elektrická žárovka

Jak na přepis energií? - 1. díl

Přepis energií řeší lidé nejčastěji ve chvíli, kdy se stěhují do dlouhodobého pronájmu, nebo naopak opouští stávající pronájem. Jde v podstatě o převod odběrného místa na nového zákazníka. Jste tedy buď v pozici, že stávající bydlení opouštíte a energie chcete přepsat na nového nájemníka, nebo se do nového nájmu stěhujete a chcete si nechat energie přepsat na sebe. Poradíme, jak na to krok za krokem.

Přepis odběrného místa

V případě, který jsme popsali, dochází k tzv. přepisu odběrného místa. To znamená, že dodavatel elektřiny do dané jednotky zůstává stejný, ale mění se osoba, která tam tyto energie bude odebírat. V podstatě se elektroměr převede na jinou osobu.

Důležité je, abyste se na přepisu energií domluvili společně a i tento důvod do některých dokumentů uvedli. Pokud nebudete postupovat společně, hrozí, že energetická společnost zaeviduje vaše žádosti odděleně a demontuje měřicí zařízení připadající na danou bytovou jednotku. A nový odběratel bude muset řešit ne přepis energií, ale sjednání energií, a to zcela od začátku.

Co budete potřebovat

Ať už jste v pozici toho, kdo nájemní byt opouští, nebo se do něj stěhuje, vždy se domluvte s druhou osobou, abyste postupovali společně.

Vezměme v úvahu situaci, že se stěhujete do dlouhodobého pronájmu a pronajímatel vám navrhl, abyste si elektřinu přepsali na sebe. V tom případě budete potřebovat:

  • žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka,

  • Smlouvu o připojení,

  • doklad o vztahu k nemovitosti (případně čestné prohlášení),

  • smlouvu o sdružených službách dodávky,

  • předávací protokol,

  • plná moc pronajímatele, pokud dokumenty podáváte vy jako nový nájemník.

Přičemž všechny dokumenty můžete energetické společnosti doručit vy jakožto nový zákazník.

Jak postupovat?

S pronajímatelem se domluvte, aby sepsal žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií. Energetické společnosti mají často vzor žádostí na svých webových stránkách.

Jako důvod ukončení je potřeba uvést “převod odběrného místa na nového zákazníka”. Jen tak si energetická společnost dovodí, že nemá dodávky elektřiny na daném místě zcela ukončit, ale jen převést na vás, na nového nájemníka.

Dále vyplníte Smlouvu o připojení, kde se jakožto nový zájemce zavazujete, že budete novým odběratelem. K tomu je potřeba doložit nějaký doklad o vašem vztahu k dané nemovitosti. Například nájemní smlouvu. Někdy ale postačí i čestné prohlášení.

Do předávacího protokolu pak uvedete aktuální stav elektroměru, který byste vy i stávající odběratel měli společně ověřit. Pokud tuto informaci dodavateli elektřiny nedoložíte, tak vám bude přepis proveden odhadem. Což pro vás může být nevýhodné, jelikož hrozí, že zaplatíte za odběr někoho jiného.

Kromě toho je potřeba uzavřít s vybraným obchodníkem také smlouvu o sdružených službách dodávky.

Dokumenty stačí poslat poštou

Ideální je nejprve shromáždit všechny požadované dokumenty a pak je najednou doručit energetické společnosti.

Doručit jí je můžete buď osobně na některém z kontaktních míst, nebo je zaslat poštou. Tady se doporučuje využít možnost poslat dokumenty doporučeně, jelikož díky sledovacímu číslu budete mít informace o tom, kde se dopis nachází a jestli jej energetická společnost vůbec obdržela.

Rozhodně platí, že pokud si nejste jisti, jak některé dokumenty vyplnit, případně nevíte, jestli máte vše potřebné a nechcete si přepis protáhnout případným čekáním ze strany energetické společnosti na dodání chybějících formulářů, kontaktujte před odesláním energetickou společnost a domluvte se, jestli to, co jí odesíláte, bude pro přepis odběrného místa stačit.

V každém případě na sebe v dokumentech vyplňte také kontaktní údaje, aby vás energetická společnost opravdu mohla kontaktovat, kdyby jí nějaké formuláře chyběly.

Někdy to jde i on-line

Některé energetické společnosti jdou s dobou a převedení stávajícího elektroměru na nového zákazníka umožňují i on-line. To pak může mít dva průběhy.

První variantou je, že se stávající odběratel přihlásí do svého klientského účtu a tam provede změny. Druhou variantou je, že nový odběratel vyplní on-line formulář, kde uvede všechny náležitosti.


V následujícím článku si přiblížíme, co bude následovat poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli energií.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.