usporny-tarif-domacnost

Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

2. 7. 2022 | Aktualizováno: 13. 9. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

Rusko zastavilo dodávky svého zemního plynu do Polska, Nizozemska, Dánska, Bulharska a Finska. Odstávkou hrozí také Německu nebo České republice. Na velkoobchodních burzách proto raketově zdražil nejenom zemní plyn, ale také elektřina, jejíž cena závisí na nejnákladnějším zdroji – momentálně na plynových elektrárnách.

Demokratické evropské státy řeší, jak zajistí dostupné energie pro svoje občany. Ve Francii, Španělsku, Portugalsku, Maďarsku nebo na Slovensku byly stanoveny určité cenové stropy. Například slovenská vláda varovala, že zavede novou jadernou daň, pokud největší elektrárny nezlevní elektřinu pro domácnosti –⁠ a skutečně vyjednala maximální prodejní cenu. V Polsku klesla daň z přidané hodnoty (DPH). Nizozemsko zlevňuje elektřinu paušální plošnou dotací. A svoje plány představila také česká vláda.

Ušetříte na obnovitelných zdrojích

Od podzimu zrušíme povinné platby za obnovitelné zdroje,” oznámil český premiér Petr Fiala (ODS). Tato úleva se automaticky vztahuje na všechny odběratele, včetně domácností a firem. Dosavadní povinný poplatek za sluneční, větrné, vodní nebo bioplynové zdroje najdete na svojí minulé faktuře za elektřinu. Počítá se dvěma různými způsoby, přičemž dodavatel vám fakturuje nižší výsledek.

  1. Typická domácnost platí 495 Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh) elektrické energie. Například pokud z distribuční soustavy odeberete 2 MWh/rok, povinný příspěvek na obnovitelné zdroje činí 990 Kč/rok.

  2. Někteří odběratelé platí podle složitějšího vzorečku: 11,84 Kč/měsíc x proudová hodnota hlavního jističe x počet fází. Například pokud máte pětadvacetiampérový trojfázový jistič (3x25 A), podle tohoto vzorce vyjde 11,84 Kč/měsíc x 25 x 3 = 888 Kč/měsíc = 10 656 Kč/rok.

Kalkulačka elektřiny

Spočítejte si v naší kalkulačce cen elektřiny, kolik aktuálně zaplatí běžná domácnost.

Domácnosti přejdou na úsporný tarif

České firmy potřebují dostupnou energii, aby zůstaly konkurenceschopné na mezinárodním trhu. Ale podnikatelé, zaměstnanci, děti a senioři odpočívají doma, kde očekávají tepelnou pohodu, teplou vodu a funkční kuchyňský sporák. Naši zákonodárci proto zavádějí takzvaný úsporný tarif pro domácnosti. Půjde o příspěvek na elektřinu, zemní plyn a ústřední vytápění, přičemž přesná částka závisí na vaší distribuční sazbě nebo individuální spotřebě.

PříspěvekKomoditaSpotřeba nebo distribuční sazba

7 800 Kč

Zemní plyn

nad 25 do 45 MWh/rok

6 200

Zemní plyn

nad 15 do 25 MWh/rok

6 000 Kč

Teplo z elektrické nebo plynové domovní kotelny

Jakákoli

5 000 Kč

Elektřina

D25d (sazba pro elektrický bojler)

4 500 Kč

Teplo z teplárny

Jakákoli

4 300 Kč

Elektřina

D02d (nejčastější sazba)

4 000 Kč

Elektřina

D26d, D35d, D45d, D56d a D57d (sazby pro elektrické vytápění)

3 900 Kč

Elektřina

D01d (nejnižší sazba)

3 700 Kč

Zemní plyn

nad 7,56 do 15 MWh/rok

1 700 Kč

Zemní plyn

nad 1,89 do 7,56 MWh/rok

200 Kč

Zemní plyn

do 1,89 MWh/rok


Pokud používáte elektřinu a zemní plyn, slevy na obě komodity se sčítají.

Příklad: Domácnost patří do distribuční sazby D02d a od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 odebere 2 MWh elektrické energie. Zároveň spotřebuje 10 MWh zemního plynu. Takže pravděpodobně dostane souhrnnou slevu 9 198 Kč = odpuštěný příspěvek na obnovitelné zdroje 990 Kč + 21% DPH + 4 300 Kč na elektřinu + 3 700 Kč na plyn.

Slevu dostanete asi od října 2022

Nový příspěvek na energie, neboli úsporný tarif, zavedli čeští zákonodárci novelou energetického zákona. Zároveň umožnili vládě, aby nastavila a případně kdykoli změnila přesné částky, podobně jako stanovuje životní minimum a některé starší sociální dávky. Ovšem na rozdíl od porodného nebo přídavků na děti, které jsou určeny pouze vybraným skupinám, tato státní podpora bude plošná. Samostatné domácnosti dostanou příspěvek na energie automaticky, zatímco právnickým osobám stačí, když splní jednoduchou podmínku.

  • Domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu přímo s dodavatelem elektrické energie nebo zemního plynu, dostanou příspěvek na energie bezpracně. O tuto slevu nemusejí nikde žádat, potřebné formality zajistí státní orgány a odpovědné energetické společnosti.

  • Jiná situace nastává, pokud jste připojení na centrální teplárnu nebo se svými sousedy sdílíte domovní plynovou kotelnu. V takovém případě musí vaše organizace do 30. listopadu 2022 sdělit svému distributorovi, kolik zastupuje vytápěných bytů. Jinak příspěvek na teplo nedostane. V praxi například určité bytové družstvo (BD) či společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) oznámí společnosti GasNet, EG.D, Pražská plynárenská nebo místní teplárně, že sdružuje 100 vytápěných domácností.

Věděli jste...

Stát pošle peníze vašemu dodavateli, aby vám snížil zálohy a vyúčtování. Plánovaný harmonogram vypadá následovně:

  • Slevu na elektřinu dostanete podle toho, jakou distribuční sazbu jste měli 23. srpna 2022.

  • Dodavatel elektrické energie vám započítá slevu do zálohových plateb od 1. října 2022.

  • Právnické osoby do 30. listopadu 2022 oznámí svému distributorovi, kolik zastupují vytápěných bytů.

  • Dodavatel zemního plynu nebo teplárna vám započítá slevu do zálohových plateb od 1. února 2023.

  • Stát od 1. října 2022 do 31. prosince 2023 uhradí poplatky za obnovitelné zdroje, které doposud byly součástí vašeho vyúčtování za elektřinu.

Energie přesto prudce zdražují

Vláda plánuje, že úsporné tarify a odpuštěné poplatky za obnovitelné zdroje přijdou státní pokladnu na 50 miliard Kč. Podobné jsou roční úroky, které platí český stát za svoje dluhy. Elektřina a zemní plyn přesto pravděpodobně zdraží, protože nové maloobchodní ceny jsou dvakrát vyšší než na začátku loňského roku. Některé domácnosti mají ještě zafixované staré levnější ceníky, jejichž účinnost však dříve nebo později skončí.

Příklad:

  • Domácnost vloni za elektřinu a zemní plyn utratila 28 000 Kč.

  • Kdyby záleželo pouze na volném trhu, příští rok zaplatí 56 000 Kč.

  • Díky státní intervenci ušetří 9 198 Kč.

  • Takže příští rok za elektřinu a zemní plyn utratí 46 802 Kč.


Příspěvek na energie vám přepočítá internetová kalkulačka, kterou zveřejnila vláda.

Nabídka na míru

Přemýšlíte o změně dodavatele energií?

S výběrem nového dodavatele vám rádi pomůžeme. Pošlete nám svou fakturu za energie a vytvoříme vám nabídku na míru.

Veškerou administrativu spojenou s přepisem odběrného místa vyřešíme za vás.

Kritici poukazují na ziskový ČEZ

Opozice upozorňuje, že tuzemské elektrárny plně uspokojují vnitrostátní poptávku a přebytky prodávají do zahraničí. Na současných vysokých cenách přitom vydělává i polostátní společnost ČEZ. „Odpovídající dividendu převeďme do státního rozpočtu, a následně podpořme domácnosti a firmy. Na evropské úrovni změňme cenotvorbu, aby se cena elektrické energie neodvíjela od nejdražšího zdroje. A zastropujme emisní povolenky, které zdražují výrobu v uhelných elektrárnách,” navrhl Karel Havlíček (ANO), bývalý ministr průmyslu a obchodu.

Ale také ve vládních stranách zaznívají pochybnosti, jestli úsporný tarif zachrání nejchudší občany. „Vláda nezvolila moc dobrý přístup. Plošné úlevy jsou extrémně drahé, takže nejsou velké. Zjednodušeně řečeno – buďto každému dáme 10 000 Kč, ale tato částka nikoho úplně nezachrání, nebo cíleně pomůžeme občanům, kteří se opravdu ocitli nad propastí,” uvedl Jiří Hlavenka (Piráti), investor a energetik.

Zdá se, že nás čekají těžké měsíce a roky. „Není možné, aby byly uhrazeny všechny ztráty, které způsobilo hlavně Rusko svojí plynovou válkou proti Evropě. Ovšem nejen ruská agrese, nejen covid, ale celkový vývoj ve světě způsobí, že všichni zchudneme,” předpovídá Karel Schwarzenberg (TOP 09), bývalý ministr zahraničí.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark