plyn-varic

Jak vybrat dodavatele plynu? Důležitá je cena i smlouva

22. 9. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Víte, kolik vás ročně stojí provoz vašeho plechového miláčka? Pravděpodobně ano. Počítáte ale, kolik ročně utratíte za plyn? Rozdíly mezi českými domácnostmi jsou často obrovské. Málokdo navíc ví, že na dodavateli plynu a dalších energií může snadno ušetřit prostým srovnáním a výměnou. Jak vybrat toho nejvýhodnějšího dodavatele plynu? Poradíme na následujících řádcích.

Ušetřit můžete stovky až tisíce korun ročně

Výměnou nevýhodného dodavatele plynu za toho, který vám dokáže nabídnout tarif na míru vašim potřebám a požadavkům, můžete snadno ušetřit stovky, až tisíce korun ročně. Mnoho domácností se ale změny zcela zbytečně bojí. Čekají totiž vysokou administrativní zátěž nebo nabídku, která nebude tak výhodná, jak se na první pohled tváří. Pokud už se pro změnu rozhodnou, motivující je pro ně zmíněná finanční úspora. Ta ale nemusí být samozřejmostí.

Cena je důležitá, nezapomínejte ale na tarif a fixní částky

Dodavatelé plynu lákají na zajímavé ceny, ale i případné další slevy a bonusy. A protože je nabídka nejrůznějších tarifů napříč trhem opravdu bohatá, je často složité se v ní bezpečně zorientovat. Naštěstí existují nezávislé srovnávače a kalkulačky, které za vás jednotlivé nabídky porovnají a snadno vám tak řeknou, kdo vám nabídne nejnižší cenu plynu. Abyste ale změnou dodavatele skutečně ušetřili, je třeba se dívat nejen na cenu za množství odebrané energie včetně DPH, ale i na takzvaný stálý měsíční plat, fixní částku placenou měsíčně bez ohledu na spotřebu energie.

Pozor na pokuty a automatické prodloužení smlouvy

Jakmile provedete srovnání pro jednotlivé dodavatele plynu, nevrhejte se do změny po hlavě. Najděte stávající smlouvu a důkladně si ji pročtěte. Pokud byste smlouvu se stávajícím dodavatelem vypověděli předčasně, může vám být účtovaná několikatisícová pokuta. Proto raději vyčkejte až na konec smluvního období. U smluv na dobu určitou také počítejte s takzvaným automatickým prodloužením – tedy smluvním ustanovením, podle kterého se smlouva prodlužuje na další dobu určitou, jestliže nedáte v ujednaném období před skončením smlouvy dodavateli vědět, že si nepřejete ve smlouvě pokračovat.

  • Mohlo by vás zajímat: V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce.

Podepište novou smlouvu

Pokud jste si v rámci srovnání vybrali dodavatele plynu, se kterým můžete výrazně ušetřit, neváhejte ho kontaktovat. Učinit tak můžete často online. Většinou pak stačí podepsat smlouvu, kterou se vyplatí důkladně prostudovat. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Pamatujte, že svým podpisem stvrzujete uvedené informace, které se pro vás stávají závazné. Pro ulehčení celého procesu změny dodavatele plynu pak můžete při podpisu smlouvy udělit tomu novému plnou moc a ten pak provede některé činnosti za vás, čímž může celý proces změny urychlit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.