veze-temelin

Jak funguje jaderná elektrárna Temelín?

18. 8. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Jaderná elektrárna Temelín je největším zdrojem elektřiny v České republice. S roční výrobou 15 TWh pokrývá asi jednu pětinu celkové produkce v tuzemsku. Temelín má dva reaktory, přičemž každý disponuje výkonem přes 1000 MWe a využívá principů štěpné reakce.

Temelín měl mít čtyři bloky

Temelín sestává ze dvou bloků s reaktory typu VVER 1000 (V320). Jedná se o tlakovodní reaktory. Výkon Temelína je celkově přes 2000 MWe, ale původně se plánoval dvojnásobek. Plán jaderné elektrárny počítal s výstavbou čtyř bloků, nicméně v roce 1993 se vláda rozhodla pro pokračování výstavby pouze dvou bloků.

Každý blok disponuje výkonem 1082 MWe, dosažitelný výkon obou turbogenerátorů je až 1125 MWe. Temelín tedy v současné době produkuje elektřinu téměř na hranici svých konstrukčních možností.

Jak funguje jaderná elektrárna?

Atom je složen z jádra obklopeného elektrony. Jádro se skládá z protonů a neutronů. V reaktoru jaderné elektrárny dochází pomocí neutronů ke štěpení jádra uranu, což vede k uvolnění obrovského množství energie. Při zásahu jádra uranu neutronem se jádro rozpadne na částice, které se od sebe vzdalují velkou rychlostí.

Při zbrzdění těchto částic se jejich pohybová energie mění na energii tepelnou. Jedno štěpení uvolní asi 2 až 3 neutrony, jejichž rychlost musí být pro další štěpení snížena. Toho je dosaženo pomocí chlazení vodou. Radioaktivní záření vznikající při štěpení je pohlcováno vodou a v konstrukčních materiálech primárního okruhu.

Jak vypadá reaktor v Temelínu?

Srdcem jaderné elektrárny je primární okruh, kde dochází k přeměně energie ze štěpení jader uranu na energii tepelnou. Ta je následně v parogenerátoru převáděna na tepelnou energii páry v sekundárním okruhu. Aby nemohlo dojít k úniku radioaktivních látek, je primární okruh zabezpečen tzv. kontejnmentem. Jedná se o obálku z železobetonu o tloušťce 1,2 metru, která odolá i dopadu meteoritu nebo letadla.

V Temelínu se jako palivo využívá mírně obohacený uran 235. Ten se do reaktoru vkládá v palivových souborech (kazetách), které jsou tvořeny palivovými proutky. Ty jsou chlazeny vodou s obsahem bóru z primárního okruhu. Voda slouží jako moderátor štěpné reakce. Pokud je potřeba reakci zastavit v nejkratším možném čase, využívají se k tomu absorpční tyče.

Generátor se postará o výrobu elektřiny

Teplo z primárního okruhu se předává přes parogenerátory do sekundárního okruhu. Tady se voda odpaří a vznikne pára, která pohání turbínu – tím se přeměňuje tepelná energie na mechanickou. Přímo na turbínu je připojen generátor, který mění pohybovou energii na elektrickou.

Jakmile pára projde turbínou, ochladí se v kondenzátoru, kde se přemění na vodu. Chlazení kondenzátorů je zajištěno vodou z chladicího okruhu, která se odvádí do chladicích věží, kde dojde k odpaření zbytkového tepla. Pára z chladicích věží je viditelná na vzdálenost až 70 km a dokonce může ovlivnit počasí v Temelínu. Vyrobená elektrická energie se přenáší do sítě vysokého napětí a odtud už přenosovou soustavou putuje dále až do našich domácností.

Vyhořelé palivo se dochlazuje v bazénech

A jak je to s nebezpečným radioaktivním odpadem? Vyhořelé palivo se ukládá pro dochlazení a odclonění radioaktivity do vody v bazénech vyhořelého paliva. Zde může být až po dobu 10 let. Poté se použité palivo přemístí do kontejnerů, které jsou umístěny v meziskladech. Ty slouží k uchování vyhořelého paliva po dobu, než dojde k jeho přepracování nebo konečnému uložení. V Temelínu může palivo v meziskladu čekat až 60 let na další zpracování.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.