elektrická žárovka

Jak na přepis energií? - 1. díl

Přepis energií řeší lidé nejčastěji ve chvíli, kdy se stěhují do dlouhodobého pronájmu, nebo naopak opouští stávající pronájem. Jde v podstatě o převod odběrného místa na nového zákazníka. Jste tedy buď v pozici, že stávající bydlení opouštíte a energie chcete přepsat na nového nájemníka, nebo se do nového nájmu stěhujete a chcete si nechat energie přepsat na sebe. Poradíme, jak na to krok za krokem.

Přepis odběrného místa

V případě, který jsme popsali, dochází k tzv. přepisu odběrného místa. To znamená, že dodavatel elektřiny do dané jednotky zůstává stejný, ale mění se osoba, která tam tyto energie bude odebírat. V podstatě se elektroměr převede na jinou osobu.

Důležité je, abyste se na přepisu energií domluvili společně a i tento důvod do některých dokumentů uvedli. Pokud nebudete postupovat společně, hrozí, že energetická společnost zaeviduje vaše žádosti odděleně a demontuje měřicí zařízení připadající na danou bytovou jednotku. A nový odběratel bude muset řešit ne přepis energií, ale sjednání energií, a to zcela od začátku.

Co budete potřebovat

Ať už jste v pozici toho, kdo nájemní byt opouští, nebo se do něj stěhuje, vždy se domluvte s druhou osobou, abyste postupovali společně.

Vezměme v úvahu situaci, že se stěhujete do dlouhodobého pronájmu a pronajímatel vám navrhl, abyste si elektřinu přepsali na sebe. V tom případě budete potřebovat:

  • žádost o ukončení smlouvy původního zákazníka,

  • Smlouvu o připojení,

  • doklad o vztahu k nemovitosti (případně čestné prohlášení),

  • smlouvu o sdružených službách dodávky,

  • předávací protokol,

  • plná moc pronajímatele, pokud dokumenty podáváte vy jako nový nájemník.

Přičemž všechny dokumenty můžete energetické společnosti doručit vy jakožto nový zákazník.

Jak postupovat?

S pronajímatelem se domluvte, aby sepsal žádost o ukončení smlouvy o dodávce energií. Energetické společnosti mají často vzor žádostí na svých webových stránkách.

Jako důvod ukončení je potřeba uvést “převod odběrného místa na nového zákazníka”. Jen tak si energetická společnost dovodí, že nemá dodávky elektřiny na daném místě zcela ukončit, ale jen převést na vás, na nového nájemníka.

Dále vyplníte Smlouvu o připojení, kde se jakožto nový zájemce zavazujete, že budete novým odběratelem. K tomu je potřeba doložit nějaký doklad o vašem vztahu k dané nemovitosti. Například nájemní smlouvu. Někdy ale postačí i čestné prohlášení.

Do předávacího protokolu pak uvedete aktuální stav elektroměru, který byste vy i stávající odběratel měli společně ověřit. Pokud tuto informaci dodavateli elektřiny nedoložíte, tak vám bude přepis proveden odhadem. Což pro vás může být nevýhodné, jelikož hrozí, že zaplatíte za odběr někoho jiného.

Kromě toho je potřeba uzavřít s vybraným obchodníkem také smlouvu o sdružených službách dodávky.

Dokumenty stačí poslat poštou

Ideální je nejprve shromáždit všechny požadované dokumenty a pak je najednou doručit energetické společnosti.

Doručit jí je můžete buď osobně na některém z kontaktních míst, nebo je zaslat poštou. Tady se doporučuje využít možnost poslat dokumenty doporučeně, jelikož díky sledovacímu číslu budete mít informace o tom, kde se dopis nachází a jestli jej energetická společnost vůbec obdržela.

Rozhodně platí, že pokud si nejste jisti, jak některé dokumenty vyplnit, případně nevíte, jestli máte vše potřebné a nechcete si přepis protáhnout případným čekáním ze strany energetické společnosti na dodání chybějících formulářů, kontaktujte před odesláním energetickou společnost a domluvte se, jestli to, co jí odesíláte, bude pro přepis odběrného místa stačit.

V každém případě na sebe v dokumentech vyplňte také kontaktní údaje, aby vás energetická společnost opravdu mohla kontaktovat, kdyby jí nějaké formuláře chyběly.

Někdy to jde i on-line

Některé energetické společnosti jdou s dobou a převedení stávajícího elektroměru na nového zákazníka umožňují i on-line. To pak může mít dva průběhy.

První variantou je, že se stávající odběratel přihlásí do svého klientského účtu a tam provede změny. Druhou variantou je, že nový odběratel vyplní on-line formulář, kde uvede všechny náležitosti.


V následujícím článku si přiblížíme, co bude následovat poté, co všechny dokumenty odešlete dodavateli energií.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě
    06. března 2025|Petr Woff
    Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

    Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.