Otevírání oken

Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

5. 11. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

Proč je důležité větrat?

Větrání má přímý vliv na vaše zdraví. Pokud větráte až v okamžiku, kdy se vám vzduch v místnosti zdá těžký a vydýchaný, je už pozdě. V tu chvíli se již nejspíš projevují negativní důsledky vysoké koncentrace CO2 – bolí vás hlava, cítíte se unavení, nejste schopní se soustředit.

Nedostatečné větrání může způsobit řadu dalších problémů. Kromě zvýšené koncentrace CO2 jde například o nadměrnou vlhkost. Během dne se v domácnosti vyprodukuje velké množství vodní páry, především v důsledku koupání, vaření, sušení prádla, ale také lidského pocení. Pokud ji nevyvětráte, začnou se vám doma tvořit škodlivé plísně. Ty mohou nastartovat další zdravotní problémy, mimo jiné alergie, astma či ekzémy.

Častým větráním odstraníte ze vzduchu v domácnosti i další škodliviny. Typicky se jedná o látky unikající z textilií, stavebních materiálů, nábytku nebo barev.


Správné větrání? Udělejte průvan

Zatímco dříve probíhala výměna vzduchu přes špatně těsnící okna a dveře, v době plastových oken a perfektních izolací je nutné pravidelně větrat. Jak správné větrání vypadá? Dalo by se shrnout do tří základních bodů. Větrat byste měli:

  • krátce,

  • intenzivně,

  • pravidelně.

Při větrání otevřete všechna okna a udělejte průvan. Ve vícepatrovém domě využijte tzv. komínový efekt a otevřete okna v přízemí i nahoře v patře – větrání zefektivníte. Doporučená doba větrání se liší v závislosti na venkovní teplotě. Čím je venku chladněji, tím rychleji výměna vzduchu probíhá. V zimě vám proto stačí otevřít okna dokořán zhruba na 5 minut. Během jara a podzimu větrání prodlužte na 10–15 minut. V létě můžete intenzivně větrat klidně půl hodiny.

Četnost větrání se odvíjí od mnoha faktorů. Záleží na velikosti místnosti, prováděných činnostech nebo počtu přítomných osob. Dvě osoby sedící v obýváku u televize vydýchají vzduch přibližně za 90 minut. Poté je načase vyvětrat. Za uspokojivé se dá označit i větrání alespoň 3–4krát za den. Zvýšená potřeba výměny vzduchu nastává:

  • v koupelně po sprchování a koupání,

  • v kuchyni po vaření,

  • po praní a žehlení,

  • v místnosti s akváriem,

  • v menších prostorách,

  • při delším pobytu uvnitř nebo přítomnosti více osob,

  • v domácnosti, kde se nachází osoby s virózou.

Náš tip

Správné větrání vám ušetří také náklady na vytápění. Při krátké a intenzivní výměně vzduchu se v zimě neochladí stěny, podlahy a další povrchy. Čerstvý vzduch se tak rychle prohřeje a vy teplotu snadno dostanete zpět na požadovanou hodnotu. Chcete dosáhnout na ještě větší úspory? Zjistěte si, jestli by vám konkurence nenabídla výhodnější podmínky. V naší kalkulačce si během pár minut srovnáte nabídky elektřiny i plynu.

Větrání v zimě vs. větrání v létě

Výměnu vzduchu musíte přizpůsobit ročnímu období a venkovním podmínkám. Při větrání v zimě je obzvlášť důležitá intenzita a rychlost celého procesu – pak nemusíte ani regulovat topení. Zcela nevhodné je větrání na ventilaci. Vzduch se příliš nevymění a ještě se zvýší tepelné ztráty. Otevřená ventilace okna navíc ochladí stěnu a okolí, což vede ke kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní.

V důsledku vytápění budete v zimě nejspíš bojovat se suchým vzduchem. Snažte se proto zajistit, aby vlhkost vzduchu neklesla pod 45 %. Ideálně by se v zimě měla pohybovat mezi 45–60 %.

Věděli jste že

Suchý vzduch způsobuje škrábání v krku, podráždění očí nebo nadměrné vysušování sliznic a pokožky. Vlhkost v místnosti zvýšíte zvlhčovačem vzduchu, ale i sušením mokrého prádla či rozmístěním pokojových rostlin, které odpařují vysoké množství vody. Vlhkost vzduchu by neměla překročit doporučenou hranici, jinak vám doma začnou řádit plísně a roztoči.



V létě udržujte vlhkost vzduchu mezi 40–55 %. Větrejte především brzy ráno, pozdě večer nebo v noci – vyhnete se přísunu horkého vzduchu. Samotné větrání je delší a okna při něm můžete nechat i na ventilaci. Pro lepší výměnu vzduchu jsou ale stále vhodnější okna dokořán a pořádný průvan. V průběhu teplých měsíců oceníte také sítě proti hmyzu.

Jarní a podzimní větrání venkovní podmínky tolik nekomplikují. Pozor si dejte jen na pylovou sezónu a větrání po dešti. To vám sice zajistí přísun čerstvého vzduchu, ale příliš nepomůže v boji s nadměrnou vlhkostí v domácnosti.


Jak si ověřit, že správně větráte?

Hlavním ukazatelem správného větrání je váš pocit. Pokud několikrát za den větráte a vyhýbají se vám negativní projevy vysoké koncentrace CO2 či nepřiměřené vlhkosti vzduchu, mělo by být vše v pořádku.

Pomoci si můžete i speciálními zařízeními, například elektronickým měřičem koncentrace CO2. Přístroj vás na zhoršenou kvalitu vzduchu upozorní většinou dříve, než ji sami zaregistrujete. Koncentrace CO2 by neměla překročit hranici 1 500 ppm (parts per milion = částic v milionu). Potíže se ale u citlivějších osob mohou objevit již při hodnotách přes 1 000 ppm. Měřiče standardně poskytují i informace o teplotě vzduchu a jeho vlhkosti.

S udržením kvality vzduchu vám pomohou i další vychytávky, například čistička vzduchu. Ta ze vzduchu odstraňuje prach, alergeny, bakterie, viry či plísně. U nových staveb se rozhodně vyplatí investovat do rekuperační jednotky. Díky rekuperaci je zajištěný nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu při minimálních tepelných ztrátách.


Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.