mereni-radiace

Jak vybrat dozimetr?

Dozimetr je zařízení sloužící k měření radiace. Využívají ho především odborníci, ale pořídit si ho může i laik. Jak měřič radiace vybrat?

Vyrážíte do Černobylu? Pořiďte si dozimetr

Dozimetr je přístroj k měření radiace. Jedná se o ionizující záření. Tento typ elektromagnetického záření má ve vyšší koncentraci negativní vliv na lidský organismus. Proto je potřeba hladinu radiace sledovat v místech, kde by mohlo dojít ke zvýšenému výskytu. Dozimetry používají většinou lékaři nebo vojáci, samozřejmě jsou součástí vybavení jaderných elektráren a dalších míst, kde hrozí únik nebezpečného záření.

Měřič radiace si ale můžete pořídit i pro své vlastní potřeby. Populární je především u turistů, kteří cestují do Černobylu, kde došlo k jaderné havárii. Není to samozřejmě nutnost, protože k blízkosti vybuchlé jaderné elektrárny se dostanete pouze s průvodcem, který je dozimetrem vybavený. Lokálně můžete naměřit vysoké hodnoty radiace i v České republice.

Jak na měření radiace?

Dozimetry většinou měří záření v milisievertech za hodinu. Sievert (Sv) je veličina, která udává ekvivalentní dávku ionizující záření a popisuje jeho biologické účinky. Vyjadřuje se tak podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření, které se přepočítává pomocí tzv. radiačního váhového faktoru. Záleží také na časovém úseku, po jak dlouhou dobu tkáň nebezpečné záření absorbuje.

Lepší představu o tom, jak vysoká dávka radiace je nebezpečná, získáte spíše z konkrétních příkladů. Například při rentgenu ruky absorbujete asi 1 mikrosievert (mikroSv), ale při CT vyšetření hrudníku je to již 7000 mikroSv. Uvádí se, že roční dávka radiace, která prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny, je 100 milisievertů (mSv) ročně. Běžně je člověk v České republice vystaven asi 3,5 mSv ročně. Jednorázově může způsobit smrtelnou otravu radiací dávka přibližně 10 000 mSv. Hned po jaderné havárii v Černobylu by lidské tělo pohltilo v místě reaktoru dávku radiace asi 50 Sv za pouhých 10 minut.

Jak vybrat dozimetr? Postačí vám model pro domácí použití

Dozimetry pro profesionální použití musí splňovat přísná kritéria, která jsou upravena zákonem. Dokáží odhalit únik radiace s vysokou přesností a větší množství záření rozpoznají i na dálku. Pro domácí použití se hodí dozimetry malé velikosti, které schováte do kapsy kalhot. Zajímavou vychytávkou jsou hodinky s dozimetrem, které zobrazují úroveň radiace ve vašem okolí.

Měřiče radiace pro laické použití fungují obvykle na principu Geigerova-Müllerova trubicového čítače. Jejich přesnost není dostatečná pro profesionální využití, ale pro výlet do oblastí se zvýšenou radiací vám určitě postačí. Pro měření radiace můžete využít také univerzální přístroje, které zvládnou rozpoznat více druhů ionizujícího záření – tzv. radiometry. Dozimetr je podkategorií radiometru zobrazující radiaci v Sievertech, tedy v jednotkách zohledňujících účinky záření na lidskou tkáň.

V čem se dozimetry liší?

Ať už se rozhodnete pro koupi dozimetru nebo univerzálnějšího radiometru, měli byste si pohlídat několik parametrů. Modely se liší nejen velikostí a váhou, ale také způsobem napájení. Některé přístroje zobrazují pouze aktuální naměřené hodnoty, zatímco jiné poskytují archivaci dat a možnost zobrazit si vybraná období. Dražší modely nabízí propojení s mobilní aplikací nebo počítačem, abyste mohli sledovat data v čase.

Dozimetry nejen zobrazují úroveň radiace, ale také upozorňují signálem na její zvýšené hodnoty. Signál může být zvukový, světelný nebo pomocí vibrace. Při koupi radiometru se rozhodujte rovněž podle druhů záření, která přístroj odhalí a v jakých jednotkách je zobrazuje.

Kde se v ČR vyřádíte s dozimetrem?

  • Abyste dozimetrem naměřili slušné hodnoty radiace, nemusíte jezdit až do Černobylu. Jaderná havárie se projevila i v České republice a její pozůstatky zůstávají v půdě dodnes. Nejzasaženější oblastí byly Novohradské hory, Králický Sněžník, Orlické hory a Jeseníky. Zajímavou inspirací pro hledání oblastí se zvýšenou radiací jsou stránky organizace Safescan. Ta provozuje mapu, kde dobrovolníci zaznamenávají úroveň záření.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.