únik plynu

Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

13. 11. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

Proč je únik plynu tak nebezpečný

Podle statistik Hasičského záchranného sboru ČR ročně dochází k několika tisícům případů úniku plynu. Naštěstí jen jednotky končí výbuchem nebo otravou obyvatel.

Mnohem více obětí má na svědomí otrava oxidem uhelnatým (CO). Ten vzniká kvůli špatnému spalování zemního plynu. Porouchané karmy (= plynový ohřívač vody) nebo plynové kotle ročně zabijí cca 40 lidí. Oxid uhelnatý je totiž zcela bez zápachu, a tak si ho bez detektoru nemáte šanci všimnout.

Jak smrdí plyn nejspíš víte –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zemní plyn má charakteristický zápach zkažených vajec, a proto jeho únik většinou odhalíte pouze čichem. Když se vám ale nahromadí ve sklepě, kam příliš často nechodíte, může vytvořit výbušnou směs, aniž byste tomu věnovali pozornost. Pak stačí rozsvítit světlo a neštěstí je na světě.

Víte že?

Sám o sobě nemá zemní plyn žádný zápach. Proto se do něj v odorizačních stanicích přidávají silně zapáchající látky. Jednou ročně na začátku topné sezóny se provádí tzv. nárazová odorizace. Při ní se množství odorantu zvýší až na trojnásobek, aby se odhalily i nepatrné netěsnosti. V tomto období několikanásobně roste počet hlášení úniku plynu, ale často se jedná pouze o planý poplach.

Jak poznáte, že u vás uniká plyn

  • Zápach: Na únik plynu vás upozorní typický sirný zápach. Do zemního plynu se přidává tolik odorantu, abyste čichem poznali už 1% koncentraci plynu ve vzduchu.

  • Podezřelé zvuky: Drobný únik plynu může značit syčení nebo šumění v blízkosti plynového potrubí nebo spotřebičů.

  • Zdravotní problémy: Otrava plynem se projevuje bolestí hlavy, závratěmi nebo nevolností.

  • Technické problémy: Únik plynu značí otáčení plynoměru při vypnutých spotřebičích. Můžete mít také potíže se zapnutím sporáku nebo kotle.

  • Vlhkost: Na okenních tabulkách se výrazně sráží vlhkost. Vlhké skvrny se můžou objevit i pod plynovým potrubím.


jak-poznat-unik-plynu

První pomoc při úniku plynu

Pokud zaznamenáte únik plynu, jednejte rychle, ale s rozvahou.


  • 1

    Okamžitě otevřete okna a dveře. Větráním snížíte koncentraci zemního plynu ve vzduchu.

  • 2

    Vypněte hlavní přívod plynu.

  • 3

    Nepoužívejte otevřený oheň ani spotřebiče na elektřinu. Nerozsvěcujte světla, nevytahujte spotřebiče ze zásuvky, nepoužívejte pevnou linku.

  • 4

    Opusťte budovu a varujte sousedy, ale nezvoňte na zvonek a nepoužívejte výtah.

  • 5

    Zavolejte na nonstop pohotovostní linku 1239, kde se hlásí úniky plynu. Případně volejte hasiče (150) nebo tísňovou linku (112).

  • 6

    Na čerstvém vzduchu počkejte na příjezd záchranných složek a poskytněte jim informace, kde k úniku plynu dochází.


Pokud se zjistí únik plynu před hlavním uzávěrem plynu, musí závadu opravit distributor na své náklady. Jestliže je závada za hlavním uzávěrem plynu, nesete odpovědnost za opravu vy.

Srovnejte si ceny plynu a ušetřete

Jen 2 minuty a za zemní plyn můžete platit méně! Srovnejte si dodavatele s naší online kalkulačkou.

Jak předcházet úniku plynu

K úniku plynu nejčastěji dochází přímo na spotřebiči, u hlavního uzávěru plynu nebo u domovního regulátoru. Problém představují zastaralé nebo špatně udržované spotřebiče nebo potrubí. Úniku často předchází také nesprávná instalace nebo neodborný zásah do rozvodů plynu. Přitom správnou prevencí můžete většině úniků předcházet.

1. Odborná instalace

Instalaci plynových zařízení svěřte pouze odborníkům. Neodborný zásah může způsobit drobný únik plynu, který časem přeroste v závažný problém. Instalaci, opravy i jakékoliv úpravy plynových rozvodů a spotřebičů musí provádět pouze osoba s platným osvědčením.

2. Pravidelná údržba

Pravidelnou kontrolu plynových spotřebičů byste měli nechat provést 1x ročně. Během ní se ověřuje i těsnost spojů a přívodu plynu. Kontrolu plynového kotle provádí servisní technik výrobce, který se postará také o vyčištění a seřízení kotle. Ze zákona je revize plynového kotle povinná pouze pro firmy, a to jednou za 3 roky.

Každý rok by mělo proběhnout také čištění a kontrola spalinových cest (komínu). Tato kontrola je povinná ze zákona i pro domácnosti, a to 1x ročně. Provádí ji kominík.

3. Detektory plynu

Pro včasné varování před únikem plynu si nainstalujte spolehlivé detektory. Ty vás upozorní na problém ještě před tím, než koncentrace plynu dosáhne nebezpečných hodnot. Detektory plynu vás hlasitým znamením upozorní na únik plynu i ve sklepě nebo garáži, kam nechodíte tak často. Nesmí vám chybět ani detektor CO, který odhalí nebezpečný oxid uhelnatý.

Náš tip

Nevětráte? Riskujete otravu oxidem uhelnatým

Starší plynové spotřebiče odebírají vzduch přímo z místnosti, a proto jim musíte zajistit jeho dostatečný přívod. Nikdy nezakrývejte větrací mřížky ve zdi nebo ventilační otvory ve dveřích. Jinak hrozí nedokonalé spalování a tvorba oxidu uhelnatého. Navíc větrání pomůže snížit koncentraci oxidu uhelnatého v případě, že by došlo k poruše na plynovém spotřebiči.

Jak vybrat detektor plynu

Detektory plynu mají senzory, které nepřetržitě monitorují ovzduší. Dokážou zachytit i velmi malé koncentrace zemního plynu, které lidský nos ještě necítí. Při detekci nebezpečné koncentrace spustí hlasitý alarm. Některé modely zároveň odesílají upozornění o úniku na mobilní telefon.

Typy detektorů

  • Detektory zemního plynu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Instalují se ke stropu do místnosti, kde máte plynové spotřebiče.

  • Detektory propan-butanu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Instalují se k podlaze například na chatě, kde používáte propan-butanové láhve.

  • Detektory oxidu uhelnatého (CO) –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Instalují se do výše očí nebo ke stropu v blízkosti plynového spotřebiče.

Cena plynového detektoru

Detektor plynu pořídíte už od 1 500 Kč. Dražší přístroje kombinují detekci několika plynů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například zemního plynu a oxidu uhelnatého. Narazíte také na přístroje, které zároveň slouží jako senzor kvality ovzduší. Multifunkční detektory zakoupíte za cenu kolem 5 000 Kč.

Při výběru se nedívejte jen na cenu. Kvalitní detektor nabízí dlouhou životnost 5–⁠⁠⁠⁠⁠⁠10 let a umožňuje pravidelné testování. Poskytuje včasné varování před nutností výměny baterie. Při instalaci detektoru plynu se řiďte přesnými pokyny výrobce, které najdete v návodu k použití.

Na prevenci nešetřete, ale na ceně plynu ano

Proč platit víc, když nemusíte? Zatímco na bezpečnosti se nevyplatí šetřit, na ceně plynu ano. Stačí pár kliknutí a můžete ušetřit i tisíce korun ročně.

Pojištění majetku pro případ havárie plynu

Výbuch plynu může způsobit rozsáhlé škody na majetku. Proto je důležité mít správně nastavené pojištění domácnosti i nemovitosti. Zkontrolujte si, jestli vaše pojistka zahrnuje:

  • škody způsobené výbuchem,

  • škody způsobené následným požárem a kouřem,

  • odpovědnost za škody způsobené sousedům.

Pravidelně aktualizujte pojistnou částku, zejména po rekonstrukci nebo pořízení dražšího vybavení. Jinak může dojít k tzv. podpojištění –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pojištění máte sjednané na nižší částku, než je skutečná hodnota majetku. V takovém případě vám pojišťovna nevyplatí dostatek peněz, abyste mohli byt nebo dům opravit do původní podoby.

Pojistěte si střechu nad hlavou

Neštěstí nechodí po horách, ale po domech. A někdy si bohužel vybere i ten váš. Škody vzniklé požárem nebo výbuchem zaplatí jedině kvalitní pojistka.


Nejčastější dotazy k úniku plynu

Jak se projevuje otrava plynem?

Jak zapáchá plyn?

Jak dlouho větrat plyn?

Co dělat, když nejde plyn?

Jak zkontrolovat únik plynu?

Koho volat při úniku plynu?

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark