únik plynu

Jak poznat únik plynu?

10. 7. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Plynové spotřebiče s sebou i při té nejlepší prevenci nesou riziko úniku plynu. Stejně jako je podstatné toto nebezpečí minimalizovat správným servisem a manipulací, je důležité únik plynu poznat a vědět, jak se při něm správně zachovat. V tomto článku zjistíte, jak poznat únik plynu a jak na něj reagovat.

Nejlepším řešením je detektor plynu

Zemní plyn nemá sám o sobě žádný zápach. Proto je předtím, než se dostane do vaší domácnosti, ve speciálních odorizačních stanicích doplňován o silně zapáchající látky, které vám pomohou odhalit únik plynu. Jak je cítit plyn určitě nejspíš dobře víte – a pokud nikoliv, tak by vám měl připomínat pach shnilých vajec. Ve chvíli, kdy v domácnosti ucítíte tento typ zápachu, rozhodně zbystřete.

Silný odér je ten nejvýraznější faktor, jak poznat únik plynu – běžně se uvádí, že váš nos by měl bezpečně rozpoznat už jednoprocentní koncentraci zemního plynu v okolním vzduchu. Nicméně jsou situace, kdy se na svůj čich spolehnout nemůžete. Časté jsou případy, kdy se plynové zařízení nachází v prostorách, kam příliš nechodíte – například plynový kotel ve sklepě nebo v kotelně. Nejen v takových momentech je ideální spolehnout se na pomoc techniky. Za pořizovací cenu okolo tisíce korun seženete kvalitní hlásič úniku plynu. Detektor v takovém případě spustí hlasitý varovný zvukový signál, který vás na únik upozorní.

Jak postupovat při úniku plynu?

Detektor nebo výrazný zápach vás upozornil na únik plynu. Jak v tuto chvíli reagovat? Vyhněte se zbytečné panice, pokud budete reagovat včas a správně, měli byste být schopni zabránit všem negativním následkům. V první řadě co nejrychleji vypněte přístroj či spotřebič, který únik plynu způsobuje. Poté uzavřete hlavní přívod plynu. Zemní plyn tvoří se vzduchem silně výbušnou směs, proto je důležité rychle snížit jeho koncentraci – otevřete všechna okna, dveře a zajistěte tak dostatečné větrání.

Mějte na paměti právě možné riziko exploze – nerozsvěcujte světlo, nepoužívejte elektrické přístroje, nezapalujte zápalky, svíčky, zapalovače a nekuřte. Otevřený plamen nebo jiskra mohou v daný moment představovat nebezpečí. Proto nevytahujte ani spotřebiče ze zásuvky, snad s výjimkou elektrického zvonku – pokud by vás šli sousedé upozornit, že mají podezření na únik plynu, použití zvonku by vás mohlo ohrozit. Stejně tak vy nepoužívejte zvonek ani výtah ve chvíli, kdy jdete varovat další obyvatele domu.

Poté vyhledejte bezpečné místo a mobilem, ne pevnou linkou, zavolejte číslo 1239. Jedná se o pohotovostní poruchovou linku všech dodavatelů plynu obsluhovanou 24 hodin denně. Je určena k nahlášení havárií, úniku plynu či jiných závad spojených s přerušením dodávek plynu. V případě, kdy k úniku plynu dochází v nepřístupných místech, kontaktujte rovněž hasiče, policii a do jejich příjezdu se řiďte pokyny jejich dispečinku.

Pozor na oxid uhelnatý

Další problémy nastávají s únikem oxidu uhelnatého. Ten vzniká nedokonalým spalováním zemního plynu. Bohužel zde si vlastními smysly nijak neporadíte. Jediný způsob, jak únik oxidu uhelnatého zjistit, je pomocí speciálního detektoru. Nijak závratná investice do podobného zařízení se vám určitě vyplatí. Otrava oxidem uhelnatým totiž může člověka stát život. Prvotní příznaky otravy, mezi které patří nevolnost, bolesti hlavy nebo závratě mohou v podstatě okamžitě přejít ke zvýšené teplotě, zarudnutí pokožky a upadnutí do bezvědomí.

Zejména malé místnosti se špatnou cirkulací vzduchu, ve kterých je zároveň plynový kotel či průtokový ohřívač, představují v tomto ohledu nebezpečí. K nešťastným událostem tak může dojít například v koupelně. Riziko dále roste se zpětným tahem v komíně, který může být způsoben jeho ucpáním nebo vysokými venkovními teplotami.

Jak předejít úniku plynu?

Zcela odstranit riziko úniku plynu bohužel nelze. Plynové spotřebiče nám v mnohých ohledech pomáhají a usnadňují život, ale vzhledem k jejich fungování zde toto nebezpečí vždy v malé míře bude, i u nejmodernějších přístrojů. Co však můžete udělat, je toto riziko co možná nejvíce minimalizovat. Dodržujte pravidelné revize a servis plynových zařízení. U některých je revize povinná ze zákona, ale i tam, kde není, je údržba velmi důležitá – ostatně v sázce je život váš a vašich blízkých. Stejně tak nepodceňujte péči o místa určená k odvodu spalin, tedy zejména kouřovod a komín. Revize plynových zařízení i spalinových cest by měla proběhnout alespoň jednou ročně.

  • Kromě toho se pokuste zajistit dobré odvětrávání, pořiďte si detektor úniku plynu i oxidu uhelnatého a mějte na paměti postup, jaký byste měli dodržet v případě úniku plynu. Při dodržení těchto zásad budete na případnou krizovou situaci dostatečně připraveni a bez problémů ji zvládnete.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.