veze-temelin

Jak funguje jaderná elektrárna Temelín?

18. 8. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Jaderná elektrárna Temelín je největším zdrojem elektřiny v České republice. S roční výrobou 15 TWh pokrývá asi jednu pětinu celkové produkce v tuzemsku. Temelín má dva reaktory, přičemž každý disponuje výkonem přes 1000 MWe a využívá principů štěpné reakce.

Temelín měl mít čtyři bloky

Temelín sestává ze dvou bloků s reaktory typu VVER 1000 (V320). Jedná se o tlakovodní reaktory. Výkon Temelína je celkově přes 2000 MWe, ale původně se plánoval dvojnásobek. Plán jaderné elektrárny počítal s výstavbou čtyř bloků, nicméně v roce 1993 se vláda rozhodla pro pokračování výstavby pouze dvou bloků.

Každý blok disponuje výkonem 1082 MWe, dosažitelný výkon obou turbogenerátorů je až 1125 MWe. Temelín tedy v současné době produkuje elektřinu téměř na hranici svých konstrukčních možností.

Jak funguje jaderná elektrárna?

Atom je složen z jádra obklopeného elektrony. Jádro se skládá z protonů a neutronů. V reaktoru jaderné elektrárny dochází pomocí neutronů ke štěpení jádra uranu, což vede k uvolnění obrovského množství energie. Při zásahu jádra uranu neutronem se jádro rozpadne na částice, které se od sebe vzdalují velkou rychlostí.

Při zbrzdění těchto částic se jejich pohybová energie mění na energii tepelnou. Jedno štěpení uvolní asi 2 až 3 neutrony, jejichž rychlost musí být pro další štěpení snížena. Toho je dosaženo pomocí chlazení vodou. Radioaktivní záření vznikající při štěpení je pohlcováno vodou a v konstrukčních materiálech primárního okruhu.

Jak vypadá reaktor v Temelínu?

Srdcem jaderné elektrárny je primární okruh, kde dochází k přeměně energie ze štěpení jader uranu na energii tepelnou. Ta je následně v parogenerátoru převáděna na tepelnou energii páry v sekundárním okruhu. Aby nemohlo dojít k úniku radioaktivních látek, je primární okruh zabezpečen tzv. kontejnmentem. Jedná se o obálku z železobetonu o tloušťce 1,2 metru, která odolá i dopadu meteoritu nebo letadla.

V Temelínu se jako palivo využívá mírně obohacený uran 235. Ten se do reaktoru vkládá v palivových souborech (kazetách), které jsou tvořeny palivovými proutky. Ty jsou chlazeny vodou s obsahem bóru z primárního okruhu. Voda slouží jako moderátor štěpné reakce. Pokud je potřeba reakci zastavit v nejkratším možném čase, využívají se k tomu absorpční tyče.

Generátor se postará o výrobu elektřiny

Teplo z primárního okruhu se předává přes parogenerátory do sekundárního okruhu. Tady se voda odpaří a vznikne pára, která pohání turbínu – tím se přeměňuje tepelná energie na mechanickou. Přímo na turbínu je připojen generátor, který mění pohybovou energii na elektrickou.

Jakmile pára projde turbínou, ochladí se v kondenzátoru, kde se přemění na vodu. Chlazení kondenzátorů je zajištěno vodou z chladicího okruhu, která se odvádí do chladicích věží, kde dojde k odpaření zbytkového tepla. Pára z chladicích věží je viditelná na vzdálenost až 70 km a dokonce může ovlivnit počasí v Temelínu. Vyrobená elektrická energie se přenáší do sítě vysokého napětí a odtud už přenosovou soustavou putuje dále až do našich domácností.

Vyhořelé palivo se dochlazuje v bazénech

A jak je to s nebezpečným radioaktivním odpadem? Vyhořelé palivo se ukládá pro dochlazení a odclonění radioaktivity do vody v bazénech vyhořelého paliva. Zde může být až po dobu 10 let. Poté se použité palivo přemístí do kontejnerů, které jsou umístěny v meziskladech. Ty slouží k uchování vyhořelého paliva po dobu, než dojde k jeho přepracování nebo konečnému uložení. V Temelínu může palivo v meziskladu čekat až 60 let na další zpracování.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!