Podpis smlouvy

Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

3. 10. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.

Transparentní cena

Podepište jenom takové smluvní podmínky, které obsahují pevný ceník. Budete vědět, kolik utratíte za svoje odběrné místo (Kč/měsíc) a za každou spotřebovanou energetickou jednotku (Kč/kWh či Kč/MWh).

Dávejte pozor na nabídky, které obsahují nepředvídatelnou cenu – vázanou buďto na dominantního dodavatele, nebo na aktuální vývoj velkoobchodní burzy. Přestože třeba dneska vycházejí výhodně, zítra mohou razantně zdražit.

Stabilní zálohy

Celkovou cenu zjistíte jednou ročně, když přijde výsledné vyúčtování. Mezitím však musíte odvádět zálohy. V dobrých smlouvách stojí, že každý měsíc zaplatíte částku, která odpovídá dvanáctině vaší loňské spotřeby a současnému ceníku. Takže lehce naplánujete svoje výdaje a nakonec pravděpodobně nebudete muset (mnoho) doplácet.

Někteří dodavatelé ale ve svých obchodních podmínkách píšou, že mohou zálohy kdykoli jednostranně zvýšit.

Vrátí vám přeplatky?

Pokud snížíte svoji spotřebu, vaše zálohy mohou být souhrnně vyšší než závěrečné vyúčtování. Podle dobré smlouvy potom automaticky obratem dostanete zpátky peníze, které jste zaplatili navíc. Mnozí dodavatelé však přeplatky převádějí „do dalšího zúčtovacího období”, neboli ponechávají na svém účtu.

Bezplatná upomínka

Každému se může stát, že zapomene zaplatit zálohu. Přátelský dodavatel vás zadarmo, třeba textovou zprávou upozorní, že máte zpoždění.

Upozornění

Podle některých smluvních podmínek však zaplatíte 250 Kč nebo 300 Kč za druhou a každou další SMS, kterou od protistrany dostanete. Jiní dodavatelé požadují, aby zapomnětlivý zákazník uhradil takzvanou „jistotu”, například trojnásobek stávající měsíční zálohy.

Prostor pro reklamaci

Každá firma může chybovat, například když vystavuje závěrečné vyúčtování. Správní dodavatelé potom svůj omyl uznají a napraví, přestože vaše reklamace přijde třeba až po několika měsících. Obvykle požadují, abyste se ozvali „bez zbytečného odkladu“, ale respektují vaše práva a chápou svoje morální povinnosti. Dávejte však pozor na smlouvy, které reklamační lhůtu výslovně omezují, například na pouhých 15 dní.

Přiměřený časový závazek

Smlouvy bývají uzavírány na dobu neurčitou, nebo určitou. V prvním případě trvá výpovědní lhůta maximálně 3 celé kalendářní měsíce. Ve druhém případě nesmíte změnit dodavatele déle, například až 3 roky. Pokud preferujete dlouhodobou smlouvu, potom potřebujete cenovou fixaci. Požádejte dodavatele, aby vám písemně garantoval, že po celou dobu vašeho odběratelského závazku nezdraží.

Velkoobchodní burzy v posledních měsících zlevňovaly, a proto momentálně vycházejí levněji nové volnější ceníky. Elektřina na dobu neurčitou stojí od 3 079 Kč/MWh, zatímco dlouhodobá fixace přijde minimálně na 3 210 Kč/MWh bez DPH. Ale jakmile burzy opět zdraží, trend se obrátí také na maloobchodním trhu. Otázka tedy zní, jestli fixovat cenu elektřiny, nebo zůstat svobodní. Správnou odpověď zjistíme teprve v budoucnosti.

Ale poučení nalezneme v historii. Dlouhodobou cenovou fixaci v minulosti slibovali také dodavatelé, kteří následně selhali. Když v roce 2021 začala energetická krize a burzy prudce zdražily, opustili svoje odběratele. Slíbené garance náhle neplatily, výsledkem bylo faktické zrušení fixace elektřiny. Opuštění odběratelé automaticky přešli pod dominantní dodavatele a jejich dražší nouzové ceníky, ale aspoň nezůstali bez energie.

Férová výpovědní lhůta

Smlouva, která byla uzavřena na dobu určitou, samozřejmě může být prodloužena. Krátce předtím, než skončí, vás solidní dodavatel kontaktuje a nabídne, abyste ve svém obchodním vztahu pokračovali. Pečlivě zvažte, jestli přijmete smlouvu, která se automaticky prodlužuje. Pokud ji podepíšete a zavčas nevypovíte, posléze můžete být převedeni na dražší „produktovou řadu”, od které nelze okamžitě odstoupit.

Žádný deaktivační poplatek

Dlouhodobé smlouvy znamenají oboustranný závazek. Dodavatel slibuje, že vám zajistí potřebnou elektřinu nebo plyn. Ale taky od vás očekává, že jeho energii odeberete a zaplatíte. Delší smlouvy proto většinou obsahují několikatisícový „deaktivační poplatek”, který musíte zaplatit poté, co předčasně odejdete k jinému dodavateli

Takže buďto uzavřete smlouvu na dobu neurčitou, abyste měli krátkou výpovědní lhůtu. Nebo pamatujte, do kdy trvá váš odběratelský závazek a tento termín dodržte.

Náš tip

Případně vyplňte kontaktní formulář, abychom vám našli nejlepšího dodavatele a nejlevnější tarif. Jestli chcete, veškeré formality vyřídíme bezpečně a bezplatně za vás. Dodavatelé nyní zlevňují, proto využijte situaci a ušetřete.

Dostupná smluvní dokumentace

Kvalitní dodavatelé provozují vlastní internetové portály, kde pro každého svého odběratele přichystali osobní zabezpečený účet. Tam jednoduše zkontrolujete své vyúčtování, smlouvu a obchodní podmínky, nebo požádáte o jiný tarif. 

Na trhu však operují také tajnůstkáři. Nabízejí dlouhodobé smlouvy, ale nezveřejňují smluvní dokumentaci. Neprozradí vám, do kdy trvá váš odběratelský závazek, co se stane potom a kdy můžete odejít k jinému dodavateli. Nezveřejňují ani vzorové formuláře, například pro výpověď smlouvy na dobu určitou. Energie vám chtějí prodávat napořád. Sledují jasný cíl: automatické prodloužení smlouvy na dobu určitou.

Co říká zákon?

Vaše práva jsou popsána v energetickém zákoně. Pokud vypovíte svoji smlouvu nejpozději 20 dní předtím, než vyprší její standardní délka, potom nebude prodloužena. Propásli jste poslední termín? Nevadí. Pokud smlouva včetně svého prodloužení (prolongace) trvá 3 roky, následně platí na dobu neurčitou. Ale raději nespoléhejte pouze na paragrafy a vyberte si obchodního partnera, který jedná otevřeně a v zájmu svých zákazníků.

Výhodná cena a dobré reference

Smlouva obsahuje základní údaje: popis objednaného produktu (například Elektřina na dobu neurčitou), distribuční sazbu nebo očekávanou roční spotřebu, specifikaci odběrného místa (kód EAN pro elektřinu či EIC pro plyn), výši měsíční zálohy, platební metodu a kontakty. Složitější jsou ceníky a všeobecné obchodní podmínky.

Proto využijte naši nezávislou kalkulačku, která vám porovná, jakou cenu vám nabízejí ověření a spolehliví dodavatelé! Okamžitě uvidíte, kolik můžete ušetřit na elektřině nebo zemním plynu, jak dlouho trvají různé smluvní závazky a kdy končí cenové fixace.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark