Finanční poradce s párem

Jak vám pomůže hypoteční specialista?

23. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Zlákaly vás rekordně nízké úroky hypotečních úvěrů a benevolentní podmínky jejich získání? Nebo si zkrátka chcete splnit svůj dlouholetý sen o vlastním bydlení? Ať je důvod, proč se zajímáte o hypotéku jakýkoli, pravděpodobně řešíte, jestli o ni požádat sami za sebe nebo si na pomoc přizvat hypotečního specialistu – odborníka, který vám při správném výběru může se získáním potřebných prostředků náležitě pomoct. Co vlastně takový hypoteční specialista dělá a jak ho vybírat?

Profesionální rádce a odborník

Hypoteční specialista se v oblasti hypoték dennodenně pohybuje. Sleduje vývoj úrokových sazeb i cen jednotlivých nemovitostí a má nastudované veškeré podmínky všech institucí napříč bankovním sektorem. Vám jen stačí sdělit své představy a požadavky a tenhle profesionální rádce vás pak už nasměruje tam, kam potřebujete.

Nezávislý a objektivní poradce

Nezávislost hypotečního specialisty jde ruku v ruce s jeho objektivitou. Protože nejde (nebo by alespoň nemělo jít) o pracovníka konkrétní instituce, dokáže klientovi na základě jeho představ a požadavků nabídnout hypotéku ušitou přesně na míru. A to bez toho, aby vás tlačil do podpisu smlouvy s poskytovatelem, který mu nabídne nejvyšší provizi. Taková hypotéka by byla ve finále výhodná nikoli pro vás, ale právě pro zmíněného makléře. 

Individuální přístup ke klientovi

Požádat o pomoc s výběrem a sjednáváním hypotéky hypotečního specialistu má řadu dalších výhod. Jednou z nich je i jeho individuální přístup ke klientovi, se kterým probere jeho stávající situaci, doporučí nejvhodnější postup a také zhodnotí, jak vysoké jsou jeho šance na získání hypotečního úvěru. Proto se nemusíte obávat žádných obecných postupů nebo naučených frází, kterých se často dočkáte v některých bankách.

Ušetří vám čas

Výběr, sjednání a vyřízení hypotečního úvěru není záležitostí několika hodin. Jde zpravidla o týdny, v komplikovanějších případech dokonce měsíce náročné byrokracie a nekonečného papírování. Pokud se navíc v této oblasti nepohybujete, můžete při sjednávání hypotéky nadělat spoustu zbytečných chyb, kvůli kterým vám může poskytovatel hypotečního úvěru žádost vrátit k přepracování, v horším případě úplně zamítnout. I tady se vám proto bude hodit pomocná ruka hypotečního specialisty, jehož profesionální přístup a letité zkušenosti vám pomohou ušetřit spoustu drahocenného času a ostatně také nervů.

Podle čeho vybírat profesionálního hypotečního specialistu?

  • Zapátrejte po konkrétních referencích v internetových fórech a diskuzích.

  • Oslovujte specialisty, kteří se budou zajímat o vaši finanční minulost i současnost.

  • Správný hypoteční specialista by s vámi měl sepsat veškeré příjmy a výdaje domácnosti.

  • „Profík“ v oblasti hypotečních úvěrů objektivně zhodnotí, zda hypotéka negativně neovlivní vaši životní úroveň.

  • Jde o nezávislého poradce, který má odborné znalosti napříč trhem i jednotlivými poskytovateli hypoték.

  • Odborník na svém místě na vás netlačí s podpisem smlouvy, ba naopak vysvětlí všechna její úskalí a důležité části.

  • Trpělivě vám všechno vysvětluje a odpovídá na nejrůznější otázky.

  • Výše jeho provize není tajemstvím.

  • Dobrý hypoteční specialista pro vás dokáže vyjednat nadstandardní podmínky hypotečního úvěrování, na které byste sami nedosáhli.

  • Správný hypoteční specialista vás nenechá „na holičkách“ ani v budoucnu. Bude se tak aktivně zajímat o stávající situaci a průběžně aktualizuje produkty, které využíváte.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.