Jak poznám, kdy je čas vyměnit kotel?
Nové topení potřebujete, pokud váš starý vytápěcí systém znamená bezpečnostní riziko, odporuje právním předpisům anebo pracuje draze. Plynový, peletový či uhelný kotel většinou vychází levněji než elektrokotel. Ale záleží také na účinnosti a emisích používané technologie. Zákonodárci přikazují, do kdy máme vyměnit nejšpinavější kotle na pevná paliva: nejpozději do srpna 2022.
Rozvážní lidé pravidelně chodí na lékařskou prohlídku, se svým autem jezdí na technickou kontrolu a domácí elektrické rozvody mají zkontrolované od elektrikáře. Díky tomu strmě klesá pravděpodobnost, že podlehnou nějaké zákeřné chorobě, havarují kvůli polámaným brzdám, nebo budou zabiti proudem. Profesionální servis ovšem vyžadují také kotle, ať už elektrické či spalovací.
Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024
Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.
Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.
Proto před topnou sezónou pozvěte autorizovaného technika, který byl proškolen a pověřen výrobcem vašeho vytápěcího systému, aby zkontroloval aktuální stav.
1. Chcete topit, ale vytápění nefunguje
Odpovědný technik – plynař, elektrikář nebo topenář – vás v ideálním případě ujistí, že otopná soustava pracuje tak, jak má. Naopak v nejhorším scénáři zjistíte sami, že jste měli kotel vyměnit, ale příliš dlouho jste otáleli. Koncem babího léta se ochladí, takže doma zkusíte zatopit, ale teplota nestoupne. Eventuálně kotel zkolabuje v zimních měsících, váš domov bude náhle studený a když vydechnete, půjde vám pára od úst…
2. Hrozí požár anebo otrava
Zkontrolujte, jestli jste něco nepřehlédli. Plynové kotle samozřejmě nefungují, pokud není puštěný plyn. Elektrokotel pochopitelně nevyrábí tepelnou energii, dokud není zapojený do elektrické zásuvky. Někdy stačí, když znovu zažehnete jiskru, doplníte vodu do radiátorů nebo přes ovládací jednotku nastavíte vyšší požadovanou teplotu.
Profesionální technik však může zjistit závažnější závady, jak ukazuje tuzemská statistika: Každoročně se zhruba 1 500 lidí otráví oxidem uhelnatým, který vzniká nedokonalým spalováním, a následkem toho přes 100 osob zemře. Kvůli zanedbaným komínům mezitím propukne více než 1 000 požárů.
3. Používáte drahou energetickou komoditu
Myslete na svoji bezpečnost, ale také na peníze. Teplo můžete získávat od rozmanitých dodavatelů, respektive z různých komodit, a podle toho následně vyjde cena.
Jako energetickou jednotku použijeme megawatthodinu (MWh), která malé šetrné domácnosti vystačí na celoroční vaření. Pokud vytápíte a ohříváte vodu elektrickým kotlem ve zvýhodněné distribuční sazbě, drahý dodavatel vám naúčtuje přes 4 500 Kč/MWh. Zvažte, jestli nepřejdete na levné pelety, zemní plyn, dřevo či uhlí, abyste se dostali pod 1 600 Kč/MWh.
4. Topení má příliš nízkou účinnost
Jakmile si vyberete komoditu a jejího dodavatele, popřemýšlejte o vhodné technologii. Kupříkladu atmosférické plynové kotle zaostávají svojí účinností, která klesá ještě níže opotřebením. Takže svému dodavateli zaplatíte například 20 MWh, ovšem reálně využijete 17 MWh a zbylé 3 MWh vypustíte komínem. Kdybyste měli kondenzační plynový kotel, který efektivně recykluje svoje spaliny, získali byste podstatně více tepelné energie: zhruba 22 MWh!
Každoroční provozní úspora potom lehce přesáhne 5 700 Kč, a proto se pravděpodobně vyplatí investice do hospodárnější technologie.
5. Je čas vyměnit špinavý kotel
O svoje bezpečí a peníze můžete, ale nemusíte dbát. Nicméně pomalu končí doba, kdy spalinami smíme zamořovat venkovní ovzduší. Podle zákona č. 201/2012 Sb. budou od září 2022 zakázány kotle, které mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kilowatt (kW), patří do první nebo druhé emisní třídy, spalují pevná paliva a jejichž teplo potom proudí rozvodnou soustavou, třeba do radiátorů. Povoleny zůstávají rozpálené krby, kamna nebo pece, na nichž spával pohádkový Honza.