Žena se složenkami a účty

Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

21. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

Co je to oddlužení?

Oddlužení, které musí povolit soud, je sjednocení všech dluhů dlužníka do jednoho závazku, který splácí ve stanovené splátce. V životě každého z nás totiž může nastat situace, kdy se dostaneme do problémů, a závazky nám přerostou přes hlavu. V takovém případě je potřeba situaci co nejrychleji řešit. Pokud se vám závazky kupí, je právě oddlužení neboli osobní bankrot jednou z možností, jak se legálně vypořádat se svými věřiteli.

Víte, že kromě oddlužení fyzické osoby je možné i oddlužení nemovitosti? V takovém případě slouží insolvence nemovitosti k tomu, aby se z majetku dlužníka uspokojily pohledávky věřitelů.

Osobní bankrot nemůže vyhlásit každý

Aby vám byl osobní bankrot povolen, musíte splnit několik podmínek a podat návrh na povolení oddlužení k příslušnému soudu, který musí být obsahově i formálně správný. V tomto případě je potřeba oslovit odborníka – advokáta, insolvenčního správce, exekutora nebo notáře. Vyhnete se tak budoucím nepříjemnostem a zvýšíte šanci na to, že vám bude oddlužení povoleno.

Víte, že dnes už můžete vyřídit oddlužení online? Žádost vyřídíte jednoduše z domova bez obíhání úřadů prostřednictvím společností, které se oddlužením už několik let zabývají.

Jaké jsou podmínky oddlužení?

O oddlužení (insolvenci) může požádat kdokoliv, kdo splňuje následující podmínky:

  • dluží několika věřitelům

  • své dluhy není dlouhodobě schopen splácet bez vidiny zlepšení

  • je schopen splácet alespoň 2 178 Kč měsíčně a má stálý příjem

  • musí prokazovat poctivý záměr a odpovědný přístup k plnění povinností

Dlužníkem může být

  • fyzická osoba,

  • fyzická osoba v postavení spotřebitele

  • podnikatel – fyzická osoba

  • právnická osoba, která není považována za podnikatele (například nadace)

Jak zjistit, jestli (ne)máte dluhy? To se dozvíte v našem článku:

Jak funguje oddlužení?

Pokud výše zmíněné podmínky splňujete a návrh na oddlužení podáte, bude vám soudem přidělen insolvenční správce, který vyzve všechny věřitele k přihláškám pohledávek. Ti pak mají dva měsíce na to, aby se o své pohledávky přihlásili. Po uplynutí této lhůty si od vás správce vyžádá podklady, na základě kterých sestaví tzv. zprávu pro oddlužení, kterou pošle soudu. Ten následně rozhodne o tom, zda vám oddlužení povolí, či nikoliv.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.


Díky insolvenční novele, která vstoupila v platnost 1. 6. 2019, můžete dluhy splatit za 3 roky (nejméně 60 % závazků), nebo za 5 let (30 % svých dluhů). Pokud budou vaše příjmy stačit na pokrytí 100 % všech pohledávek, může být insolvenční řízení ukončeno i dříve. O konkrétní variantě oddlužení ale opět rozhoduje soud.

Z dluhů se nejprve splácí jistina, což je částka, kterou jste si u věřitele půjčili, a až pak tzv. příslušenství. Tímto příslušenstvím jsou myšleny úroky, smluvní pokuty, penále za včasné nesplácení atd. A to proto, aby různé společnosti nenastavovaly vysoké smluvní pokuty ve snaze dostat z klienta co nejvíce peněz. V praxi se tak může stát, že příslušenství vůbec nesplatíte a bude vám odpuštěno.

Mohlo by vás zajímat

Jak na oddlužení důchodce? Pro zadlužené starobní důchodce a invalidy platí, že jejich oddlužení bude probíhat jako při pětiletém oddlužení, ale bude trvat jen tři roky.

Jak bude vypadat váš život během oddlužení?

Samotné oddlužení může probíhat nejen formou splátkového kalendáře, ale také prodejem majetku dlužníka. V praxi je mnohem častější první varianta. Během oddlužení fyzické osoby vám bude pod dohledem insolvenčního správce ukrajováno nejen z platu a mzdy, postiženy budou také všechny druhy důchodů, mateřská, rodičovská, příspěvek na bydlení, stipendia nebo dary.

Z příjmů vám každý měsíc zbude jen nezabavitelná částka na živobytí. V roce 2022 činí tato částka 8 846,25 Kč. Za manželku, manžela nebo každé dítě, se nezabavitelná částka zvyšuje o 2 948,75 Kč. Pokud byste chtěli příjem během oddlužení zatajit a insolvenční správce toto nekalé jednání zjistí, soud oddlužení okamžitě zastaví. Totéž se stane, když část dluhů nepřiznáte nebo se budete dál zadlužovat. Jakmile ale tří nebo pětiletá lhůta uběhne, člověk je oddlužený a do další životní etapy vstupuje bez dluhů.

Podcast Nepodceňto

Vyhněte se dluhům

V našem podcastu vám poradíme, jak si půjčit chytře, jak se vyhnout zadlužení a co dělat, pokud půjčku nezvádáte splácet.

Pár zajímavostí závěrem

  • Za uplynulých sedm měsíců roku 2022 vyhlásilo bankrot 416 obchodních společností 3 201 živnostníků a 8 348 fyzických osob.

  • Osobní bankrot vyhlásilo nejvíce živnostníků a fyzických osob na Ústecku.

  • Nejvíce firem zbankrotovalo od ledna do července 2022 na Olomoucku.

  • V období 1. září do 30. listopadu 2022 mají dlužníci možnost využít tzv. milostivé léto, které umožňuje uhradit exekučně vymáhaný dluh snížený o veškeré úroky a další náklady.

Článek

Zbavte se exekucí

Využijte akci milostivé léto a zaplaťte jen původní dluh a administrativní poplatek exekutorovi.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?