Elektrické vedení a kalkulačka

Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?

6. 5. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatky za elektřinu a zemní plyn.

Energetické společnosti potřebují stabilní příjmy, aby pokryly své průběžné výdaje. Mají vysoké mzdové a provozní náklady, investuji do moderních technologií nebo nakupují na komoditních burzách. Proto od svých odběratelů vybírají pravidelné zálohy. Po domácnostech obvykle požadují měsíční platby. Podle energetického zákona mají právo maximálně na takové částky, které odpovídají předpokládané spotřebě.

Například pokud megawatthodina dodané elektřiny stojí 9 000 Kč a vy spotřebujete 2 MWh/rok, správná záloha činí 1 500 Kč/měsíc. V tomto teoretickém příkladě postupně zaplatíte 18 000 Kč/rok, což odpovídá výsledné sumě v celoročním vyúčtování. Konečná faktura slouží jako formální potvrzení, že vzájemné účty jsou již vyrovnané. Neřešíte, kde na poslední chvíli seženete celkový obnos, svoje závazky plníte po menších a snesitelnějších částech. Zálohové platby tedy pomáhají nejenom dodavateli, ale taky odběrateli.

Kvůli drahotě hrozí, že vznikne nedoplatek

Velkoobchodní burzy dlouho stagnovaly, megawatthodina elektrické energie tam stála kolem 1 100 Kč a stejné množství zemního plynu přišlo zhruba na 500 Kč. Také maloobchodní ceny a zálohové platby donedávna zůstávaly víceméně stejné. Někteří spotřebitelé platili na zálohách více, než museli, takže jim v následném souhrnném vyúčtování vyšel přeplatek, který od svého dodavatele dostali zpátky. Jenomže nyní čelíme rychlé inflaci.

Energetické burzy stouply na čtyřnásobek, a prudce zdražují také koncoví dodavatelé. Domácnosti ještě vloni platily za elektřinu kolem 6 000 Kč/MWh, nyní však vycházejí nové ceníky, které jdou přes 10 000 Kč/MWh. Zemní plyn na maloobchodním trhu dříve stával kolem 1 600 Kč/MWh, nyní atakuje 3 000 Kč/MWh. Proto zrevidujte svoje zálohové platby. Jestli jsou nižší, než aktuální spotřeba a cena, pravděpodobně vám vyjde nedoplatek za elektřinu nebo plyn.

Někteří dodavatelé vám rozloží splátky

Ideální zálohu spočítáte tak, že předpokládanou celkovou cenu vydělíte počtem fakturovaných měsíců. Například: 18 000 Kč/rok = 1 500 Kč/měsíc. Ovšem dobří dodavatelé svým odběratelům sami doporučují, jaká částka odpovídá aktuálnímu ceníku a očekávané spotřebě. Možná jste platební rozpis dostali v rámci posledního vyúčtování, dopisem, e-mailem nebo kýžené informace najdete ve svém internetovém zákaznickém účtu. Eventuálně dodavateli dovolte, aby vám peníze strhával sám, formou přímého inkasa z vašeho bankovního účtu.


Pokud vám vyšel vysoký nedoplatek a postrádáte peníze na okamžitou úhradu, požádejte svého věřitele o odklad. ČEZ Prodej, Pražská energetika (PRE), Pražská plynárenská, Lama energy nebo EP Energy Trading (epet) nabízejí nejzranitelnějším dlužníkům splátkový kalendář. „Maximálně jde o 10 splátek v 10 měsících,” upřesňuje Jakub Tobias za Lama energy.

Plynová plotýnka

Úřad vyplácí mimořádnou okamžitou pomoc

„Zákazníka, kterému vyšel vysoký nedoplatek, odkazujeme na státní sociální dávky. Úřady práce oprávněným žadatelům vyplácejí například příspěvek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc,” napsal nám Petr Bárta za Pražskou plynárenskou.

Zájemci o sociální dávky dokládají svoje příjmy a výdaje, přitom potřebují pokoru a trpělivost, ale přesto nejde o nejhorší řešení. Příspěvek na bydlení záleží na velikosti vaší domovské obce a domácnosti, zatímco mimořádná okamžitá pomoc teoreticky nemá maximální limit a v ideální případě pokryje celý nedoplatek. Teprve jako poslední variantu zvažte komerční půjčku.

Jak řešit nedoplatek za elektřinu, plyn a teplo

„Ceny na energetickém trhu jsou nebývale vysoké. Přesto neevidujeme zvýšené nedoplatky nebo větší zájem o rozložení splátek,” napsal nám Karel Hanzelka za Pražskou energetiku.

„Máme mnoho zákazníků, kteří nás sami kontaktují, aby si zvýšili zálohy nad doporučenou úroveň. Šetří si tak na moment, kdy dostanou vyúčtování,” navazuje Lucie Ďuriník za EP Energy Trading. Ovšem některým nevyjde přeplatek, nýbrž nedoplatek, a proto zrekapitulujme záchranné kroky:

  1. Neignorujte faktury, platební předpisy ani upomínky, abyste nebyli odpojeni od distribuční soustavy!

  2. Pokud jste ve vyúčtování našli chybu, co nejdříve písemně (třeba e-mailem) podejte reklamaci, která však nemá odkladný účinek pro vaše platební povinnosti. Jakmile se eventuálně později potvrdí, že byl nedoplatek vyměřen chybně, svoje peníze dostanete zpátky.

  3. Poproste svého dodavatele o splátkový kalendář, který následně plňte.

  4. Na nejbližší pobočce Úřadu práce požádejte o sociální dávku (mimořádnou okamžitou pomoc, příspěvek na bydlení, přídavky na děti apod.).

  5. Máte-li zaměstnavatele nebo zákazníky, poproste je, aby vám zaplatili předem.

  6. Zapátrejte po nějaké rychlé brigádě, která bude obratem proplacená.

  7. Požádejte o půjčku nejbližší rodinu nebo dobré přátele.

  8. V krajním případě poptejte bankovní či nebankovní úvěr, ale odmítejte přemrštěné úroky a další náklady (vizte takzvané RPSN).

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark