Panelák

Jak lze získat hypotéku bez doložení příjmů? Není to tak snadné, jak se zdá

17. 2. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Hypotéku má podle aktuálních statistik každý pátý Čech. Protože se ale pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů zpřísnily, je poměrně složité peníze na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti získat. Pokud navíc nemůžete nebo nechcete doložit svoje příjmy, je jediným řešením hypotéka bez doložení příjmu. Jak a kdo ji může získat?

Hypotéka pro podnikatele a OSVČ

O hypotéky bez doložení příjmů se nejčastěji zajímají osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ), které mají často optimalizovaná daňová přiznání, a jejich příjmy jsou tak výrazně nižší než ve skutečnosti. Hojně ji využívají také začínající podnikatelé, kteří zatím daňové přiznání za uplynulé období nemohou doložit. Ve výjimečných případech ale dokáže poskytovatel této netradiční hypotéky sjednat úvěr i pro běžné zaměstnance. Vždy ale záleží na konkrétní situaci a toto řešení tak nelze brát jako vymahatelný standard.

Hypotéka bez doložení příjmů neznamená, že žádný příjem nemáte

Spousta těch, které hypotéka bez doložení příjmu zaujala, se mylně domnívá, že jde o způsob, jak získat peníze i bez pravidelného a dostatečného příjmu. To je ale chyba! Příjem je pro schválení a vyřízení hypotečního i klasického úvěru naprosto klíčový. Pokud by totiž poskytovatel úvěru či půjčky neověřil bonitu (důvěryhodnost ekonomického subjektu) žadatele a jeho schopnost půjčku splatit, vystavuje se riziku, že uzavřená smlouva bude neplatná. Hypotéka bez příjmu je pouze označením pro situaci, za které není třeba příjem dokládat běžným způsobem.

  • Mohlo by vás zajímat: Příjem je běžně možno dokázat potvrzením od zaměstnavatele (u zaměstnanců), daňovým přiznáním (u OSVČ a podnikatelů) nebo bankovním výpisem.

Výhody a nevýhody hypotéky bez dokládání příjmu

Hypoteční úvěr bez dokládání příjmů může být vhodným finančním produktem pro ty, kteří nedosáhnou na klasickou hypotéku, u níž je potřeba příjem doložit. Nespornou předností je i to, že administrativní proces při uzavírání smlouvy je jednodušší, a tím pádem i rychlejší. Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba počítat i s jistými nevýhodami. Protože je tento způsob úvěrování pro poskytovatele úvěru rizikovější, hypotéka podle příjmu je často opatřena vyšší úrokovou sazbou. Většina společností navíc půjčuje finance maximálně do 50-70 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Žadatel musí splnit několik podmínek

Abyste hypotéku bez doložení příjmu získali, je potřeba splnit několik obecných podmínek:

  • Věk žadatele mezi 18 až 60 (někde i 70) lety

  • Trvalé bydliště (nebo trvalý pobyt) na území České republiky

  • Je nutný pravidelný příjem ze závislé činnosti, z podnikání apod.

  • Ručení formou nemovitosti, kterou lze zatížit zástavním právem ve prospěch banky

  • Nemovitost se zpravidla musí nacházet na území České republiky

  • Někde je vyžadován i spolužadatel nebo ručitel

Konkrétní pravidla a parametry je ovšem nutno vyžádat u konkrétní společnosti, u níž hypotéku sjednáváte. Metodika jednotlivých společností, které hypotéky podle příjmu poskytují, se totiž značně liší.

Často stačí čestné prohlášení

Výše jsme zmínili, že poskytovatel hypotéky musí příjem žadatele ověřit. Zákon ale neříká, jakým způsobem. Protože jde navíc o hypotéku bez doložení příjmů, stačí v drtivé většině případů uvést příjmy do žádosti pouze čestným prohlášením. Pak je na samotném poskytovateli, jakým dalším způsobem vaše příjmy ověří. Vyloučeno není nahlížení do registrů dlužníků nebo komunikace s bankou žadatele. Stejně jako u běžných hypoték je nutno i u těchto počítat s určitým rizikem zamítnutí žádosti.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.