Elektroměr

Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

30. 6. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

V elektrickém vedení, které prochází ulicemi vašeho města nebo obce, máte rezervovanou určitou maximální spotřebu. Záleží na velikosti vašeho hlavního jističe. V tuzemských domácnostech jsou nejčastější pojistky, které vyhovují třífázovému či slabšímu jednofázovému elektrickému rozvodu a snesou proud do 25 ampér. Proto se jmenují 3 x 25 A nebo 1 x 25 A. Tyto hodnoty vynásobme napětím a časem, a vyjde maximální možná spotřeba typické tuzemské domácnosti:

  • 3 fáze x 25 ampér x 230 voltů x 8 760 hodin = 151 110 000 watthodin (Wh) = 151 110 kilowatthodin (kWh) = 151,11 megawatthodin (MWh) za rok

  • 1 fáze x 25 ampér x 230 voltů x 8 760 hodin = 50 370 000 Wh = 50 370 kWh = 50,37 MWh/rok

Elektřina je však drahá, takže odběratelé investují do solárních panelů nebo šetří. Málokterá domácnost odebere z venkovního elektrického vedení více než 4 000 kWh/rok. Ve výsledném vyúčtování hraje roli každá kilowatthodina, která stojí od 5 po 12 Kč podle vybraného ceníku. Přesnou individuální spotřebu elektrické energie měří elektroměr.

Staré „elektrické hodiny” se otáčejí

Tradiční elektroměry se nazývají indukční, mechanické nebo analogové. Jsou totiž založeny na elektromagnetické indukci a pohybu, kterým snímají elektrický proud jako spojitý nepřerušovaný signál. Princip vysvětlíme jednoduchým fyzikálním vzorečkem: magnetická indukce (silový účinek magnetického pole) x proud x délka přiloženého vodiče = působící síla. Sledujte, jak funguje elektroměr mechanického typu:

  1. Elektrický proud protéká stočenými dráty (cívkami) kolem magnetů.

  2. Mezi magnety leží hliníkový kotouč, který se díky elektromagnetické indukci otáčí.

  3. Existuje přímá úměra mezi elektrickým proudem a počtem vyvolaných otáček.

  4. Elektroměr má nastavenou určitou konstantu, například 2 500 otáček hliněného kotouče = 1 spotřebovaná kilowatthodina elektrické energie.

  5. Průběžně se otáčí číselník, který vyjadřuje celkovou dosavadní spotřebu elektrické energie.

Moderní elektroměr funguje jako počítač

Nová měřidla dostala přívlastky elektronická, impulsní, digitální nebo statická. Nejsou postavena na hliníku ani jiných vodičích, nýbrž na křemíku a dalších polovodičích. Elektrický proud nesnímají jako spojitý (analogový) signál, ale sledují určité pravidelné „impulsy”, které následně převádějí na čísla. Nemají pohyblivé otáčivé počítadlo, ale nehybný (statický) displej. Jde o moderní mikropočítače, jejichž procesory pracují podle zadaného programu. Popišme, jak funguje elektroměr digitálního typu:

  1. Do digitálního elektroměru vstupuje elektrické napětí a proud.

  2. Takzvaný A/D převodník převede analogový signál na číselné (digitální) hodnoty.

  3. Digitální data jdou do procesoru, kde probíhají naprogramované výpočetní operace.

  4. Výpočty se průběžně ukládají do paměťového kalendáře.

  5. Výsledky se zobrazují na displeji, případně se odesílají na nějaký centrální server.

Tarify se přepínají dálkovým ovládáním

Pokud elektřinou ohříváte vodu nebo vytápíte, pravděpodobně patříte do některé zvýhodněné distribuční sazby. Máte nárok na občasný nízký tarif, neboli na levnější cenu. Kupříkladu majitelé elektrických bojlerů bývají ve výhodnější cenové hladině 8 hodin/den. Přesné časy, kdy začíná a končí nízký tarif, stanovuje místní distribuční společnost: ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech), nebo PREdistribuce (v Praze).

Distributor provozuje místní elektrické vedení, půjčuje odběratelům elektroměry a také přepíná tarify. Přitom používá takzvané hromadné dálkové ovládání (HDO). Na speciálních frekvencích posílá signály elektroměrům, aby se přepnuly do vysokého nebo nízkého tarifu. V dražší cenové hladině také blokuje velké elektrospotřebiče (bojlery, akumulační kamna, přímotopy a tepelná čerpadla).

Chytré technologie nepotřebují lidskou obsluhu

Distributor posílá svoje techniky, aby objížděli odběratele a opisovali (odečítali) z elektroměrů naměřené hodnoty. Pověření pracovníci ovšem často nestíhají, protože v České republice je přes 6 milionů odběrných míst. Některé faktury jsou proto vystavovány odhadem podle předpokládané přibližné spotřeby, která není přesná.

Technický vývoj ovšem neskončil. Přibývají chytré elektroměry (smart meters), které se odečítají samy. Výsledky průběžně posílají spotřebiteli a distributorovi, podobně jako jiné počítače ukládají svá data do mobilních aplikací a na centrální servery. Odběratel má dokonalý přehled o svých výdajích, fakturace probíhá automatizovaně a přesně. Do roku 2027 dostane chytrý elektroměr každé tuzemské odběrné místo, které spotřebuje přes 6 000 kWh/rok. Detaily jsou ve směrnici Evropské unie 2019/944 a české vyhlášce č. 359/2020 Sb.

Závěrem shrňme, jak funguje elektroměr

  • Mechanický elektroměr převádí elektrický proud na čísla přes pohyblivý číselník.

  • Digitální elektroměr převádí elektrické napětí na čísla skrze počítačový procesor.

  • Chytrý elektroměr funguje jako pokročilejší počítač, který odesílá naměřená data místnímu distributorovi a spotřebiteli.

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.