Muž přemýšlí nad svým oddlužením

Jak probíhá oddlužení v roce 2021? Dostaňte se z insolvence a exekuce

12. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

V platební neschopnosti uvízli lidé, kteří mají několik věřitelů, ale dlouhodobě nedokážou vyrovnávat svoje závazky. Z dluhové pasti mohou legálně uniknout, musejí však splnit zákonné podmínky pro oddlužení. Formality začínají krajským soudem a úspěšně končí po několika letech, kdy bývají nedoplatky prominuty.

Půjčky jsou běžným způsobem, jak financujeme nové byty nebo automobily. Někteří dlužníci však postupně zjišťují, že nedokážou splácet svoje závazky. Mezitím naskakují úroky, věřitelům pomalu dochází trpělivost a nakonec přivolávají exekutora, aby hříšníkovi zablokoval bankovní účet a zabavil majetek. Situace vypadá bezvýchodně, dlužník však podle aktualizovaného insolvenčního zákona (č.182/2006 Sb.) může dostat novou šanci.

Kdo je v platební neschopnosti

Pokud máte jediného věřitele, kterému jste včera poprvé zapomněli poslat splátku, oficiálně jste stále ještě solventní. Takzvaný úpadek, jinými slovy platební neschopnost, neboli insolvence nastává, teprve když máte:

  • minimálně 2 věřitele,

  • platební prodlení delší než 30 dnů a

  • svoje závazky nejste schopni plnit.

Podnikatelé, kteří mají několik věřitelů a dluhy větší než majetek, jsou podle zákona předlužení.

Jak můžete řešit svoji insolvenci

Na trhu pravděpodobně najdete věřitele, který vám půjčí peníze, abyste umořili svoje staré dluhy. Nyní však nemysleme pouze na nejbližší splátku, potřebujeme přece dlouhodobý udržitelný plán. Podle zákona máte několik možností, jak čelit insolvenci:

  1. Konkurs znamená, že necháte rozprodat svůj majetek. Přesto vám však mohou zůstat nějaké vymahatelné dluhy.

  2. Reorganizace pomůže firmě, která má čistý roční obrat minimálně 50 milionů Kč nebo 50 zaměstnanců, aby prosperovala. Její majitel díky tomu může splácet dluhy.

  3. Oddlužení trvá standardně 3 či 5 let. Případné zbylé dluhy jsou poté prominuty.

Směřujeme ke krajskému soudu

Třetí cestou mohou jít nepodnikající zaměstnanci a důchodci, ale také někteří podnikatelé: Například osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud mají pouze spotřebitelské dluhy (za rodinné bydlení apod.), nebo pokud souhlasí věřitelé. Primárními formalitami jsou dva dokumenty:

  1. Insolvenční návrh – může být sepsán a podán dlužníkem nebo věřitelem.

  2. Návrh na povolení oddlužení – může být sepsán a podán pouze specialistou (právníkem nebo ekonomem, jenž disponuje titulem Mgr., dále soudním exekutorem, insolvenčním správcem a bezplatně takzvanou akreditovanou osobou).

Zvažte, jestli vybraného specialistu nepožádáte, aby vám rovnou zařídil oba dokumenty. Jejich adresátem potom bude dlužníkův krajský soud.

Kolik stojí úspěšné oddlužení

Předpokládejme, že soud vašim návrhům vyhoví. Následně přijdete o zbytný majetek, aby byli uspokojeni primárně „zajištění věřitelé”, kterým jste ručili například svým automobilem. Ztratíte postradatelné cennosti, ale zůstanou vám nutné věci jako obyčejná lednička a pračka.

Na eventuální další dluhy dostanete splátkový kalendář. Vaše příjmy budou kráceny, aby byli vyplaceni nezajištění (ostatní) věřitelé. Něco stojí také insolvenční správce. Například osamělý zaměstnanec, který měsíčně vydělá 20 000 Kč čistého, zaplatí za oddlužení 8 084 Kč/měsíc (zbude 11 916 Kč/měsíc). Kdyby měl manželku a živil dvě děti, srážka klesne na 2 836 Kč/měsíc (zůstane 17 164 Kč/měsíc). Oddlužení zdárně proběhne, pokud dlužník:

  1. splatí všechny pohledávky, nebo

  2. do 3 let splatí nezajištěným věřitelům aspoň 60 % pohledávek, nebo

  3. do 5 let splatí nezajištěným věřitelům aspoň 30 % pohledávek, respektive po celou dobu se maximálně snaží, aby dluhy vyrovnal.

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?