Technik elektroměr

Jak požádat o připojení elektřiny

13. 4. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

Podání žádosti o připojení elektřiny

Prvním krokem pro připojení elektřiny na pozemek nebo do nemovitosti je podání žádosti u vašeho distributora energie. V České republice fungují tři distributoři na základě distribučního území:


Žádost o připojení elektřiny můžete podat u distributora na pobočce, poštou či online. Do formuláře vyplníte osobní a kontaktní údaje – jméno, adresu, datum narození, u firem název společnosti, IČO a sídlo firmy.

Do žádosti o připojení elektřiny se uvádějí také technické parametry odběrného místa, tedy velikost jističe, počet fází, plánovaný příkon spotřebičů a u nových staveb ještě katastrální mapa s vyznačením zamýšlené stavby. Tyto údaje vyplňte po dohodě s elektrikářem a nezapomeňte zvolit správný typ žádosti – u připojení bytů a rodinných domů se jedná o trvalé připojení.

Podpis smlouvy o připojení elektřiny

Nejpozději do 30 dnů od podání žádosti obdržíte od distributora návrh Smlouvy o připojení. Ten obsahuje nejen návrh technického řešení a podmínky pro připojení odběrného místa, ale také částku, kterou se budete podílet na oprávněných nákladech a mezní termín pro připojení.

Dejte si pozor na to, že návrh smlouvy o připojení elektřiny je platný 30 dnů. Pokud se zněním smlouvy souhlasíte, v této lhůtě smlouvu podepište a odešlete zpět distributorovi. Po uplynutí 30 dnů návrh smlouvy pozbývá platnosti.

Úhrada podílu na oprávněných nákladech

Elektrickou přípojku hradí z většiny distributor, ale jako odběratel se částečně podílíte na nákladech – zejména za připojení jističe. Podíl na oprávněných nákladech, které se pojí s vybudováním elektrické přípojky, stanovuje Energetický regulační úřad. Výše poplatku se odvíjí od hodnoty požadovaného příkonu. U jednofázového jističe zaplatíte za jeden ampér 250 Kč, u třífázového jističe pak 630 Kč. Podívejte se na přibližný výpočet poplatku pro nejpoužívanější typy jističů.

Příklady poplatků podle velikosti nejčastěji používaných jističů

velikost jističevýše poplatku

1×16 A

4 000 Kč

1×20 A

5 000 Kč

1×25 A

6 250 Kč

3×25 A

15 750 Kč


Skutečnou výši poplatku najdete v návrhu Smlouvy o připojení. Částku uhraďte dle pokynů ve smlouvě, která zároveň slouží jako doklad o provedené platbě, žádné faktury se nevystavují.

Příprava odběrného místa

K přípravě odběrného místa budete potřebovat elektrikáře. Ve smlouvě o připojení najdete informace o tom, jaké jsou požadavky na umístění a způsob provedení hlavní domovní skříně a zapojení měřicích souprav. Následně si pozvěte revizního technika, aby práci elektrikáře posvětil. Elektrikáře, technické prostředky pro připojení i revizní zprávy si musíte zajistit na své vlastní náklady.

Bez revizní zprávy se neobejde výběr dodavatele elektřiny ani montáž elektroměru. Pokud si žádáte o některou z výhodnějších distribučních sazeb na topení či ohřev vody, mějte na paměti, že odběrné místo musí splňovat podmínky stanovené ERÚ pro přiznání sazeb.


nabíječky v prodlužovačce

Výběr dodavatele elektřiny

Teprve v okamžiku, kdy budete mít v ruce revizní zprávu, se můžete pustit do výběru dodavatele elektřiny. Na českém trhu působí několik desítek dodavatelů. S volbou toho nejlepšího vám pomůže online srovnání dodavatelů. Navíc díky porovnání cen u různých poskytovatelů můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Jakmile uzavřete smlouvu o dodávkách elektřiny, vámi vybraný dodavatel zažádá u distributora o instalaci elektroměru . Pokud bude vše v pořádku, distributor namontuje elektroměr do 5 pracovních dnů. A to je vše! Jakmile máte nainstalovaný elektroměr, můžete začít odebírat energii a připojení elektřiny je kompletní.

Jak dlouho trvá připojení elektřiny

Termín připojení se v první řadě odvíjí od zákonem stanovených lhůt – na vypořádání žádosti má distributor 30 dní, vám jako odběrateli poté běží 30denní lhůta pro podpis smlouvy. V ní najdete mezní termín pro připojení, který vychází ze situace a požadovaného technického řešení. Pokud se jedná o připojení elektřiny na pozemek, v jehož okolí ještě není distribuční síť, může se termín připojení protáhnout kvůli sjednání věcných břemen. To, jak dlouho trvá připojení elektřiny, ovlivňuje rovněž čas potřebný pro vytvoření projektové dokumentace, získání povolení či kolaudaci přípojky. V méně komplikovaných případech trvá připojení elektřiny asi 6 týdnů.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.