Japonská půjčka

Jak funguje japonská půjčka? - 2. díl

9. 5. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

V minulém článku jsme si uvedli základy fungování japonské půjčky, která je dnes známá už pod jménem Kamali. Nyní si přiblížíme další specifika, která se s touto půjčkou pojí.

Pozor na doplňkové služby

Mikropůjčky často obsahují řadu volitelných doplňkových služeb. Například posunutí termínu splátky, když nedáte peníze včas dohromady, atd. Tyto služby využít můžete a nemusíte, a proto nejsou zahrnuty v RPSN. Jejich využitím se vám ale půjčka pochopitelně prodraží.

Půjčku totiž vracíte jednorázově i s poplatkem. Pokud ale víte, že půjčku nestihnete vrátit včas, můžete si připlatit za prodloužení splatnosti půjčky.

K tomu je potřeba uhradit alespoň 10 % jistiny a zaplatit navrch poplatek 49 Kč za každou půjčenou tisícikorunu. Tím dojde automaticky k prodloužení termínu splatnosti o 30 dnů. Takto můžete půjčku rozložit až na 10 měsíčních splátek, tedy celkem můžete o odklad požádat devětkrát. Tím se vám ale půjčka výrazně prodraží.

Příklad

Půjčíte si 17. dubna 2020 částku 10 000 Kč. Splatit ji musíte do 17. května 2020 do 23:59. V květnu ale zjistíte, že tolik peněz mít nebudete, a tak si prodloužíte splatnost o 30 dnů. Podle pokynů zaplatíte alespoň 10 % z jistiny (tedy alespoň 1000 Kč) a poplatek 49 Kč za každou půjčenou tisícikorunu, tedy 490 Kč. Splatnost se vám následně posune o dalších 30 dnů až do 16. června 2020.

Jistina označuje částku, kterou jste si na začátku půjčili. I když už tedy dlužíte jen 3000 Kč z 10 000 Kč, jistinou se stále myslí 10 000 Kč, které jste si půjčili původně. Pokud tedy budete každý měsíc splácet 10 %, je to z jistiny, tedy z původních 10 000 Kč. Každý měsíc tedy musíte zaplatit minimálně 1000 Kč. Totéž se týká poplatku, který se rovněž počítá z jistiny, nikoli z aktuálně dlužné částky.

V praxi pak také situace může vypadat tak, že si půjčíte 10 000 Kč a devětkrát si odložíte datum splatnosti. To znamená, že v celkovém součtu zaplatíte 10 000 Kč, které jste si půjčili, 330 Kč jako poplatek za poskytnutí a 4050 Kč za 9 poplatků za prodloužení splatnosti. Celkem jste si tedy půjčili 10 000 Kč a vrátíte 14 380 Kč.

Co si jde ještě připlatit?

Připlatit si pak můžete i za řadu dalších doplňkových služeb. Za 49 Kč měsíčně vás bude Home Credit prostřednictvím SMS informovat o tom, že přijal vaši splátku půjčky, že se blíží termín splatnosti půjčky atd.

Pokud na peníze hodně pospícháte, můžete si za 199 Kč zaplatit tzv. expres výplatu. To znamená, že vám peníze přijdou na účet do 60 minut. Tuto službu ale Kamali umí jen pro vybrané banky.

Případně si můžete zaplatit službu “Bezpečná splátka”. Ta vám zaručí, že pokud například přijdete o zaměstnání, nebo u vás nastane nějaká jiná vážná událost, odloží vám společnost splátky dvakrát o 30 dnů. Tato služba stojí 99 Kč a je potřeba si ji sjednat už při vyplňování žádosti o půjčku, nikoli až ve chvíli, kdy už ji máte.

A co když nemáte na splacení?

Pokud nemáte v den splatnosti peníze ani na to, abyste splatili alespoň 10 % z jistiny půjčky a poplatek za odložení splatnosti o dalších 30 dnů, nabízí Kamali ještě další možnost.

Jednou z dalších doplňkových služeb je totiž odklad splátek tou formou, že pošlete pouze 1 Kč, Home Credit vám splátku půjčky odloží o 30 dnů a následně vám naúčtuje 99 Kč za každou půjčenou tisícikorunu. Tuto možnost ale můžete využít jen dvakrát.

O tuto službu není potřeba žádat. Home Credit automaticky počítá s tím, že když v den splatnosti zaplatíte 1 Kč a více, ale zároveň méně než 10 % z jistiny úvěru, chcete využít tzv. Korunový odklad. A odloží vám splátky o dalších 30 dnů s tím, že za každou půjčenou tisícikorunu z jistiny úvěru vám započítá 99 Kč.

V tomto případě by tedy poplatek za prodloužení splatnosti při půjčce 10 000 Kč nečinil 450 Kč, ale 990 Kč.

A co když nepošlete vůbec nic?

Problém nastává, když už tuto variantu využijete dvakrát, tudíž potřetí už to není možné, nebo když nepošlete v den splatnosti vůbec nic. Pak vám Home Credit může naúčtovat tzv. “objektivně vynaložené náklady”.

Účelně vynaloženými náklady se v tomto případě rozumí náklady spojené s tím, že vás společnost bude upomínat. Za to si podle obchodních podmínek může společnost naúčtovat maximálně 100 Kč měsíčně. Pokud ale reálné náklady budou vyšší, může se částka zvýšit.

Home Credit si ale tyto poplatky účtuje až ve chvíli, kdy jste v prodlení o více než 5 dní. To znamená, že jste 5 dní po splatnosti, nevrátili jste celou částku a nevyužili jste možnost si datum splatnosti prodloužit.

A také může vaši pohledávku předat k vymáhání třetí straně a může zahájit i proces soudního vymáhání.

Ve chvíli, kdy jste po splatnosti 29 dní a více, započítá vám společnost ještě i smluvní pokutu. To znamená, že 30. den po splatnosti úvěru vám naúčtuje smluvní pokutu ve výši 3 % z dlužné jistiny úvěru, přičemž maximálně vám takto naúčtuje 0,1% denně z dlužné částky.

Pakliže poplatky a úvěr nezaplatíte do 30 dnů od jeho splatnosti, může být předán k vymáhání inkasní společnosti.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?