Kontrola kotle před sezonou

Jak poznám, kdy je čas vyměnit kotel?

16. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Nové topení potřebujete, pokud váš starý vytápěcí systém znamená bezpečnostní riziko, odporuje právním předpisům anebo pracuje draze. Plynový, peletový či uhelný kotel většinou vychází levněji než elektrokotel. Ale záleží také na účinnosti a emisích používané technologie. Zákonodárci přikazují, do kdy máme vyměnit nejšpinavější kotle na pevná paliva: nejpozději do srpna 2022.

Rozvážní lidé pravidelně chodí na lékařskou prohlídku, se svým autem jezdí na technickou kontrolu a domácí elektrické rozvody mají zkontrolované od elektrikáře. Díky tomu strmě klesá pravděpodobnost, že podlehnou nějaké zákeřné chorobě, havarují kvůli polámaným brzdám, nebo budou zabiti proudem. Profesionální servis ovšem vyžadují také kotle, ať už elektrické či spalovací.

Povinná výměna kotle až od 1. 9. 2024

Vláda kvůli energetické krizi a rostoucí inflaci posunula termín zákazu provozu starých kotlů o dva roky, konkrétně na 1. září 2024.

Více podrobností se dozvíte v článku Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie.


Proto před topnou sezónou pozvěte autorizovaného technika, který byl proškolen a pověřen výrobcem vašeho vytápěcího systému, aby zkontroloval aktuální stav.

1. Chcete topit, ale vytápění nefunguje

Odpovědný technik – plynař, elektrikář nebo topenář – vás v ideálním případě ujistí, že otopná soustava pracuje tak, jak má. Naopak v nejhorším scénáři zjistíte sami, že jste měli kotel vyměnit, ale příliš dlouho jste otáleli. Koncem babího léta se ochladí, takže doma zkusíte zatopit, ale teplota nestoupne. Eventuálně kotel zkolabuje v zimních měsících, váš domov bude náhle studený a když vydechnete, půjde vám pára od úst…

2. Hrozí požár anebo otrava

Zkontrolujte, jestli jste něco nepřehlédli. Plynové kotle samozřejmě nefungují, pokud není puštěný plyn. Elektrokotel pochopitelně nevyrábí tepelnou energii, dokud není zapojený do elektrické zásuvky. Někdy stačí, když znovu zažehnete jiskru, doplníte vodu do radiátorů nebo přes ovládací jednotku nastavíte vyšší požadovanou teplotu.

Profesionální technik však může zjistit závažnější závady, jak ukazuje tuzemská statistika: Každoročně se zhruba 1 500 lidí otráví oxidem uhelnatým, který vzniká nedokonalým spalováním, a následkem toho přes 100 osob zemře. Kvůli zanedbaným komínům mezitím propukne více než 1 000 požárů.

3. Používáte drahou energetickou komoditu

Myslete na svoji bezpečnost, ale také na peníze. Teplo můžete získávat od rozmanitých dodavatelů, respektive z různých komodit, a podle toho následně vyjde cena.

Jako energetickou jednotku použijeme megawatthodinu (MWh), která malé šetrné domácnosti vystačí na celoroční vaření. Pokud vytápíte a ohříváte vodu elektrickým kotlem ve zvýhodněné distribuční sazbě, drahý dodavatel vám naúčtuje přes 4 500 Kč/MWh. Zvažte, jestli nepřejdete na levné pelety, zemní plyn, dřevo či uhlí, abyste se dostali pod 1 600 Kč/MWh.

Technik kontroluje kotle

4. Topení má příliš nízkou účinnost

Jakmile si vyberete komoditu a jejího dodavatele, popřemýšlejte o vhodné technologii. Kupříkladu atmosférické plynové kotle zaostávají svojí účinností, která klesá ještě níže opotřebením. Takže svému dodavateli zaplatíte například 20 MWh, ovšem reálně využijete 17 MWh a zbylé 3 MWh vypustíte komínem. Kdybyste měli kondenzační plynový kotel, který efektivně recykluje svoje spaliny, získali byste podstatně více tepelné energie: zhruba 22 MWh!

Každoroční provozní úspora potom lehce přesáhne 5 700 Kč, a proto se pravděpodobně vyplatí investice do hospodárnější technologie.

5. Je čas vyměnit špinavý kotel

O svoje bezpečí a peníze můžete, ale nemusíte dbát. Nicméně pomalu končí doba, kdy spalinami smíme zamořovat venkovní ovzduší. Podle zákona č. 201/2012 Sb. budou od září 2022 zakázány kotle, které mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kilowatt (kW), patří do první nebo druhé emisní třídy, spalují pevná paliva a jejichž teplo potom proudí rozvodnou soustavou, třeba do radiátorů. Povoleny zůstávají rozpálené krby, kamna nebo pece, na nichž spával pohádkový Honza.

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.