Jak převést hypotéku na jinou osobu
Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.
Kdy můžete řešit převod hypotéky na jinou osobu
Ačkoliv se na první pohled hypotéka zdá jako závazek, který nelze vypovědět, existují možnosti, jak se z ní vyvázat. Jednou z nich je právě převod hypotéky na jinou osobu. Ten obvykle využívají lidé ve složité životní situaci, kdy se hypotéky potřebují zbavit.
Převod hypotéky na jinou osobu můžete řešit například v situaci, kdy:
se rozvádíte a chcete nemovitost s hypotékou převést do vlastnictví jednoho z manželů,
chcete nemovitost prodat včetně hypotečního úvěru,
řešíte dědictví nemovitosti, která je zatížená hypotékou,
chcete nemovitost přepsat na děti, ale hypotéka ještě není zcela splacena,
z jakéhokoliv jiného důvodu chcete převést hypotéku na jinou osobu.
Co je nutné pro převod hypotéky na jinou osobu
V první řadě je potřeba najít někoho, kdo je ochoten si na sebe hypotéku přepsat. Daná osoba si na sebe musí vzít hypotéku za úplně stejných podmínek, jako jste měli vy.
Jakmile se na převodu hypotéky domluvíte, měly by vaše kroky směřovat do banky. Ta posoudí, zda navrhovaná osoba splňuje podmínky pro získání hypotečního úvěru a je schopna ho bez problémů splácet.
K tomu je nutné prokázat výši příjmů – nejčastěji pomocí daňového přiznání nebo mzdového výměru. Dále banka vyžaduje dva doklady totožnosti, občanský průkaz a řidičský průkaz, nebo cestovní pas. Banka zkoumá také úvěrovou historii osoby, která si chce hypotéku převzít. Pozitivní je, že při převodu hypotéky na jinou osobu se již nedělá nový odhad nemovitosti.
Nedaří se vám najít osobu, která by si na sebe chtěla hypotéku převzít? Pak zbývá ještě prodej nemovitosti. Z obdržených peněz můžete doplatit zbývající hypotéku. Nicméně berte na vědomí, že i s prodejem nemovitosti musí souhlasit vaše banka.
Na co si dát pozor při převodu hypotéky
Jakmile banka prozkoumá příjem a úvěrovou historii nového majitele, rozhodne o tom, zda převod schválí či zamítne. Bohužel druhá možnost se stává, a to zejména při rozvodu. Když na sebe mají hypotéku manželé, společně dosahují vyššího příjmu, a tak si obvykle nastaví vyšší splátky. Jakmile si na sebe chce hypotéku převzít jen jeden z manželů, mohou měsíční splátky ukrajovat příliš velkou část jeho příjmu.
Na to upozorňuje i advokát Jiří Bureš na webu České spořitelny: „To je však třeba dobře zvážit, při vyšších hypotékách jsou splátky velké, mohou dosahovat až několik desítek tisíc měsíčně, což je pro jednotlivce většinou problém.“ Existuje proto velké riziko, že banka žádost o převod hypotéky zamítne pro nedostatečnou bonitu.
Riziko vzniká také při úmrtí a řešení dědického řízení. Během něj musí dědic nadále hypotéku splácet, jinak na ni banka může uplatnit zástavní právo. Většinou bývá pro případ úmrtí sjednáno pojištění platební neschopnosti, ale konkrétní podmínky se mohou lišit. Je lepší se na pojištění v první chvíli nespoléhat a situaci řešit s bankou. Teprve po ukončení dědického řízení se může provést konečný převod hypotéky na nového majitele nemovitosti.
Nový majitel musí posoudit pro a proti
Jste vy naopak osobou, která si na sebe chce hypotéku převzít? Pak byste měli zvážit všechna pro a proti. Převod hypotéky znamená, že si na sebe vezmete úvěr za stejných podmínek, jaké měl předchozí majitel nemovitosti, tedy zejména:
doba splácení a počet splátek,
úroková sazba a RPSN,
výše měsíční splátky,
délka fixace.
Může se stát, že původní majitel si bral hypotéku za nevýhodných podmínek a v současné době byste dosáhli na nižší úrokovou sazbu. Nebo naopak se vám může poštěstit převzetí hypotéky s velmi nízkou úrokovou sazbou. To všechno je potřeba brát v úvahu.
Praktické příklady ze života
Podíváme se ještě na tři příklady z praxe, jak může převod hypotéky na jinou osobu probíhat.
Rozvod a hypotéka
Lukáš a Mirka se po deseti letech manželství rozvádějí. Společně splácí hypotéku, z níž zbývá ještě 1,5 milionu korun, aktuální tržní hodnota domu činí 5 milionů korun. Mirka by si dům chtěla nechat, a tak se s Lukášem domluvila, že ho vyplatí. Polovina hodnoty domu činí 2,5 milionu korun, od ní se odečte polovina zbývajícího dluhu na hypotéce 750 tisíc korun.
Celkem tak Lukášovi musí vyplatit přibližně 1,75 milionu korun a převzít na sebe hypotéku ve výši 1,5 milionu. Mirka ale tolik úspor nemá a vzhledem k nízkému příjmu jí banka převzetí hypotéky neschválila. Jak jinak může situaci řešit? Přečtěte si v článku Hypotéka a rozvod.
Prodej nemovitosti
Pavel si před lety bral hypotéku na pořízení bytu, ale teď se rozhodl odstěhovat za prací do zahraničí. Aby měl prostředky do začátku, chce nemovitost včetně hypotéky prodat. Zájemce o koupi včetně hypotéky našel rychle, a to proto, že si sjednával úvěr v roce 2016, kdy byly úrokové sazby rekordně nízké. Zájemce o koupi tak získá hypotéku s úrokovou sazbou 1,9 %, zatímco nyní mu banka nabídla novou hypotéku za 4,2 %.
Zájemce také splňuje všechny požadavky banky, a tak je převod rychlý a jednoduchý. Banka od kupní ceny odečte zbývající částku hypotéky a po přepsání na katastru nemovitostí pošle peníze na Pavlův účet.
Úmrtí a hypotéka
Karolíně zemřel otec a ona zůstala jediným dědicem jeho rodinného domu, který je však zatížený hypotékou. Ihned kontaktovala banku a notáře, aby zajistila, že na účtu jejího otce, z nějž odchází automatické platby, je dostatek peněz.
Nakonec se doplacení hypotéky vypořádalo z pojištění schopnosti splácet, a tak Karolína zdědila nemovitost bez jakýchkoliv závazků.