Obrázek domu s tepelnými ztrátami s kalkulačkou

Jak spočítat tepelnou ztrátu?

24. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zateplujete dům nebo do novostavby pořizujete topení? Pak potřebujete znát tepelnou ztrátu domu. Pokud čekáte snadný návod a jednoduchý vzoreček, jak spočítat tepelnou ztrátu, bohužel vás zklameme. Výpočet tepelných ztrát je poměrně složitý, a proto je lepší obrátit se na odborníky.

Tepelná ztráta domu se vztahuje ke konkrétní teplotě

Tepelná ztráta domu je množství tepelné energie, které v daném okamžiku uniká do exteriéru celou obálkou budovy, tedy přes stěny, střechou, okny a dalšími prvky stavby. Jsou do ní započítávány i tepelné ztráty spojené s větráním.

Výpočet tepelné ztráty domu se vztahuje na konkrétní teplotu reprezentující extrémní chlad. V České republice jde běžně o hodnotu -15 °C. Ve městech a teplejších oblastech země se často setkáte s propočty pro -12 °C, naopak v horských regionech pro -18 °C.

Úspora energií

Chcete ušetřit na energiích?

Jednou z možností je změna dodavatele elektřiny nebo plynu.

Jakou metodu na výpočet tepelných ztrát zvolit?

Výpočet tepelných ztrát můžete provést dvěma způsoby – obálkovou metodou pro celý objekt nebo podrobně po jednotlivých místnostech. Jaký způsob zvolíte, záleží na tom, z jakého důvodu tepelnou ztrátu domu počítáte.

Pokud dům zateplujete, ale otopná tělesa zůstávají, pak vám stačí vypočítat tepelné ztráty obálkovou metodou pro celý dům. Hodnota tepelných ztrát vám následně pomůže vybrat příkon nově instalovaného kotle.

U novostaveb či při kompletní rekonstrukci domu budete muset počítat tepelné ztráty po jednotlivých místnostech. Na základě tohoto výpočtu navrhnete nejen příkon kotle, ale rovněž velikost jednotlivých topných těles a dimenze rozvodů.

Výpočet tepelných ztrát: Jaké informace potřebujete

Jak jsme varovali hned v úvodu, vypočítat tepelnou ztrátu není tak jednoduché. Obvykle výpočet provádí projektant, případně energetický specialista, a to za pomoci propracovaného softwaru. K tomu, abyste přesně spočítali tepelnou ztrátu domu, musíte znát například:

  • objem budovy,

  • celkovou plochu,

  • celkovou podlahovou plochu,

  • trvalý tepelný zisk,

  • typ zdiva (obvodového, vnitřního i příček),

  • typ a tloušťku tepelné izolace u obvodových stěn,

  • tepelnou prostupnost oken,

  • skladbu střechy včetně tloušťky a typu izolace,

  • typ a tepelnou prostupnost všech dveří a mnohé další.


Průměrná tepelná ztráta domu - grafika

Využijte online kalkulačky či dostupné programy

Stále věříte, že výpočet tepelných ztrát zvládnete bez pomoci odborníků? Jestliže vás uvedený výčet několika potřebných parametrů neodradil, můžete se o výpočet pokusit sami. Jste-li technický typ a máte veškeré informace k dispozici, měli byste si s tím poradit. Nicméně výpočet rozhodně nezvládnete za několik minut, proto si na něj vyhraďte dostatek času.

S výpočtem tepelné ztráty domu vám pomohou příslušné online kalkulačky. Hodit se vám budou i některé specializované programy. V rámci online kalkulaček lze doporučit například nástroj na webu TZB-info. Při výpočtu budete pracovat se součinitelem prostupu tepla jednotlivých prvků domu. Velice nápomocný vám v tomto ohledu může být program Tepelná technika 1D, který podle uvedených informací vypočte řadu věcí za vás a při postupu vás navede tím správným směrem.

Jestli vám stačí jen zcela orientační hodnota, pak vám přijde vhod tato tabulka, která uvádí měrné tepelné ztráty objektů na základě jejich typu a provozu, exteriérové teploty a roku realizace stavby.

Příklad: U staršího nezatepleného objektu postaveného v 60. či 70. letech se tepelná ztráta domu pohybuje klidně mezi 40–50 W/m³. Tuto hodnotu berte jako množství tepla, které musíte v každém okamžiku dodat do budovy, abyste uvnitř zajistili požadovanou teplotu (při extrémním chladu). Pro srovnání – u moderních pasivních domů tepelná ztráta většinou nepřesahuje 7 W/m³. Tepelné ztráty tak pochopitelně mají naprosto zásadní vliv na konečnou spotřebu energie za vytápění. Mezi těmito údaji přesto nemůžete hledat zcela přímou úměru, do hry vstupují například tepelné zisky v důsledku slunečního záření, provozu spotřebičů nebo počtu osob v domácnosti.

Náš tip

Jste si jistí, že za energie neplatíte více, než je nutné? U konkurenčního dodavatele byste se možná dočkali výhodnějších podmínek. Srovnejte si nabídky hlavních poskytovatelů v naší kalkulačce cen elektřiny či plynu. Během několika minut zjistíte, kolik byste mohli ušetřit.

Pokud si s vyplněním tabulky nevíte rady, zavolejte našim specialistům na telefonní číslo 800 444 455 nebo nám jednoduše pošlete svoji fakturu za energie a my se vám ozveme s nabídkou na míru.

Nebojte se obrátit na odborníky

Máte pocit, že na výpočet tepelných ztrát nestačíte nebo by vám zabral příliš času, který raději chcete věnovat něčemu jinému? Rozhodně nejste sami. Projektanti a další odborníci, kteří se těmito výpočty živí, vám jistě pomohou. Mají k ruce specializované softwary a kupu zkušeností s podobnými případy.

Cena výpočtu tepelných ztrát se odvíjí od velikosti objektu. Majitel běžného rodinného domu obvykle zaplatí cca 5–6 tisíc korun.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.