Jak řešit nedoplatky za elektřinu nebo plyn?
Energie z centrální distribuční soustavy zdražuje, a proto adekvátně zvyšte zálohové platby, které posíláte svému dodavateli. Pokud jejich součet nedosáhne celkové fakturované ceny, vznikne vám nedoplatek. Někteří dodavatelé vám dovolí, abyste splátky rozložili do několika měsíců. Jiní vás odkážou na státní sociální dávky nebo na komerční půjčky. Podívejme se, jak řešit nedoplatky za elektřinu a zemní plyn.
Energetické společnosti potřebují stabilní příjmy, aby pokryly své průběžné výdaje. Mají vysoké mzdové a provozní náklady, investuji do moderních technologií nebo nakupují na komoditních burzách. Proto od svých odběratelů vybírají pravidelné zálohy. Po domácnostech obvykle požadují měsíční platby. Podle energetického zákona mají právo maximálně na takové částky, které odpovídají předpokládané spotřebě.
Například pokud megawatthodina dodané elektřiny stojí 9 000 Kč a vy spotřebujete 2 MWh/rok, správná záloha činí 1 500 Kč/měsíc. V tomto teoretickém příkladě postupně zaplatíte 18 000 Kč/rok, což odpovídá výsledné sumě v celoročním vyúčtování. Konečná faktura slouží jako formální potvrzení, že vzájemné účty jsou již vyrovnané. Neřešíte, kde na poslední chvíli seženete celkový obnos, svoje závazky plníte po menších a snesitelnějších částech. Zálohové platby tedy pomáhají nejenom dodavateli, ale taky odběrateli.
Kvůli drahotě hrozí, že vznikne nedoplatek
Velkoobchodní burzy dlouho stagnovaly, megawatthodina elektrické energie tam stála kolem 1 100 Kč a stejné množství zemního plynu přišlo zhruba na 500 Kč. Také maloobchodní ceny a zálohové platby donedávna zůstávaly víceméně stejné. Někteří spotřebitelé platili na zálohách více, než museli, takže jim v následném souhrnném vyúčtování vyšel přeplatek, který od svého dodavatele dostali zpátky. Jenomže nyní čelíme rychlé inflaci.
Energetické burzy stouply na čtyřnásobek, a prudce zdražují také koncoví dodavatelé. Domácnosti ještě vloni platily za elektřinu kolem 6 000 Kč/MWh, nyní však vycházejí nové ceníky, které jdou přes 10 000 Kč/MWh. Zemní plyn na maloobchodním trhu dříve stával kolem 1 600 Kč/MWh, nyní atakuje 3 000 Kč/MWh. Proto zrevidujte svoje zálohové platby. Jestli jsou nižší, než aktuální spotřeba a cena, pravděpodobně vám vyjde nedoplatek za elektřinu nebo plyn.
Někteří dodavatelé vám rozloží splátky
Ideální zálohu spočítáte tak, že předpokládanou celkovou cenu vydělíte počtem fakturovaných měsíců. Například: 18 000 Kč/rok = 1 500 Kč/měsíc. Ovšem dobří dodavatelé svým odběratelům sami doporučují, jaká částka odpovídá aktuálnímu ceníku a očekávané spotřebě. Možná jste platební rozpis dostali v rámci posledního vyúčtování, dopisem, e-mailem nebo kýžené informace najdete ve svém internetovém zákaznickém účtu. Eventuálně dodavateli dovolte, aby vám peníze strhával sám, formou přímého inkasa z vašeho bankovního účtu.
Pokud vám vyšel vysoký nedoplatek a postrádáte peníze na okamžitou úhradu, požádejte svého věřitele o odklad. ČEZ Prodej, Pražská energetika (PRE), Pražská plynárenská, Lama energy nebo EP Energy Trading (epet) nabízejí nejzranitelnějším dlužníkům splátkový kalendář. „Maximálně jde o 10 splátek v 10 měsících,” upřesňuje Jakub Tobias za Lama energy.
Úřad vyplácí mimořádnou okamžitou pomoc
„Zákazníka, kterému vyšel vysoký nedoplatek, odkazujeme na státní sociální dávky. Úřady práce oprávněným žadatelům vyplácejí například příspěvek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc,” napsal nám Petr Bárta za Pražskou plynárenskou.
Zájemci o sociální dávky dokládají svoje příjmy a výdaje, přitom potřebují pokoru a trpělivost, ale přesto nejde o nejhorší řešení. Příspěvek na bydlení záleží na velikosti vaší domovské obce a domácnosti, zatímco mimořádná okamžitá pomoc teoreticky nemá maximální limit a v ideální případě pokryje celý nedoplatek. Teprve jako poslední variantu zvažte komerční půjčku.
Jak řešit nedoplatek za elektřinu, plyn a teplo
„Ceny na energetickém trhu jsou nebývale vysoké. Přesto neevidujeme zvýšené nedoplatky nebo větší zájem o rozložení splátek,” napsal nám Karel Hanzelka za Pražskou energetiku.
„Máme mnoho zákazníků, kteří nás sami kontaktují, aby si zvýšili zálohy nad doporučenou úroveň. Šetří si tak na moment, kdy dostanou vyúčtování,” navazuje Lucie Ďuriník za EP Energy Trading. Ovšem některým nevyjde přeplatek, nýbrž nedoplatek, a proto zrekapitulujme záchranné kroky:
Neignorujte faktury, platební předpisy ani upomínky, abyste nebyli odpojeni od distribuční soustavy!
Pokud jste ve vyúčtování našli chybu, co nejdříve písemně (třeba e-mailem) podejte reklamaci, která však nemá odkladný účinek pro vaše platební povinnosti. Jakmile se eventuálně později potvrdí, že byl nedoplatek vyměřen chybně, svoje peníze dostanete zpátky.
Poproste svého dodavatele o splátkový kalendář, který následně plňte.
Na nejbližší pobočce Úřadu práce požádejte o sociální dávku (mimořádnou okamžitou pomoc, příspěvek na bydlení, přídavky na děti apod.).
Máte-li zaměstnavatele nebo zákazníky, poproste je, aby vám zaplatili předem.
Zapátrejte po nějaké rychlé brigádě, která bude obratem proplacená.
Požádejte o půjčku nejbližší rodinu nebo dobré přátele.
V krajním případě poptejte bankovní či nebankovní úvěr, ale odmítejte přemrštěné úroky a další náklady (vizte takzvané RPSN).