, ale výhody jsou vykoupeny vyšší pořizovací cenou.

  • Infrazářiče: Fungují na principu krátkovlnného sálavého tepla. To dokáže prostupovat až do hloubky těla, proto se jedná pocitově o nejintenzivněji vnímané teplo. Infrazářiče mají tichý chod, nevíří prach, ale opět počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Elektrické přímotopy s nízkou spotřebou

Obecně se dá říct, že mezi elektrické přímotopy s nízkou spotřebou patří především topidla, která fungují na principu sálavého tepla. Jedná se hlavně o topné panely a infrazářiče. Tato zařízení ohřívají osoby a předměty v okolí, tím pádem je vytápění mnohem efektivnější. Vzhledem k výborným akumulačním vlastnostem představují dobrou volbu rovněž olejové radiátory. Oproti panelům nebo zářičům ale budou dražší na provoz.

Podobně provoz ostatních jmenovaných přímotopů není příliš ekonomický. Na druhou stranu je koupíte mnohem levněji. Poté bude rozhodující, jakou roli má elektrický přímotop ve vaší domácnosti hrát a jak často jej plánujete využívat.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.