elektroměr energie

Jak na přepis energií? - 2. díl

V minulém článku jsme si krok za krokem ukázali, jak provést přepis energií na nového odběratele. Nyní se podíváme, jak samotný přepis probíhá poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli.

A co se bude dít poté?

Jakmile energetická společnost všechny podklady obdrží, začne vyřizovat samotný přepis odběrného místa.

Po provedení přepisu zašle původnímu odběrateli tzv. ukončovací fakturu. V té bude provedeno poslední vyúčtování spotřebované energie do data přepisu a výsledný přeplatek či nedoplatek. Ten se ale týká jen původního odběratele, ne vás.

Vy jakožto nový odběratel obdržíte naopak uvítací dokumentaci. Dostanete potvrzenou smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny či plynu, obdržíte rozpis záloh a domluvíte si, jakým způsobem tyto zálohy budete hradit.

Samotný přepis energií by pak měl trvat maximálně 30 dní. Pokud budete přepis vyřizovat osobně, možná se vám povede jej vyřídit okamžitě.

Postupy jednotlivých energetických společností se značně liší. Některé vyžadují řadu dokumentů, jiné vše vměstnají do jednoho jediného. Může se tak stát, že nebudete potřebovat všechny tyto dokumenty.

Co když je původní nájemník už pryč?

V praxi ale dochází i ke značně komplikovanějším případům. Například se budete stěhovat do dlouhodobého pronájmu, kde na sebe elektřinu má napsanou předchozí nájemník. Postup by tedy byl totožný, jako je uvedeno výše, jen v roli pronajímatele by nyní byl nájemník, který daný byt opouští a uvolňuje ho vám.

Bohužel se ale stávají i situace, kdy se předchozí nájemník odstěhuje a s ukončením smlouvy si hlavu neláme. V takové chvíli je potřeba podat veškeré dokumenty tak jako v prvním případě, a k tomu doložit čestné prohlášení, že původní nájemník se odstěhoval, smlouvu řádně neukončil a nachází se neznámo kde.

Obdobně budete postupovat, pokud předchozí nájemník zemře. Jen místo čestného prohlášení doložíte úmrtní list.

Čestné prohlášení nebo úmrtní list v tomto případě suplují žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií od původního nájemníka.

změna dodavatele

A co když chcete jiného dodavatele energií?

Může také nastat situace, že kromě toho, že si v novém nájmu chcete přepsat energie na sebe, chcete rovnou i jiného dodavatele. V takovém případě se jedná o tzv. změnu dodavatele s přepisem. V takovém případě doložíte současnému dodavateli výše uvedené dokumenty k ukončení smlouvy a sepíšete smlouvu s novým dodavatelem energií, kterého jste si vybrali.

O samotnou změnu se pak postará tento nový dodavatel. Je ale potřeba myslet na to, jaké smluvní podmínky má současný dodavatel se současným odběratelem. Ti se musí domluvit, k jakému datu bude ukončení smlouvy provedeno, abyste vy věděli, k jakému datu uzavřít novou smlouvu.

Přečtěte si, co podepisujete

I dnes řada lidí nečte obchodní podmínky a smlouvu jen zběžně přelétne očima. Často se pak diví, když vše nejde tak, jak si mysleli.

Než novou smlouvu podepíšete, podívejte se, k čemu se zavazujete. Někteří dodavatelé elektřiny nejsou tak féroví, jako jiní. Můžete se tak dočíst třeba to, že uzavíráte smlouvu o dodávkách elektřiny na dobu určitou, a pokud ji budete chtít ukončit dříve, než je dáno, zaplatíte tučnou pokutu.

Což vám poněkud komplikuje případné stěhování do jiného nájmu, protože smlouva je vedena na konkrétní odběrné místo a vzít si ji s sebou nemůžete.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark