plánování dovolené

Jak na dovolenou bez cestovky? - 1. díl

Podíváme na to, jak si takovou dovolenou zařídit, tedy na co nezapomenout a co všechno je potřeba naplánovat.

Kam se chystáte?

Nejdříve je potřeba vědět, kam se na dovolenou chystáte, alespoň orientačně. Podle toho se odvíjí i způsob dopravy. V rámci Evropy máte možnost zvážit cestu vlastním vozem. Mimo Evropu už téměř jistě budete přemýšlet nad leteckou dopravou.

Od toho se pak odvíjí záležitosti, které po jednom budete zařizovat. Vhodným načasováním totiž můžete výrazně ušetřit na nákladech. Zejména na letenkách či půjčení auta.

Nejprve řešte letenky

Pokud už víte, že na dovolenou poletíte, je potřeba nejprve řešit letenky. A to proto, že mírné posunutí termínů vám cenu letenky může výrazně snížit. V tarifech leteckých společností se dá jen těžko vyznat, a běžně se vám stane, že letenka na nějaké datum stojí například 8000 Kč, ale pokud byste letěli o den dříve a vraceli se o dva dny později, zaplatíte jen 5800 Kč.

Někteří cestovatelé to dělají i tak, že se hned zkraje roku podívají na to, kam se prodávají levné letenky. Dnes už existuje i řada služeb či aplikací, které levné letenky vyhledávají za vás. Některé služby jsou ale placené, a tak je třeba si promyslet, jestli vám stojí dávat peníze za takovou službu. Je to zkrátka náklad na víc. Na druhou stranu, pokud nejste ve vyhledávání zběhlí a nechcete zbytečně ztrácet čas, může vám taková služba usnadnit výběr.

Pak už jen vybíráte z nabízených destinací. Někteří chtějí navštěvovat místa, kde ještě nebyli, jiní se rádi vrací do míst, kde už příjemnou dovolenou strávili. To je v zásadě na vás.

Při výběru letenek se můžete podívat, jestli se z daného místa nedá za výhodné peníze letět třeba na okolní ostrovy, čímž si dovolenou za nízkou částku můžete prodloužit a navíc uvidíte i další místa. Typicky z Mauriciu se například létá na ostrov Rodriguez a na ostrov Reunion.

Pak půjčení auta

Pokud si na dovolené plánujete půjčit auto, je ideální řešit jeho půjčení ihned po zakoupení letenek jako další krok.

Rezervace půjčení auta takto dopředu má řadu výhod. Můžete si zpravidla vybrat z velkého počtu aut s různými parametry. Pokud vám jde primárně o cenu, seženete takto dopředu i velice levnou variantu. Kromě toho budete vědět, že ihned po příletu na vás bude půjčené auto čekat, pouze podepíšete papíry, zaplatíte depozit a můžete odjet.

Ušetříte tím peníze i čas, kdy nebudete muset půjčení auta řešit až po příletu.

Počítejte s tím, že za půjčení auta na dovolené budete muset půjčovně dát depozit. Ten může činit i okolo 50 000 Kč a nejčastěji jej půjčovny chtějí z kreditní karty. Pokud ji nemáte, velice špatně budete půjčování vozu zařizovat. Vyplatí se proto si ji před cestou pořídit, pokud si chcete auto půjčit.

aplikace ubytování

A následně ubytování

Pokud máte zajištěny letenky i půjčení vozu, je na řadě provést průzkum daného místa na internetu a sepsat si vše, co byste chtěli vidět. Vyplatí se udělat si hrubý nástřel toho, jaká místa chcete navštívit, a pak postupně tyto varianty rozpracovávat. Nakonec podle nich můžete vybrat i vhodné ubytování.

Tam záleží na tom, jakou dovolenou preferujete. Jestli chcete bydlet blízko moře a každý den vyrazit na výlet s tím, že po návratu to máte na pláž kousek, nebo se budete chtít ubytovat třeba v horách a naopak si na pláž zajedete autem.
Podle zajímavých míst, která budete chtít navštívit, následně vybírejte ubytování. To nemusíte mít na jednom místě, řada cestovatelů ubytování střídá a za jednu dovolenou vyzkouší několik variant na různých místech.

Na vytvoření itineráře a zamluvení ubytování ale máte čas, jelikož výhodné ubytování seženete i měsíc před odletem. Určitě ale necestujte na dovolenou s tím, že ubytování nemáte zajištěno. Na letišti po vás mohou chtít prokázat, že máte kde bydlet, a tak je dobré mít například vytištěný rezervační e-mail, který prokazuje, od kdy do kdy budete bydlet v jakém hotelu či jiném ubytovacím zařízení.

Pokud byste postup obrátili, nejdříve si zaplatili hotel a až pak kupovali letenky, dovolená se vám prodraží. S termínem letenek byste totiž kvůli ubytování už nemohli hýbat. Snadno byste se tak dostali do situace, kdy zaplatíte kvůli pevnému termínu letenku dražší o několik tisíc.

Před cestou se připravte

Před samotnou cestou ještě věnujte čas přípravě. Pokud totiž cestujete na vlastní pěst, nebudete se mít v případě krizové situace možnost obrátit na svého delegáta. Žádného totiž mít nebudete. Dopředu si proto zjistěte telefonní číslo na vaši asistenční službu, na místní policii či záchrannou službu, a také na českou ambasádu.

Samotný pobyt vám pak může usnadnit řada aplikací. Pomoci vám mohou například offline mapy, vyhledávač volných wi-fi sítí či toalet, ale i aplikace, která vám dá tipy na místní zajímavosti. Případně můžete využít služeb místních obyvatel, kteří se v aplikaci Showaround nabízí jako průvodci. Často vás pak vezmou i na místa, o kterých jste se nikde nedočetli. Hodit se vám ale může i vyhledávač místní dopravy, taxislužba či aplikace, která vám místní ceny přepočítá na české koruny.

Případně si můžete zjistit, který telefonní operátoři v dané zemi figurují a na kolik vás vyjde místní SIM karta s datovým limitem.

V následujícím článku si přiblížíme další rady a tipy, jak úspěšně absolvovat dovolenou bez cestovní kanceláře.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.