Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?
Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.
Výdrž určuje zejména kapacita baterie
Při výběru mobilního telefonu dnes uživatelé primárně sledují kvalitu displeje, fotoaparátu nebo parametry procesoru. Pokud je pro vás ale klíčová výdrž telefonu, měla by vás zajímat také kapacita baterie. Ta se uvádí v miliampérhodinách (mAh). Platí zde jednoduché pravidlo – čím vyšší hodnota, tím vyšší výdrž. U baterie do mobilu se kapacita obvykle pohybuje mezi 2000–5000 mAh.
Kapacitu baterie je zapotřebí vnímat v celkovém kontextu. Dva telefony s totožnou kapacitou nemusí na jedno nabití vydržet stejně dlouhou dobu. Do hry vstupuje řada dalších aspektů, například výkon mobilu nebo velikost displeje. Přesto se dá říct, že o spokojenosti s výdrží telefonu do značné míry rozhodujete již při samotné koupi zařízení.
Jak snížit frekvenci nabíjení baterie
Zdaleka to ale neznamená, že byste po pořízení mobilu nemohli výdrž baterie ovlivnit. Jaké kroky vám prodlouží interval mezi nabíjením baterie?
Upravte jas displeje: Mezi největší žrouty baterie se řadí displej. Snížením podsvícení spotřebu energie výrazně zredukujete. U automatického řízení jasu je displej často až příliš podsvícen. Zkuste jas ubrat a uvidíte, že vám bez problémů stačí i nižší míra podsvícení. K delší výdrži baterie přispěje i zkrácení časového limitu, po němž displej zhasne.
Vyhněte se živým tapetám: Živé tapety jsou sice zajímavé, ale kromě zvýšení spotřeby energie vám toho reálně moc nepřinesou. Pokud na tomto efektu vyloženě netrváte, zvolte raději klasický statický obrázek.
Nepodceňujte aktualizace: Aktualizace hrají důležitou roli z pohledu bezpečnostních oprav, ale mohou mít vliv rovněž na optimalizaci spotřeby. Proto se ujistěte, že máte systém i aplikace aktualizované na nejnovější verze.
Stáhněte si odlehčené verze aplikací: K hlavním žroutům baterie patří aplikace sociálních sítí. Jejich spotřebu snížíte používáním úspornějších verzí těchto aplikací (Facebook Lite, Instagram Lite apod.).
Vypněte nevyužívané funkce: Také funkce, které aktuálně nepoužíváte, vám ukrajují procenta z vaší baterie. Jedná se například o Wi-Fi, Bluetooth nebo funkci sledování polohy.
Vsaďte na tmavé motivy: Máte na mobilu displej typu OLED? Tyto displeje nepodsvětlují černou barvu. Při jejím zobrazení je spotřebováno daleko méně energie než u bílé a dalších světlých barev. Nastavení tmavých motivů v menu či aplikacích povede k úspoře baterie.
Mějte přehled o využití baterie: Nejdůležitější rada na závěr. Abyste mohli baterii šetřit, potřebujete vědět, co stojí za jejím vybíjením konkrétně ve vašem případě. V nastavení telefonu (zpravidla v sekci Baterie či Správa napájení) zjistíte, jaké aplikace baterii nejvíce zatěžují. Na základě těchto informací můžete zvolit přesnější postup nebo si vyhodnotit uskutečněné změny.
Uvedené tipy platí pro všechny operační systémy a většinu z nich můžete aplikovat i u dalších elektronických zařízení, například tabletů a notebooků.
Nabíjení baterie po úplném vybití? Dnes již nikoliv
Dříve se při nabíjení baterie doporučovalo úplné vybití následované kompletním nabitím. Tento postup zabraňoval tzv. paměťovému efektu, tedy postupnému zmenšování kapacity baterie. Moderní akumulátory již tímto nešvarem netrpí a podobný způsob nabíjení jim naopak spíše škodí. Současně používané lithiové a lithium-polymerové baterie udržujte nabité ideálně na 30–80 %.
Mobil nabíjejte nejlépe originální nabíječkou. Musíte-li sáhnout po jiné, zvolte alespoň model se stejným výstupním proudem. Baterii nesvědčí ani extrémní teploty – přístroj proto nevystavujte příliš velkému chladu či horku. Nevhodné je například umístění telefonu na palubní desku auta v letních měsících.
Jak zjistit stav opotřebení baterie
Baterie se časem opotřebuje a vydrží méně. K nabíjení pak musí docházet častěji než v době krátce po koupi telefonu. Kapacita se začíná snižovat asi po 500 nabíjecích cyklech (záleží však na konkrétním typu baterie). Pokud tedy nabíjíte telefon jednou za den a půl, měl by vám akumulátor v plné síle sloužit zhruba dva roky. Poté se jeho reálná kapacita bude snižovat.
Zjistit stav baterie vám pomohou vybrané aplikace. Ty na základě analýzy nabíjecích cyklů dokážou odhadnout aktuální kapacitu akumulátoru. Jednoduše tak zjistíte momentální opotřebení baterie. Z analýzy se například dozvíte, že současná kondice vaší baterie je na 90 % původní kapacity. K nejznámějším aplikacím s tímto zaměřením se řadí AccuBattery, Battery Guru či Electron. U některých telefonů najdete stav opotřebení baterie přímo v nastavení.
Kdy je na místě výměna baterie?
Stanovit přesný okamžik pro výměnu baterie není tak snadné. Vždy nakonec záleží primárně na vašich preferencích a ochotě nabíjet telefon častěji. Obvykle se jako hraniční uvádí 80% kondice baterie. Kolem této hodnoty se již začínají objevovat nepříjemnosti, které vás k výměně víceméně donutí. K nejběžnějším projevům vysloužilé baterie patří skokové vybíjení nebo náhlé vypnutí telefonu při zvýšeném odběru energie – typicky při spuštění aplikace či přijetí hovoru.