Recyklace baterií

Jak správně recyklovat baterie?

29. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Baterie obsahují řadu škodlivin, které se mohou začít uvolňovat a ničit přírodu nebo lidský organismus. Jejich vyhazování do běžného komunálního odpadu je proto krajně nevhodné – baterie bychom měli třídit tak, aby bylo možné je odborně zpracovat a dále recyklovat.

Proč recyklovat baterie?

Baterie obsahují množství látek a chemikálií, které mohou při nesprávné manipulaci způsobit velké škody. Hydroxid draselný je žíravina, která ze starých baterií vytéká. Kadmium zamořuje půdu a jeho používání bylo v nově produkovaných bateriích již zakázáno. Dále například nikl, olovo, rtuť nebo lithium – tedy všechno látky, které v kombinaci se špatnou manipulací mohou způsobit problémy lidskému tělu a přírodě.

Řada z těchto látek se však při správné recyklaci dá opět užitečně využít. Například nikl může posloužit při výrobě turbín, olovo lze použít při tvorbě autobaterií a lithium najde uplatnění jako součást slitin potřebných v letecké technice. Z recyklace baterií je možné získat také:

  • zinek (využívaný pro výrobu okapů, svodů nebo jako ochranná vrstva proti korozi),

  • kobalt (sklářský průmysl, baterie do elektromobilů),

  • mangan (legující přísada oceli, barvení skla),

  • měď (výroba elektrických vodičů, složka významných slitin).

Kromě ochrany životního prostředí a lidského zdraví tak recyklací baterií dochází rovněž k materiálovým úsporám surovin.

Kam se starými bateriemi?

Použité a nepotřebné baterie vyhazujte do označených sběrných nádob k tomu určených. Na území České republiky jich najdete aktuálně přes 22 tisíc. Tyto nádoby provozuje nezisková společnost ECOBAT, která spravuje drtivou většinu zdejšího trhu s použitými bateriemi. Organizace připravila webovou stránku s interaktivní mapou sběrných míst. Každý si tak může jednoduše najít sběrné místo ve svém blízkém okolí.

Baterie můžete vkládat také do kontejnerů na elektroodpad, jež k tomu mají určený oddělený box. Zároveň musí být podle zákona sběrné boxy na použité baterie ve všech prodejnách, ve kterých jsou baterie či akumulátory součástí běžného sortimentu. Najdete je prakticky ve všech prodejnách elektrotechniky, ve větších supermarketech, hobbymarketech i v některých drogeriích. V rámci tzv. systému zpětného odběru je každý prodejce povinen zdarma vybírat baterie zpět a to bez ohledu na množství, velikost, značku a místo zakoupení.

Samozřejmě není nutné okamžitě běžet ke sběrnému boxu se dvěma vybitými monočlánky z ovladače na televizi. Zřiďte si doma menší skladovací nádobu z tvrdého plastu, skla nebo kovu a vybité baterie odkládejte tam. Při výběru materiálu a místa uložení počítejte s tím, že z baterií může vytéct hydroxid draselný. Až se vám baterií nahromadí více, jednoduše je vezmete s sebou do sběrného boxu. Vybité baterie se však nedoporučuje mít doma déle než půl roku.

Recyklování baterií žena

Co když baterie nejde ze zařízení vyjmout?

Mnoho spotřebičů a zařízení má zabudované baterie tak, že se k nim běžnými způsoby nedá dostat. Baterie jsou často součástí samotné konstrukce elektrospotřebiče. Typicky můžete na nevyjímatelné baterie narazit u tabletů, notebooků, ale také u AKU nářadí. V takových případech nechte baterii v zařízení a celé ho vyhoďte do kontejnerů na elektrošrot. Vyjmutí baterie si vezme na starost zpracovatel, který ji pak předá k další úpravě.

Recyklace baterií v České republice

Podíl recyklace baterií v České republice každoročně roste, nicméně situaci stále nelze označit za uspokojivou. K recyklaci nebo dalšímu zpracování se dostane zhruba třetina baterií uvedených do oběhu. Navíc řada z nich se k recyklaci dostane v rámci zpětného odběru elektrospotřebičů. Termín recyklace je v případě baterií trochu nepřesný. Jde spíše o zpětné a opětovné využití některých materiálových složek, které baterie obsahují. Ze 100 kilogramů baterií je možné získat až 65 kilogramů druhotných surovin.

Za rok 2019 bylo v systému ECOBAT nashromážděno více než 1700 tun baterií a akumulátorů. Větší částí, zhruba z 58 %, se na tom podílely firmy. Zbytek byl vytříděn v rámci českých domácností. Význam korporátní sféry je markantní zejména v Praze, kde firmy stály za 85 % celkové recyklace baterií. Nezanedbatelnou roli ve sběru použitých baterií hrají také mateřské a základní školy. Do sběrového programu se pravidelně zapojuje velké množství škol, které dohromady zajistí i více než desetinu celkového sběru.

Co se děje s bateriemi po sběru?

Odevzdané baterie jsou tříděny podle elektrochemického typu a složení. Následně jsou předávány do recyklačních zařízení. Tam jsou z nich pomocí rozličných postupů získávány druhotné suroviny. Aby byla recyklace baterií efektivní, je jich potřeba velké množství. V České republice se jich mnohdy dostatek nenasbírá, a tak je část posbíraných baterií vyvážena k materiálovému využití do jiných evropských států. Například Li-ion baterie se zpracovávají ve Španělsku, NiMH akumulátory v Německu. V ČR se zpracovávají zejména olověné baterie, autobaterie nebo průmyslové a knoflíkové baterie.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.