Manželé u doktora

Jak řeší životní pojistky následky psychických chorob

Psychické choroby a poruchy jsou nejen samostatnou diagnózou, ale i doprovodnou nemocí u řady dalších závažných onemocnění, jako např. rakovina, problémy pohybového ústrojí a dalších. Deprese či úzkosti se mohou projevit i po jakémkoliv jiném onemocnění. Počet nemocných v posledních letech významně narůstá a odborníci varují, že tento trend bude v blízké budoucnosti ještě více sílit – i díky koronarovirové krizi.

Psychické nemoci

Stejně jako jiné vážné nemoci a úrazy mohou i psychické nemoci vést k dlouhodobé pracovní neschopnosti, invaliditě, či dokonce ke spáchání sebevraždy. Statistiky uvádějí, že ročně si u nás vezme život přes 1 300 lidí a v 90 procentech případů jde o následek nějaké psychické poruchy. Ty jsou také druhou nejčastější příčinou invalidity, děje se tak v celé čtvrtině případů. Tedy u každé čtvrté invalidity je přítomna i psychická porucha.

Podle České správy sociálního zabezpečení je psychické onemocnění druhou nejčastější příčinou vyplácení invalidních důchodů. Každý rok se díky nim stane invalidními přes 100 000 osob.

DůvodPočet přiznaných invalidních důchodů za rok

Nemoci svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně


115 060


Duševní poruchy a poruchy chování


103 235


Nemoci oběhové soustavy


34 327


Nemoci nervové soustavy


35 769


Novotvary


34 122


Jaká rizika zohlednit v životní pojistce

Mnoho lidí si neuvědomuje, že vážná onemocnění opravdu stojí za 96 % případů invalidity. Jen 4 % jsou způsobena úrazem. A u vážných onemocnění je pak celých 36 % případů invalidity 3. stupně způsobeno duševními poruchami a poruchami chování. Jedná se tedy o vůbec nejčastější příčiny invalidity. Když si sjednáte životní pojistku, která bude obsahovat výluku na psychické choroby, je to, jako byste si pojistili jen tři čtvrtiny auta. Tento fakt je třeba zohlednit i při sjednávání životního pojištění.

Manželé podepisují pojištění

Výluky v pojištění psychických poruch

V České republice má stále mnoho pojišťoven v oblasti psychických poruch velké množství výluk, především u pojištění pracovní neschopnosti. Pro tento případ má výluku velká většina pojišťoven na trhu.

Mnohem lepší situace je u pojištění invalidity, kde je rozsah pojistného krytí výrazně větší. Obvyklý je rozdílný přístup k jednotlivým stupňům invalidity. Na invaliditu 1. stupně pojišťovny uplatňují výluky častěji.

U těch pojišťoven, které výluku pro psychické choroby na nižší stupně invalidity neuplatňují, však obvykle platí, že neplní, pokud byla nemoc zapříčiněna nadměrným požíváním alkoholu či návykových látek.

Jednotnější přístup je u pojištění smrti úrazem a nemocí, kdy naprostá většina pojišťoven plní za sebevraždu, která je spáchána po dvou letech od uzavření pojistné smlouvy. Ovšem některé pojišťovny budou plnění krátit, pokud by se potvrdilo, že klient spáchal sebevraždu po požití alkoholu.

Jaké může být řešení

Stejně jako u všech ostatních rizik je třeba i v případě duševních nemocí a poruch číst podrobně pojistné podmínky, abychom jasně věděli, kdy nám pojištění pomůže a kdy pojišťovna plnit nebude.

Zároveň by ale výluka na diagnózy duševních onemocnění rozhodně neměla být jediným parametrem, podle kterého budeme pojišťovnu vybírat. Faktorů, které vypovídají o kvalitě pojištění, je mnoho. V některých případech je lepší uzavřít více než jedno pojištění. Těžko budeme hledat jen jedinou pojišťovnu, která by měla nejlepší podmínky pro všechna rizika, jenž potřebujeme do smlouvy zahrnout. Například na pojištění smrti a invalidity může vycházet dobře jedna pojišťovna, zatímco na pojištění pracovní neschopnosti jiná. Vždy je výhodné porovnat více nabídek a poradit se s profesionály.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena čistí houby v lese
    21. srpna 2023|Petr Woff
    Kde rostou houby? Nápovědu najdete na příjezdových cestách

    Hřib smrkový, bedla vysoká nebo liška obecná právě nyní využívá příznivých povětrnostních podmínek a roste. Nasměrujeme vás do nejlepších houbařských lokalit v České republice! Úrodná místa existují také v Praze, ale neztrácejte čas. Každý hříbek čeká pouze na toho nejrychlejšího zájemce!

  • značka pozor na klíšťata v lese
    23. června 2023|Petr Woff
    Klíšťomapa: Každé desáté klíště v Česku přenáší boreliózu

    Od března do října jsou aktivní roztoči, kteří touží po lidské krvi a přenášejí nemoci. Například encefalitida se v České republice šíří rychleji než v jakémkoli jiném státě Evropské unie. Mapa výskytu klíšťat ukazuje, kde jsou drobní paraziti nejagresivnější. Ale buďte opatrní pokaždé, když míříte do přírody. Peprmintové a další oleje raději nepoužívejte, lepší jsou repelenty a přinejhorším vám pomůže pinzeta.

  • Počítání kalkulačka
    11. ledna 2023|Jana Březinová
    Kolik vám na daních ušetří životní pojištění? A co dělat, když smlouvu zrušíte?

    Životní pojištění patří ke státem podporovaným finančním nástrojům. Díky dobře nastavené smlouvě můžete ročně ušetřit několik tisíc korun na daních. Musíte však splnit určité podmínky. Málokdo pak ví, že při zrušení smlouvy je nutné životní pojištění zpětně dodanit.

  • Zubař kouká do otevřených úst
    09. ledna 2023|Monika Šaríková
    Kolik stojí péče o zuby a jak se na ni finančně připravit

    Péče o zuby a návštěva zubaře by měly být každý rok samozřejmostí, pokud nechcete zbytečně doplácet. Spoustě zákroků lze totiž předejít dobrou preventivní péčí. Také se hodí vědět, co vše je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a za co si připlatíte.

  • prodejce pojištění a mladý pár
    Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

    Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

  • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
    Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

    Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

  • Týmový shluk
    15. ledna 2021|Monika Šaríková
    UNIQA koupila společnosti skupiny AXA. Jaké změny čekají klienty obou společností?

    Značka AXA letos nadobro zmizí z českého trhu. V říjnu roku 2020 odkoupil produkty i s klienty této finanční společnosti koncern UNIQA Insurance Group. Stávající smlouvy klientů AXy zůstávají v platnosti i nadále. Klienti UNIQA pojišťovny se pak mohou těšit na komplexnější nabídku finančních produktů. Investovat budou moci například do některého z podílových fondů.

  • dokumenty-havpoj
    Proč se vyplatí sjednání úrazového pojištění k havarijnímu pojištění?

    Povinné ručení, obecně zažité označení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít ze zákona sjednáno každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Jak je to ale s havarijním pojištěním a dalšími doplňkovými připojištěními, které si k němu můžete za výhodnějších podmínek sjednat?

  • Surfování
    04. dubna 2020|Monika Šaríková
    Jste aktivní sportovec? Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit

    Že pro vás dovolená strávená v jedné pozici na přeplněné pláži není a raději ji trávíte aktivním odpočinkem? Lezete po horách, milujete vodní sporty nebo překonáváte svoje limity na kole? Pokud jste propadli sportu a nezaleknete se ani toho extrémního, měli byste vědět, že případné úrazy vaše běžné cestovní pojištění ne vždy kryje. Podívejte se, jaké rizikové sporty si lze připojistit a u čeho máte – lidově řečeno „smolíka“.