půjčka

Jak si Češi půjčují peníze?

28. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Češi se půjček nebojí. Podle České bankovní asociace se jich ani většina bát nemusí a o to i přesto, že index rizikového zadlužování byl v loni o něco vyšší. Na co si Češi berou půjčku nejčastěji a jak svědomitě své dluhy splácí?

Půjčky pro spoustu Čechů představují běžnou součást životů, protože jim značně usnadňují a zpříjemňují život. Respektive díky půjčkám snáze a bez zdlouhavého šetření dosáhnou na spoustu věcí od elektroniky až po bydlení. U většiny Čechů lze s čistým svědomím říci, že se zadlužují zodpovědně. Zhruba třetinu všech dlužníků však lze hodnotit jako rizikovou. A to není zas tak málo.

Každý pátý Čech splácí alespoň jednu půjčku

Česká bankovní asociace (ČBA) na základě výsledků pravidelného každoročního průzkumu uvedla, že nejméně jednu půjčku splácí každý pátý Čech. Nejčastěji si Češi berou půjčku na vybavení domácnosti a na mobilní telefon a počítač, dále pak na auto a bydlení. Všeobecně pozitivně jsou hodnoceny půjčky na věci, které mají vysokou a dlouhodobu hodnotu. Do této skupiny patří i vzdělání.

Většina Čechů striktně odsuzuje půjčky na drahé dovolené a zážitky. Za nezodpovědné jsou považované také půjčky použité na splátky jiných úvěrů. Hůře jsou posuzované také půjčky na sportovní vybavení, zvlášť takového, které je nepotřebné a určené čistě pro zábavu, jako jsou například golfové hole.

Nejtěžší je první půjčka, další už jde snadno

Zásadní roli hraje rovněž fakt, zda si člověk bere první, druhou nebo už v pořadí několikátou půjčku. Při první půjčce jsou lidé všeobecně daleko více zodpovědnější a opatrnější. Více než polovina z dotázaných by si dle svých slov nevzala půjčku na drahý mobilní telefon, smart televizi či jinou zábavní elektroniku.

Naopak osoby, které s půjčkami mají již bohaté zkušenosti, je ochota vzít si další a další půjčku větší. To však platí všeobecně. Ochota půjčit si peníze na vybavení bytu či bílou elektorniku je u výrazně nižší u lidí, kteří ještě žádnou půjčku nespláceli.

Češi slyší na výhodné akční nabídky, nízké splátky a úroky

Při výběru půjčky Češi sledují stále více parametrů a porovnávají mezi sebou různé nabídky na půjčky. Nejvíce však stále slyší na nízký úrok a splátky. Často si neuvědomují, že nízký úrok není zdaleka vše a půjčku mohou značně prodražit poplatky spojené s poskytnutím a vedením půjčky. U nízkých splátek si zase nedokáží spočítat, na kolik je taková lákavě znějící půjčka vyjde.

Velký problém představují vysoce rizikoví dlužníci zpravidla s nízkou finanční gramotností, vzděláním i příjmy, kteří se vezmou jakoukoliv půjčku bez ohledu na výši splátek, úrokové sazby či poplatky. Hlavně, když půjčku získají a to za jakýchkoliv podmnek. Tito lidé zpravidla končí v tzv. dluhové spirále.

Finanční odborníci radí při výběru správné půjčky zohlednit úrokovou sazbu, RPSN, výši měsíčních splátek, veškeré poplatky související s půjčkou a případně i sankce hrozící při potížích se splácením půjček. Celková výše splátek dlužníka by neměla překročit 20 % čistého měsíčního příjmu. Samozřejmě hodně záleží na příjmu. Je velký rozdíl, zda člověk bere 20 000 korun nebo 200 000 korun měsíčně.

Jak Češi řeší potíže se splácením půjčky

Do finančních nesnází se může dostat kdokoliv i člověk, který se za každých okolností chová zodpovědně a střeží se rizikového půjčování peněz na zbytečnosti. Stačí si vzít úvěr na bydlení a nečekaně přijít o práci nebo vážně onemocnět. Pokud se tak stane, je nutné blížící se problémy řešit co nejdříve.

Většina Čechů by takové problémy řešila jednáním s poskytovatelem půjčky o odkladu splácení či snížení výše měsíční splátky. Za vhodné řešení je považována konsolidace více typů půjček, jejímž hlavním účelem je snížení celkové míry zadlužení. Rizikoví dlužníci dlouhodobé finanční problémy bohužel často řeší prostřednictvím dalších a dalších půjček nebo své problémy nijak neřeší a dluhy nesplácí vůbec.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete.