Jak na levné cestování? Tady je 7 tipů
Cestování už dávno není jen doménou zbohatlíků nebo šťastlivců, kteří vyhráli v loteriích nebo zdědili miliony po bohatých strýčcích. Cestovat napříč světem se dá i s minimem prostředků. Stačí znát pár osvědčených triků a tipů, vychytat levné letenky nebo třeba slevit ze svých nároků. Jak na levné cestování? Nechte se inspirovat následujícími tipy.
Tip č. 1: Slevte ze svých nároků
S omezeným rozpočtem většinou nebudete mít to štěstí přespávat v pětihvězdičkových hotelích, proto slevte ze svých nároků. Luxusní hotely vyměňte za ubytování u místních, na farmách nebo třeba v hamace na zahradě rodinného penzionu. Může se to zdát strašidelné, věřte, že ve finále bude takové ubytování mnohem dobrodružnější a autentičtější.
Tip č. 2: Vychytejte levné letenky
Pokud vás neláká cestování levně po naší vlasti, ale rádi byste se podívali za hranice, bez výhodných letenek nebo jízdenek se zkrátka neobejdete. Nečekejte na poslední chvíli a raději nakupujte letenky klidně i s půlročním předstihem. Je rozdíl dát za cestu do Norska pětistovku nebo pět tisíc. Ve svém datu odletu a příletu buďte flexibilní a dosáhnete na ještě výhodnější ceny.
Tip č. 3: Využijte spolujízdu nebo stop
Existují dobrodruzi, pro které je levné cestování po Evropě životní náplní a stopem projeli prakticky všechny státy. Pokud máte pro strach uděláno a cestujete třeba v páru, vyzkoušejte stopování. Zajímavou alternativou je i spolujízda, kterou si jednoduše domluvíte na sociálních sítích nebo celosvětově známých a oblíbených webech. Z bodu A do bodu B se tak dostanete doslova za hubičku.
Tip č. 4: Pracujte na cestách
Pokud to vaše situace dovoluje a vy se věnujete online podnikání, není nic jednoduššího, než si sbalit „pár švestek“ a oddat se profesionální dráze digitálního nomáda. Stačí si najít ubytování nebo kavárnu s připojením na internet a můžete pracovat z pláže nebo třeba pusté a zasněžené krajiny. Pokud se online podnikání nevěnujete, není problém začít doučovat angličtinu, cvičit jógu, hlídat dům nebo domácí mazlíčky, působit jako au-pair, pronajímat pokoje nebo obsluhovat v rodinné restauraci. Možností je opravdu nespočet.
Náš tip: Mezi nejoblíbenější destinace digitálních nomádů patří Thajsko, Bali, Vietnam, Mexiko nebo Střední Amerika.
Tip č. 5: Nebojte se nových výzev
Tenhle bod úzce souvisí s výše uvedenou „čtverkou“. Láká vás spíše dobrovolnická nebo humanitární pomoc? Pokud je vaše odpověď „ano,“ pak můžete cestovat po světě, pracovat a přitom žít prakticky s nulovými výdaji. Staňte se dobrovolníkem, pomáhejte ve školkách a školách nebo pracujte na farmě. Sice si domů neodvezete žádný výdělek, získáte ale cenné zkušenosti a bydlení i stravu zadarmo.
Nezapomeňte: Ať už cestujete k našim slovenským sousedům nebo na druhý konec světa, uzavřete si odpovídající pojištění s dostatečnými limity!
Tip č. 6: Blogujte a foťte
Pokud budete v blogování a focení opravdu dobří, můžete si přijít na zajímavé výdělky. Fotografie pořízené na cestách můžete prodat do fotobanek nebo je nabídnout na serverech jako je Fotolia, iStock photo, Smug Mug. Vyloučené nejsou ani sociální sítě (např. Instagram). Cesta ke statisícům followerů a placené spolupráci je bohužel náročná a zdlouhavá.
Tip č. 7: Vyberte si tu správnou destinaci
Mnoho cestovatelů se domnívá, že Asie je obecně levnou destinací. Tak to možná bylo před pěti nebo deseti lety. Při výběru vhodné destinace, kde za jídlo nebo ubytování nenecháte majlant, proto berte v potaz aktuální informace. Mezi nejlevnější země pro život patřilo v roce 2019 třeba Kosovo, Omán, Paraguay, Maďarsko nebo Zambie. A pozor – Česká republika se umístila na pomyslné šesté příčce!