Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.
Podání žádosti o připojení elektřiny
Prvním krokem pro připojení elektřiny na pozemek nebo do nemovitosti je podání žádosti u vašeho distributora energie. V České republice fungují tři distributoři na základě distribučního území:
ČEZ Distribuce (většina ČR),
EG.D (jižní Čechy, jižní Morava),
PREdistribuce (Praha a okolí).
Žádost o připojení elektřiny můžete podat u distributora na pobočce, poštou či online. Do formuláře vyplníte osobní a kontaktní údaje – jméno, adresu, datum narození, u firem název společnosti, IČO a sídlo firmy.
Do žádosti o připojení elektřiny se uvádějí také technické parametry odběrného místa, tedy velikost jističe, počet fází, plánovaný příkon spotřebičů a u nových staveb ještě katastrální mapa s vyznačením zamýšlené stavby. Tyto údaje vyplňte po dohodě s elektrikářem a nezapomeňte zvolit správný typ žádosti – u připojení bytů a rodinných domů se jedná o trvalé připojení.
Podpis smlouvy o připojení elektřiny
Nejpozději do 30 dnů od podání žádosti obdržíte od distributora návrh Smlouvy o připojení. Ten obsahuje nejen návrh technického řešení a podmínky pro připojení odběrného místa, ale také částku, kterou se budete podílet na oprávněných nákladech a mezní termín pro připojení.
Dejte si pozor na to, že návrh smlouvy o připojení elektřiny je platný 30 dnů. Pokud se zněním smlouvy souhlasíte, v této lhůtě smlouvu podepište a odešlete zpět distributorovi. Po uplynutí 30 dnů návrh smlouvy pozbývá platnosti.
Úhrada podílu na oprávněných nákladech
Elektrickou přípojku hradí z většiny distributor, ale jako odběratel se částečně podílíte na nákladech – zejména za připojení jističe. Podíl na oprávněných nákladech, které se pojí s vybudováním elektrické přípojky, stanovuje Energetický regulační úřad. Výše poplatku se odvíjí od hodnoty požadovaného příkonu. U jednofázového jističe zaplatíte za jeden ampér 250 Kč, u třífázového jističe pak 630 Kč. Podívejte se na přibližný výpočet poplatku pro nejpoužívanější typy jističů.
Příklady poplatků podle velikosti nejčastěji používaných jističů
velikost jističe | výše poplatku |
---|---|
1×16 A | 4 000 Kč |
1×20 A | 5 000 Kč |
1×25 A | 6 250 Kč |
3×25 A | 15 750 Kč |
Skutečnou výši poplatku najdete v návrhu Smlouvy o připojení. Částku uhraďte dle pokynů ve smlouvě, která zároveň slouží jako doklad o provedené platbě, žádné faktury se nevystavují.
Příprava odběrného místa
K přípravě odběrného místa budete potřebovat elektrikáře. Ve smlouvě o připojení najdete informace o tom, jaké jsou požadavky na umístění a způsob provedení hlavní domovní skříně a zapojení měřicích souprav. Následně si pozvěte revizního technika, aby práci elektrikáře posvětil. Elektrikáře, technické prostředky pro připojení i revizní zprávy si musíte zajistit na své vlastní náklady.
Bez revizní zprávy se neobejde výběr dodavatele elektřiny ani montáž elektroměru. Pokud si žádáte o některou z výhodnějších distribučních sazeb na topení či ohřev vody, mějte na paměti, že odběrné místo musí splňovat podmínky stanovené ERÚ pro přiznání sazeb.
Výběr dodavatele elektřiny
Teprve v okamžiku, kdy budete mít v ruce revizní zprávu, se můžete pustit do výběru dodavatele elektřiny. Na českém trhu působí několik desítek dodavatelů. S volbou toho nejlepšího vám pomůže online srovnání dodavatelů. Navíc díky porovnání cen u různých poskytovatelů můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.
Jakmile uzavřete smlouvu o dodávkách elektřiny, vámi vybraný dodavatel zažádá u distributora o instalaci elektroměru . Pokud bude vše v pořádku, distributor namontuje elektroměr do 5 pracovních dnů. A to je vše! Jakmile máte nainstalovaný elektroměr, můžete začít odebírat energii a připojení elektřiny je kompletní.
Jak dlouho trvá připojení elektřiny
Termín připojení se v první řadě odvíjí od zákonem stanovených lhůt – na vypořádání žádosti má distributor 30 dní, vám jako odběrateli poté běží 30denní lhůta pro podpis smlouvy. V ní najdete mezní termín pro připojení, který vychází ze situace a požadovaného technického řešení. Pokud se jedná o připojení elektřiny na pozemek, v jehož okolí ještě není distribuční síť, může se termín připojení protáhnout kvůli sjednání věcných břemen. To, jak dlouho trvá připojení elektřiny, ovlivňuje rovněž čas potřebný pro vytvoření projektové dokumentace, získání povolení či kolaudaci přípojky. V méně komplikovaných případech trvá připojení elektřiny asi 6 týdnů.